کُرونا در ایران: ابتلای۳۰هزار کودک و نوجوان و مرگ ۳۰۰ شهروند زیر ۱۸سال همراه با جان باختن کادر درمان

حسین کرمانپور مدیر اورژانس بیمارستان سینای تهران از ابتلای ۳۰ هزار کودک و نوجوان به کُرونا و مرگ ۳۰۰ نفر خبر داده و گفته که اوایل آبان‌ماه تأثیر بازگشایی مدارس بر کُرونا مشخص می‌شود.

حسین کرمانپور مدیر اورژانس بیمارستان سینای تهران از ابتلای ۳۰هزار فرد زیر ۱۸ سال به کُرونا و مرگ ۳۰۰ تن از آنان خبر داده است.

این درحالی است که به گفته ی وی، نتایج بی‌توجهی‌های امروز و تأثیر بازگشایی مدارس در ۱۵ شهریورماه، تازه اواخر مهرماه و آبان‌ماه خود را نشان خواهد داد.

کرمانپور همچنین مرگ و میرهای ناشی از کُرونا را در بین «مبتلایان به بیماری زمینه‌ای، سالمندان، جوانان بی‌پروا» اعلام کرد و افزود: «باید دولت و ملت به یک نتیجه مناسب برای مهار کُرونا برسند. فصل پاییز وحشتناک است.»

پیش‌بینی ۶۰۰ تا ۷۰۰ مرگ روزانه و مراجعه بیش از ۱۴هزار نفر به مراکز درمانی در ۱۰ روز

از سوی دیگر، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کُرونا احتمال افزایش تعداد مرگ و میرها به روزانه «۶۰۰ تا ۷۰۰ مرگ» را مطرح کرده و دلیل آن را «افزایش ابتلای بالا به کُرونا» دانسته است.

وی گفته است: «زمانی که تعداد بیماران و به ویژه بیماران بدحال افزایش یابد، طبیعتا میزان مرگ و میر هم بالا رفته و می‌توان انتظار افزایش تعداد مرگ و میرهای ناشی کووید۱۹ را داشت.»

همچنین جلیل کوهپایه‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی از افزایش شمار بستری‌ها به نسبت روزهای قبل خبر داده است. او گفته که «در ۱۰ روز گذشته بیش از چهارهزار مراجعه به بیمارستان‌ها» و «بیش از ۱۰ هزار مراجعه به مراکز جامع سلامت ۱۶ ساعته» ثبت شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی نزدیک به «۳۰درصد تخت های مراقبت‌های ویژه و ۲۵درصد تخت‌های بستری» را در اختیار بیماران مبتلا به کُرونا خواند و گفت که از ۱۷۰ بیمارستان خصوصی و دولتی در تهران، «۱۰۵ بیمارستان درگیر بیماران کُرونایی است.»

تخت‌های بیمارستان‌های تهران تقریبا در حال تکمیل است

او گفته که از نظر دارو و تست‌های پی‌سی‌آر بیمارستان‌ها مشکلی ندارند اما «ظرفیت ما برای ارائه خدمات به بیماران غیرکُرونایی و کُرونایی تقریباً در حال تکمیل است.»

کرمانپور مدیر اورژانس بیمارستان سینا از کمبود تجهیزات بیمارستانی از جمله دستگاه اکسیژن و تخت‌های بیمارستانی نیز خبر داد. به گفته‌ی وی، استاندارد اشغال تخت‌های بیمارستانی ۸۰ تا ۸۵ درصد است و نباید ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی ۱۰۰درصدی باشد.

کرمانپور گفته «امکاناتی موجود است که در صورت همکاری و همیاری مردم و مسئولان میتوان به شکل مناسب به مهار کُرونا پرداخت، در غیراینصورت آمار فاجعه‌بار افزایش پیدا می کند.»

وی مراکز درمانی را با بحران‌های متعددی از جمله پذیرش بیماران غیرکُرونا روبرو دانست که «این افراد وارد بیمارستان شده و تخت‌ها اشتغال شده و این مقوله آمار مرگ و میر و تاثیرات سوء را افزایش می‌دهد.»

مدیر اورژانس بیمارستان سینای تهران وضعیت مبتلایان به کُرونا بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورا و مسافرت‌ها را «وخیم» توصیف کرده است.

مردم بدانند ۲۶ سال طول می‌کشد فردی جایگزین پزشک یا پرستار شود

کرمانپور مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی با توجه به اینکه «مردم و مسئولان آنطور که باید فعالیت نمی‌کنند» و با ویروس کُرونا کنار آمده‌اند، از متخصصان علوم اجتماعی خواست که عدم توجه به هشدارها را بررسی کنند چرا که این موضوع به علوم پزشکی مربوط نمی شود.

کرمانپور نسبت به افزایش فزایندهی مبتلایان به کُرونا در کادر درمان نیز هشدار داد و گفت: «مردم باید بدانند که اگر یک پزشک یا پرستار فوت کند ۲۶ سال طول می‌کشد تا فردی جایگزین او شود. شعارها برای کادر درمان، آزاردهنده است، مسئولان وعده وعید می‌دهند باید در این شرایط بگویند که ما قدردان کادر درمان هستیم، اما نمی‌توان کاری از پیش برد.»

وی با اعلام اینکه «برخی از خانواده‌ها (از کادر درمان) به‌دلیل کُرونا سرپرست خانواده‌شان را از دست داده‌اند» افزود «هنوز مسئولان نتوانسته‌اند برای کم و کیف حمایت از شهدای درمان اقداماتی را در دستور کار قرار دهند.»

منبع : سایت کیهان لندن ، ۵ اکتبر ۲۰۲۰