برای سومین روز تعداد مبتلایان جدید کرونا در ایران از مرز چهار هزار نفر گذشت و رکوردی جدید بر جا گذاشت.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران از وزیر بهداشت خواست محدودیت‌ها در پایتخت برای یک هفته دیگر تمدید شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ظهر پنجشنبه ۱۷ مرداد اعلام کرد در شبانه روز گذشته “بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی” چهار هزار و ۳۹۲ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده است.

سیما سادات لاری گفت در این بازه زمانی ۲۳۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان به ۲۷ هزار و ۸۸۸ نفر رسید.

این سومین روز پیاپی است که تعداد مبتلایان از چهار هزار نفر بیشتر بوده و چنین روندی از حدود ۲۰۰ روز پیش که شیوع کرونا در ایران به طور رسمی تائید شد تا کنون سابقه نداشته است. به این ترتیب تعداد مبتلایان کرونا در ایران به ۴۸۸ هزار و ۲۳۶ نفر رسید.

در پی موج جدید شیوع کرونا در ایران که بسیار شدیدتر از دو موج قبلی است وضعیت برخی مناطق، به خصوص کلان‌شهر تهران بحرانی و نگران‌کننده ارزیابی می شود.

با افزایش هشدار مسئولان بهداشتی درباره بالا رفتن شدید تعداد مبتلایان و پر شدن ظرفیت تخت‌های مراقبت ویژه، ستاد ملی مدیریت کرونا پس از مدتی تعلل بالاخره با اعمال محدودیت ها و ممنوعیت برخی فعالیت‌ها در استان تهران از روز شنبه و برای یک هفته موافقت کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در آستانه پایان محدودیت‌ها در نامه‌ای به وزیر بهداشت، سعید نمکی خواستار تمدید آن برای یک هفته دیگر شد.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا علیرضا زالی در این نامه از افزایش مراجعه کنندگان سرپایی، بستری شدگان جدید، بیماران بدحال در بخش‌های ویژه و بالا رفتن موارد فوتی بیماران مبتلا به کووید۱۹ خبر داده و وضعیت تهران را بحرانی خوانده است.

محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران چند روز پیش گفته بود تعطیلی تهران باید دست‌کم دو هفته ادامه یابد تا در قطع زنجیره انتقال و سرایت ویروس موثر باشد.

هاشمی در یک پیام توئیتری هشدار داد که تهران در یک قدمی سونامی فوتی‌های کرونا قرار دارد و تعطیلی یک هفته‌ای برخی مشاغل اقدامی محافظه‌کارانه و غیرموثر است.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت این شورا روز چهارشنبه تاکید کرد که با توجه به افزایش شدید شمار مبتلایان محتاج به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه، محدودیت‌های یک هفته‌ای بسیار کم است و با در نظر داشتن دوره بیماری این کار باید دستکم برای یک ماه ادامه یابد.

او به ایسنا گفت: «درست است که دولت به آثار اقتصادی ناشی از محدودیت‌ها فکر می کند، اما لازم است مسئولان تصمیمی قاطع و عاجل اتخاذ کنند تا هم زنجیره بیماری قطع شود و هم کادر درمان نفسی تازه کنند.»

دولت حسن روحانی به دلیل رکود شدید اقتصادی، که ایران پیش از شیوع کرونا نیز با آن درگیر بود، توان حمایت از کسب و کارهای تعطیل شده را ندارد و به همین دلیل تا حد ممکن در برابر افزایش محدودیت ها مقاومت می کند.

علیرضا زالی روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی هشدار داده بود که اگر وضعیت شیوع کرونا در تهران و “سیر تصاعدی بیماری” به شکل کنونی ادامه یابد، باید منتظر افزایش سه تا پنج برابری آمار مبتلایان و یک و نیم تا سه درصدی میزان مرگ و میر باشیم.

مطابق آمار وزارت بهداشت تعداد مبتلایان ۲۴ ساعت گذشته به نسبت روز جمعه ۸۴۰ نفر و شمار قربانیان ۴۳ نفر افزایش یافته است.

در هفته های اخیر تعداد مبتلایان و فوتی‌ها در برخی روزها به نسبت روز قبل اندکی کاهش یافته اما روند عمومی افزایشی بوده است. در حدود هفت ماه و نیم گذشته بیشترین تعداد قربانیان در یک روز مربوط به چهارشنبه با ۲۳۹ قربانی و بالاترین موارد ابتلا مربوط به امروز بوده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۹ اکتبر ۲۰۲۰