ایران صدرنشین مرگ و میر روزانه بر اثر کُرونا؛ آمار «رسمی» مبتلایان از نیم میلیون گذشت؛ کشور نیازمند ۲ تا ۳ هفته تعطیلی است!

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۳ هزار و ۸۱۲ نفر مبتلای جدید به کُرونا و مرگ ۲۵۱ بیمار در شبانه‌روز اخیر خبر داد. این آمار، که تازه «رسمی» و نه واقعی است، ایران را صدرنشین جدول مرگ و میر ناشی از ابتلا به کُرونا در دنیا کرده است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت امروز یکشنبه ۲۰مهرماه از شناسایی ۳ هزار و ۸۱۲ بیمار مبتلای جدید و مرگ ۲۵۱ بیمار مبتلا در شبانه‌روز اخیر خبر داد.

با اعلام این آمار رسمی اکنون، ایران با ۲۵۱ مورد مرگ روزانه صدرنشین جدول مرگ و میر کُرونا در دنیاست و حتی کشور مکزیک را با بالاترین آمار روزانه پشت سر گذاشته است.

همچنین گزارش سخنگوی وزارت بهداشت حاکی است که جمعیت کل قربانیان کُرونا ۲۸ هزار و ۵۴۴ نفر شده است. در این بین، ۴ هزار و ۴۸۲ نفر در وضعیت وخیم بیماری و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

بر این مبنا، هشت ماه پس از ورود رسمی کُرونا به کشور، بیش از نیم میلیون نفر ایرانی به این ویروس مرگبار مبتلا شده‌اند و شمار آنها به ۵۰۰ هزار و ۷۵ نفر رسیده است.

در این بین، گزارش‌های حاکی از ابتلای محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه رژیم و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم به ویروس کُرونا است و اینکه آنان تحت درمان قرار گرفته‌اند. اخباری نیز مبنی بر ابتلای سعید نمکی به کُرونا با توجه به اینکه در طول روزهای اخیر در جلسات کشوری حضور نداشته، منتشر شده است. اما کیانوش جهانپور آن را تکذیب کرده و گفته است که وی به دلیل «اسپاسم عضلات گردن و ستون فقرات» مدتی غیبت داشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت در توضیح استان‌های در شرایط قرمز کُرونا اعلام کرد که استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.

آن گونه که سیما سادات لاری شرح داده، در برخی استان ها مانند استان قم نرخ مرگ و میر و ابتلا دارای اختلاف بسیار زیادی با میانگین کشوری است. میانگین موارد بستری در کشور به گفته ی سخنگوی وزارت بهداشت، در هفته سوم مهرماه در هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۵.۱۹ نفر و متوسط بروز موارد مرگ و میر ۲۲ دهم در هر یک میلیون نفر گزارش شده است.

گزارش‌ها از بیمارستان های کشور حاکی از پُر شدن کامل ظرفیت شدید تخت های بیمارستانی و تجهیزات پزشکی است. دکتر محمد طالب پور رئیس بیمارستان سینا در گفتگویی تلویویونی بر مبنای اطلاعات ارائه شده در جلسه کمیته بحران این بیمارستان گفت که ۱۰۰درصد تخت های بستری و مراقبت های ویژه بیمارستان پُر شده اند و حتی یک تخت خالی وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به اطلاعات جلسه مشترک رؤسای بیمارستان‌های تهران اعلام کرد که همه رؤسای بیمارستان ها اذعان داشتند که با وجود تلاش‌های شبانه روزی کادر درمان، سهمیه بستری بیماران کُرونایی آنها کاملا پر شده است.

وی هشدار داد که «با ادامه روند همه‌گیر شدن کُرونا میزان کشته‌شدگان از جنگ ایران و عراق هم بیشتر خواهد شد.»

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان «مسیح دانشوری» و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کُرونا نیز باتوجه به آنچه آمار بالای فوتی های کُرونا خوانده، خواستار «تعطیلی ۲ تا ۳ هفته ای» کشور شده است.

او در ادامه افزود: «پیشنهاد ما ۲ تا ۳ هفته تعطیلی عمومی و کامل مانند تعطیلات عید نوروز است، حتی اگر در شرایط اقتصادی این پیشنهاد زیان‌بار باشد. مردم با عدم رعایت به افزایش آمار کمک می کنند و هم به همنوع خود و هم به کادر درمان آسیب می‌زنند.»

طبرسی وضعیت را نه تنها در تهران بلکه در کل کشور «بحرانی» توصیف کرده و یادآور شده که «این وضعیت با وجود تغییر آب و هوا و حضور اکثریت مردم در تجمعات افزایش یافته است.»

رئیس بخش عفونی بیمارستان «مسیح دانشوری» در خصوص محدودیت‌های جدید ستاد ملی مقابله با کُرونا و اعمال جریمه برای افراد خاطی گفت: «محدودیت‌ها باید به درجه اجرایی شدن برسند، در حال حاضر علیرغم این محدودیت‌ها، هنوز هم برخی از مردم بدون توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی سفر می‌کنند یا در تجمعات حداکثری حضور دارند.»

در پی تعیین مجازات برای عدم استفاده از ماسک در تهران، علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت شامگاه دیروز در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که «اگر فرد ماسک نزند، پس از چهره‌نگاری توسط دوربین‌های پلیس برایش پیام می‌رود و جریمه می‌شود.»

به گفتهی وی، «با چهره‌نگاری، همه اطلاعات اعم از کد ملی و… به دست می‌آید» و «از همان سیستمی که برای حجاب استفاده می‌شود، برای ماسک هم استفاده می‌شود!»

منبع : برگرفته ای از سایت کیهان لندن ، ۱۲ اکتبر ۲۰۲۰