کرونا در ایران؛ هشدار درباره خانوادگی شدن روند ابتلا

با عبور شیوع کرونا از مرحله خطر، لحن هشدارها آمرانه شده‌اند. سپاه از تشکیل “گروه نهی از منکر کرونایی” خبر می‌دهد و رئیس دانشکده علوم پزشکی گیلان از روند ابتلای خوشه‌ای. گورستان‌ها صحنه مجادله سوگواران و ماموران شده‌اند.

محمدرضا یزدی، فرمانده سپاه تهران بزرگ از تشکیل گروهی شامل ماموران انتظامی و درمانی برای مقابله با تخلف از مقررات بهداشتی خبر داده و افزوده که وظیفه این گروه، برخورد با بی‌توجهی به تذکرات و توصیه‌ها و “امر به معروف و نهی از منکر” است.

سردار یزدی گفته که از جمله کارویژه‌های سپاه در پیک سوم کرونا، توزیع رایگان و صلواتی ماسک، ضد عفونی کردن اماکن عمومی، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس و ایجاد نقاهت‌گاه‌های وسیع در صورت بروز مشکل برای بیمارستان‌هاست: «تا بتوانیم بخشی از بیماران را پیش از بستری در بیمارستان یا در دوران نقاهت در این محل‌ها قرنظینه کنیم.»

این تدابیر در حالی اعلام می‌شوند که مسـئولان بیمارستان‌های دولتی و خصوصی پیوسته یادآوری می‌کنند که دیگر تخت خالی برای بستری کردن مبتلایان کرونا وجود ندارد. در عین حال خانواده‌هایی که بیمار کرونایی دارند، خبر می‌دهند که امکانات در بیمارستان‌های متعلق به نهادهای نظامی و شبه‌نظامی متمرکز شده‌اند و نداشتن پارتی در این مراکز، به معنای قطع امید از زنده ماندن بیمار است.

به دلیل شرایط بحرانی، تردد جاده‌ای در تهران، البرز، اصفهان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی ممنوع شده اما ماموران انتظامی از ناهماهنگی‌ها برای مدیریت این ممنوعیت خبر می‌دهند. کیومرث عزیزی، فرمانده انتظامی شرق استان تهران که بخشی از محور‌های هراز و فیروزکوه در آن قرار دارند، از عدم اجرای طرح محدودیت تردد در این منطقه خبر داد. او گفت که برای اجرای طرح محدودیت تردد آمادگی کامل داشتیم اما استانداری تهران این محدودیت را به ما ابلاغ نکرد ما هم آن را اجرا نکردیم.

هم‌زمان، تیمور حسینی، جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی درباره تمهیدات پلیس راهور گفته است: «ماموران اجازه تردد به خودروها در شهرهای اعلام شده را بر اساس شماره پلاک و بومی بودن آنها می‌دهند اما آنها مجاز نیستند از شهر خارج شوند.

به تاکید او این ممنوعیت باعث کاهش ۲۰درصدی ترددها و سفرهای غیرضروری شده است. اما مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل و نقل جاده‌ای ایران می‌گوید در محورهای برون شهری، میزان تردد در شبانه‌روز گذشته ۲/ ۱۲درصد کمتر شده است.

در این میان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر افزایش تعداد بیماران سرپایی مراجعه‌کننده به مراکز درمانی استان، از مردم گله کرد که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. ارسلان سالاری گفت، نیمی از مردم ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی نمی‌گیرند. او هشدار داد که درگیری افراد با کرونا به سمت خانوادگی و خوشه‌ای می‌رود و از شهروندان خواست از سفر به گیلان خودداری کنند.

دولت تمام مسئولیت افزایش شدید موارد ابتلا و مرگ در هفته‌های اخیر را به گردن شهروندان می‌اندازد و به تصمیم‌های نادرست خود در مورد بازگشایی‌ها و جلوگیری نکردن از تجمع‌ها و سفرها در ماه محرم، که به اعتقاد کارشناسان و اعتراف مسئولان بهداشتی نقش مهمی در این مسئله داشته، اشاره‌ای نمی‌کند. در وسائل نقلیه عمومی به دلیل کمبود اتوبوس و واگن مترو معمولا ازدحام به حدی است که امکان رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی ممکن نیست.

طی ۲۴ ساعت گذشته و طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، ۲۶۵ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته‌اند و ۴۵۵۲ مورد جدید بیماری شناسایی شده‌است. سخنگوی این وزارت‌خانه می‌گوید ۴۶۸۴ نفر در بخش‌مراقبت‌های ویژه بستری‌اند.

به موازات بالا رفتن آمار مرگ و میر، دو آرامستان بزرگ تهران و کرج (بهشت زهرا و بهشت سکینه) مقررات جدیدی برای جلوگیری از ازدحام سوگواران و مشایعت درگذشتگان وضع کرده‌اند. تنها بستگان درجه یک متوفی حق حضور در مراسم تدفین را دارند و سقف حاضران ۱۰ نفر تعیین شده است. این محدودیت‌در نوع خود باعث مجادله و فرسایش در ورودی گورستان‌ها شده است.

یکی از شهروندان به دویچه‌وله می‌گوید: «به دلیل آشنایی و صاحب‌نامی، برای خاکسپاری خواهرم حدود ۳۰ نفر توانستیم وارد بهشت سکینه کرج شویم و عزیزمان را راهی خاک کنیم. پس از تدفین نیز بدون هیچ مراسم مرسوم دیگری، به فوریت آرامستان را ترک کردیم.»

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۷ اکتبر ۲۰۲۰