کرونا در ایران؛ ۴۲درصد بیماران بدحال در تهران بستری‌اند

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با هشدار نسبت به فرسودگی شدید کادر درمانی و حجم خوشه‌های خانوادگی، خواهان مداخله جدی‌تر ارگان‌های متولی در اعمال محدودیت‌های تازه و بازنگری در دستورالعمل‌های بهداشتی شد.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، با اشاره به اوج‌گیری کرونا در پایتخت، بر لزوم مداخله بیشتر نهادهای نظارتی برای اعمال محدودیت‌ها در کلانشهر تهران تاکید کرد. او تمدید محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها در استان تهران را ناکافی دانست و گفت: «اگر به دنبال اثربخشی باشیم، باید مداخلات جدی‌تری در نظر بگیریم.»

زالی چهارشنبه ۳۰ مهر یادآور شد که بیش از شش هزار تخت در بیمارستان‌های تهران در اشغال بیماران کرونایی هستند: «ما نیازمند محدودیت بیشتر با قدرت بازدارندگی بالاتر هستیم. چهره‌ این اپیدمی بسیار خشن به نظر می‌رسد. باید در دستور العمل‌های بهداشتی بازنگری صورت بگیرد.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران هشدار داد که کادر درمانی با توجه به فرسایشی شدن کرونا بسیار فرسوده و خسته شده است: «اگر کماکان با افزایش آمار شیوع بیماری کرونا مواجه شویم، با توجه به ظرفیت کم پتانسیل درمانی و کادر بهداشت به مشکل خواهیم خورد.» او هم‌زمان از وزارت بهداشت خواست که هر چه سریع‌تر سهمیه کادر درمانی در تهران را افزایش دهد. خبرگزاری حکومتی مهر به نقل از زالی نوشت: «طی ۲۴ ساعت گذشته بالغ بر ۸۵۲ بیمار جدید به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های تهران بستری شدند، که از این تعداد بیش از ۱۶۵ بیمار به بخش مراقبت‌های ویژه نیاز داشتند.»

زالی توصیه کرد که هر کس علایم بالینی کرونا شامل تب، درد عضلانی، تغییر وضعیت بویایی و چشایی و احساس خستگی را دارد، حتما قرنطینه دو هفته‌ای را رعایت کند. او افزود که تهران با حجم قابل توجه “خوشه‌های خانوادگی” مواجه است؛ در صورتی که در پیک اول و موج دوم این پدیده کمتر بود: «در حال حاضر بسیاری اوقات پدر و مادر خانواده همراه با فرزندانشان به ما مراجعه می‌کنند و وضعیت بالینی مخدوش‌تری نیز دارند.»

زالی قبلا هم با تاکید بر وضعیت بحرانی تهران، تعطیلی‌های یک هفته‌ای را فاقد تاثیر در کاهش شیوع کرونا دانسته بود. سه روز است آمار قربانیان کرونا در ایران از ۳۰۰ نفر بیشتر اعلام می‌شود. مقامات مسئول در حالی از بحرانی بودن اوضاع خبر می‌دهند که آمارهای رسمی با توجه به کفن و دفن‌آرامستان‌ها و شواهد میدانی، باور پذیر نیستند. خبرگزاری حکومتی ایسنا به نقل از مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا نوشت: «برای آنکه بدانیم در واقعیت چند نفر روزانه تلف می‌شوند این عدد باید ضرب در ۲.۵ شود تا عدد اصلی به دست آید.»

مینو محرز، یکی دیگر از اعضای این کمیته هم، تعطیل نکردن‌ها را ناشی از مسائل سیاسی دانسته است. او وضعیت تهران را وحشتناک خوانده و گفته که دیگر برای قرنطینه کردن دیر شده است: «حداقل راهی که برای ما مانده این است که دو هفته تعطیلات اعلام کنند تا بیماری فروکش کند. شاید کمی از بار مراجعه به بیمارستان‌ها کم شود.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت رژیم ایران در ماه‌های گذشته، پیوسته از “بی‌خیالی” مردم و عدم تامین بودجه شکایت کرده و هم‌زمان رهبر حکومت اسلامی را ستوده است. او در آخرین گلایه گفت: «نمی‌توان اپیدمی را با خواهش جمع کرد. طرف بمب ویروس است و وقتی به او می‌گوییم چرا ماسک نزدی، می‌گوید به کرونا اعتقاد ندارم… چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟ کجای دنیا وزیر بهداشت و پرسنل درمانی التماس می‌کنند… کدام یک از اتوبوس‌های ما منطبق با اصول پروتکل‌های بهداشتی است. در تهران اعلام کردیم که اتوبوس‌ها منبع توسعه ویروس هستند گفتن تا پایان اردیبهشت اتوبوس اضافه می‌شود اما یک اتوبوس هم اضافه نشد.»

نمکی که گویا اختلافات جناحی جدی با حسن روحانی دارد، در جریان بازدید از آذربایجان غربی تصریح و تهدید کرد: «اگر روزی قرار باشد عدم توفیق در مدیریت اپیدمی را به حساب وزارت بهداشت بنویسند، دهانم باز خواهد شد و خواهم گفت که چه کسانی چه کردند. »

او جریمه افراد فاقد ماسک را هم فرمالیته دانست و گفت که تنها ۴۰درصد مسافران وسایل نقلیه عمومی ماسک می‌زنند اما هم‌زمان در خیابان‌ها ایستگاه‌های چای صلواتی دایر شده که محل تجمع تنگاتنگ مردم است.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰