رکورد تازۀ کرونا در ایران: شناسایی بیش از ۶ هزار مبتلا و مرگ ۳۳۵ بیمار در یک شبانه روز؛ بیش از ۶۱۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری هستند

وزارت بهداشت ایران، روز جمعه ۲ آبان، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۳۳۵ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و با شناسایی ۶۱۳۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا، رکورد آمار روزانۀ مبتلایان در کشور شکسته شده است. علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به رشد ۱۵ درصدی میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در پایتخت و بستری بیش از ۶۰۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های تهران، از تشدید محدودیت های کرونایی در پایتخت خبر داد.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت حکومت ایران، روز جمعه دوم آبان، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۶١٣۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۲۲۱۴ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۴۹۳۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۵۵۶ هزار و ۸۹١ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٣٣۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۳۱ هزار و ۹۸۵ نفر رسیده است».

وی گفت: «۲۷ استان تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، کردستان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند».

علیرضا زالی: بیش از ۶۰۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری هستند؛ محدودیت های کرونایی پایتخت شدیدتر می شود علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز جمعه با اشاره به تعداد موارد مراجعه سرپایی و بستری بیماران در استان تهران، از اعمال محدودیت های بیشتر از هفته آینده خبر داد. وی تعداد کل بیماران بستری را ۶۰۶۵ بیمار اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۷۰۰ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. او ادامه داد: «طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹۷۰۰ بیمار به مراکز بهداشتی و درمانی به صورت سرپایی مراجعه کرده‌اند و سهم بستری از مجموع مراجعین بالغ بر ۸۲۰ بیمار جدید بوده است که ۱۶۳ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند».

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران از ترخیص بالغ بر ۶۰۰ بیمار خبر داد و افزود: «در مقابل ۱۵ درصد رشد در میزان مرگ و میر و ۱۸ درصد رشد در تعداد افرادی که نسبت به هفته قبل تست مثبت داشته اند، نسبت به ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است». او از ارائه پیشنهادهای جدید برای تغییر در محدودیت‌های قبلی یا بازنگری آنها به ستاد ملی کرونا خبر داد و اظهار کرد: «اولین موردی که به پیشنهاد ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران تصویب شد، تقلیل کارکنان همه دستگاه‌ها به ۵۰ درصد ظرفیت و اعمال طرح زوج و فرد تا پایان آبان ماه است که مقدار قابل توجهی حجم ترافیک و ترددهای درون‌شهری را کاهش می‌دهد». به گفته زالی کماکان افرادی که در گروه‌های ۱۴ گانه در معرض خطر و آسیب‌پذیر هستند، همچون افراد بالای ۶۵ سال، باید از ظرفیت دورکاری استفاده کنند.

فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، پیشنهاد بعدی را اجرای طرح زوج و فرد برای مشاغل مختلف حداقل در یک بازه زمانی دو هفته‌ای همچون اداره‌جات اعلام کرد و گفت: «همچنین سعی داریم به کمک رتبه‌بندی، مشاغل مختلف در ساعات مختلف وارد شهر شوند؛ به طور مثال حضور کارمندان بانک‌ها در یک ساعتی از صبح و سایر مشاغل اداری در ساعاتی پس از ضروری شود تا بتوان با همکاری شهرداری بار ترافیکی به خصوص از ناوگان حمل و نقل برداشته شود.»

دکتر آبتین حیدرزاده معاون علوم پزشکی گیلان، روز جمعه دوم آبان، با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۴۰۰ بیمار در بخش کرونای کلیۀ بیمارستان های استان بستری هستند، تصریح کرد: «متاسفانه حال ۸۵ بیمار کرونایی بستری شده در آی.سی.یو وخیم است.»

وی افزود: «متاسفانه بعد از سه ماه دوباره شاهد روند افزایشی آمار مبتلایان به کرونا در استان گیلان هستیم و طی ۲۴ ساعت گذشته، ۹۹ بیمار مشکوک کرونایی جدید در سطح بیمارستان های استان بستری شدند». معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ضریب استفاده از ماسک بین گیلانی ها را کمتر از میانگین کشور دانست و یادآور شد: «متاسفانه انجام مسافرت در این روزهای سخت فقط روند افزایشی مبتلایان را شدیدتر می کند».

وی همچنین از آغاز طرح ضربتی ماسک در گیلان خبر داد و اضافه کرد: «در راستای این طرح در کلیه شهرستان ها حضور خواهیم یافت و ظرف ۴۸ ساعت بعد از اخطاریه اقدام به برخورد با اصناف متخلف خواهیم کرد».

وی با بیان اینکه برخی از اصناف متخلف در محل نیز پلمب خواهند شد، خاطرنشان کرد: «اصنافی که اخطاریه دریافت می کنند باید ظرف ۴۸ ساعت نسبت به اصلاح رفتار خود و عدم پذیرش افراد فاقد ماسک اقدام کنند».

کامبیز مهدی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، گفت: «با توجه به تصویب ستاد استانی و تایید ستاد ملی مقابله با کرونا، محدودیت‌های ۱۰گانه در استان خراسان جنوبی تا ۹ آبان ماه تمدید شد. وی تصریح کرد: «در حال حاضر ۳۴۳ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، ۲۱۳ نفر به طور قطعی مبتلا به کرونا بوده و در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند». وی افزود: « ۳۳ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و متاسفانه حال عمومی چند نفر از آنان وخیم است». او در ادامه گفت: «از نظر شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در خراسان جنوبی رکورد جدید ثبت شده و از ۲۶۱ آزمایش جدید، ۱۷۰ مورد مثبت جدید شناسایی شده که شامل ۶۷ بیمار بستری در بیمارستان‌ها و ۱۰۳ مورد نمونه‌گیری سرپایی بوده است». وی یادآور شد: «از این تعداد بیشترین موارد مثبت جدید با ۷۵ نفر مربوط به شهرستان بیرجند (مرکز استان) بوده و شهرستان طبس با ۲۳ مورد در رده بعدی است». وی افزود: «با توجه به تعطیلات پیش رو، محدودیت خاص مانند محدودیت‌های جاده‌ای نداریم اما از مردم تقاضا می‌کنیم تا جایی که امکان دارد مسافرت‌های غیرضروری را به بعد موکول کنند و در شرایطی که تمام کشور بخصوص منطقه شرق کشور وضعیت قرمز دارد از سفرهای غیرضروری خودداری کنند زیرا تردد بین شهر و روستا باعث افزایش بیماری خواهد شد».

دکتر محمد فتحی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز جمعه گفت: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ بیمار کووید- ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان باختگان این بیماری در استان به ۱۵۳۱ نفر رسیده است.» وی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در البرز گفت: «از دیروز تا امروز دوم آبان ماه، ۱۱۷ بیمار با علائم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند». وی افزود: «مجموع کل موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک، از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز ۲۱ هزار و ۷۹ نفر است». او با بیان اینکه در حال حاضر تعداد ۷۹۴ نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک، در مراکز درمانی بستری هستند افزود: «از این تعداد ، ابتلای ۴۳۵ نفر به بیماری کووید ۱۹، تا این تاریخ قطعی شده است».

احمد ترحمی معاون استاندار یزد، در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: «روزانه به طور متوسط ۱۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند؛ همچنین روزانه ۲۰۰ تست کرونا در استان مثبت می‌شود». وی با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا در استان افزود: «در ماه‌های اسفند و فروردین گذشته تعداد ۴۹۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری بودند که این تعداد در حال حاضر به بیش از ۶۵۰ نفر رسیده است».

جانشین ستاد استانی مبارزه با کرونا، در ادامه گفت: «در حال تاسیس بیمارستان صحرایی هستیم تا اگر تعداد مبتلایان از ۸۰۰ نفر بیشتر شود، بتوانیم در این بیمارستان به بیماران خدمات ارائه کنیم». او با اشاره به راه‌اندازی روزانه ۴۰ گشت بهداشتی در استان و پلمب ۲۶ واحد صنفی افزود: «اصناف متخلف در مرحله اول به مدت سه روز پلمب شده و در مرحله دوم علاوه بر پلمب به مدت یک هفته، بنر نصب می‌شود. در مرحله سوم تخلف، علاوه بر پلمب و نصب بنر، جریمه هم می‌شوند». وی از امضای تفاهم نامه‌ای با اداره پست خبرداد و گفت: «بر اساس این تفاهم نامه از این پس نتایج تست کرونای شهروندان از طریق پست به در منازلشان تحویل داده می‌شود». او تأکید کرد: «در مهرماه، ۴۳۵۴ مبتلای قطعی به کرونا در استان داشتیم که از این تعداد ۱۳۴ نفر جان خود را از دست دادند» .وی دورهمی خانوادگی را مهم‌ترین عامل ابتلا به کرونا عنوان کرد و افزود: بیش از سه هزار تخت در بیمارستان‌های استان داریم که برای بستری بیماران کرونایی باید بقیه خدمات را محدود کنیم».

علی اسلام ندیمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، گفت: « ما از مردم به جز زدن ماسک در خواست دیگری نداریم و جای تاسف دارد که با تمام این مشکلات و سختی هایی که همکاران من تحمل می کنند اهمیتی داده نمی شود و مسئولین هیچ توجهی ندارند در صورتی که اگر مسئولین ۱۰ درصد حرف ما را قبول می کردند، شاید اقدامات جدی تری انجام می شد.» وی تاکید کرد: «پروتکل نوشتن و ابلاغ کردن که اهمیت ندارد بلکه باید اجرا شود، چرا درک نمی شود روزانه بیش از ۳۰۰ نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند اما کسی کاری نمی کند؛ حال اگر چند سال یک بار یک هواپیما با این تعداد جمعیت سقوط کند تا مدت‌ها همه درگیر آن می شوند و الان در هر روز انگار یک هواپیما سقوط می کند». وی تصریح کرد: «فقط ما مانده ایم و تعداد زیادی از بیماران که کسی از ما حمایت نمی کند، چرا باید در دنیا بیشترین تلفات کادر درمان را داشته باشیم؟ ما و همکارانمان شبانه روز بیشتر از ۳ تا ۴ ساعت استراحت نداریم اما متوجه این بی تفاوتی ها نمی شویم». او تاکید کرد: «هر چه جلوتر می رویم تعداد بیماران رو به افزایش است و آمار تاکنون بیشتر مربوط به شهر بود و روستا ها هم با توجه به تمام شدن فصل برداشت پسته به آمار ما اضافه خواهند شد؛ وقتی پرستار و پزشک ما نفس کشیدنش راحت نیست و خسته و بیمار می شود و اگر آن ها بیمار شوند بیماران چه باید بکنند و چه کسی به داد آن ها خواهد رسید؟»

ستاد مقابله با کرونا در استان فارس با انتشار اطلاعیه‌ای، محدودیت‌های کرونایی را به مدت یک هفته دیگر تمدید کرد. در این اطلاعیه آمده است: «به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، مقرر شد محدودیت‌های کرونایی به مدت یک هفته دیگر در سراسر استان تمدید شود. محدودیت‌های کرونایی از شنبه سوم آبان ماه تا روز جمعه ۹ آبان ماه تمدید می‌شود».

براساس مصوبه ستاد استانی مدیریت کرونا با آغاز محدودیت‌های کرونایی، بازرسی و نظارت بر نحوه اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی واحدهای صنفی، تولیدی، صنعتی، خدماتی، کارگاه‌های ساختمانی، طرح‌های عمرانی و اداره ها نیز تشدید می‌شود. اعمال این محدویت ها شامل مکان‌هایی از جمله دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، مدارس شبانه‌روزی، زبان سراها و کتابخانه‌ها است که این مراکز باید آموزش‌های خود را به شکل مجازی انجام دهند.

تا ۹ آبان ماه، دانشگاه‌ها، مدارس، استخرهای سرپوشیده، سالن‌های سینماها و تئاتر، موزه‌ها و باغ موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی و باشگاه‌های بدنسازی و برخی رشته‌های ورزشی مانند کشتی و کاراته و جودو و بازی‌های پربرخورد تعطیل هستند.

بر اساس مجوز ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و دستور استاندار فارس، در سراسر استان استفاده از ماسک در اداره‌ها برای کارکنان و مراجعان الزامی است. همچنین برگزاری هرگونه مراسم مذهبی، همایش، ختم، برنامه اجتماعی و فرهنگی نیز ممنوع است.

افزون بر این بر اساس مصوب ستاد یاد شده تالارهای پذیرایی، کافی شاپ‌ها و قهوه خانه‌ها تا نهم آبان ماه تعطیل شده‌اند و رستوران‌ها، فست فودها و آب میوه و بستنی فروشی‌ها فقط به شکل بیرون بر خدمات خود را ارائه می‌دهند.

برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰