انتقاد عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران از مدیریت ناکارآمد: آمار قربانیان ویروس کرونا،‌ ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است

یک عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران، درباره آمار قربانیان ویروس کرونا، گفته است این آمار ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان حکومت است. شمار جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹، در روز یک‌شنبه چهارم آبان، در مجموع، بر اساس آمار رسمی، به ۳۲ هزار و ۶۱۶ نفر افزایش یافت. وضعیت ۴۹۶۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ وخیم اعلام شده است.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان ایران، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۹۶ نفر دیگر جان خود را بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. شمار جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹، در روز یک‌شنبه چهارم آبان، در مجموع، بر اساس آمار رسمی، به ۳۲ هزار و ۶۱۶ نفر رسید.

به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶ هزار و ۱۹۱ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در سطح کشور مورد شناسایی قرار گرفته است. این بالاترین آمار شناسایی مبتلایان به کووید ۱۹ از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران است.

در مجموع آمار مبتلایان در ایران به ۵۸۶ هزار و ۸۹۶ نفر افزایش یافت. بر اساس این گزارش، ۲۰۴۱ نفر از این افراد بستری شدند. بنا بر اعلام سخنگوی وزارت بهداشت و درمان ایران، استان های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند و تمامی ۲۷ استان دیگر ایران از جمله استان تهران در وضعیت قرمز قرار دارند.

همزمان با ادامه روند صعودی شمار مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان با اشاره به وخامت اوضاع بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا، از تشدید نظارت و اعمال محدودیت‌ها خبر داده و گفت: دورکاری ۵۰ درصدی دستگاه‌های دولتی و اجرایی در شهر تهران اعمال می‌شود.

حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران، درباره آمار قربانیان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ گفته است: آمار قربانیان کرونا در ایران ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

خبرگزاری حکومتی مهر، روز یک‌شنبه ۴ آبان، به نقل از این عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران، گزارش داد: آمار دقیق را می‌توان بر اساس «گزارش‌های میدانی کادر درمان» بدست آورد.

حسین قشلاقی، با اشاره به اینکه ویروس کرونا در خلاء مدیریت ناکارآمد روز به روز نگران کننده‌تر از قبل جولان می‌دهد، گفت: شرایط کنونی از مدت‌ها قبل از سوی کارشناسان پیش‌بینی شده و هشدارهای لازم داده شده بود.

عضو شورای عالی نظام پزشکی ایران،‌ با اشاره به اینکه آمار مبتلایان به دلیل تعداد کم تست PCR نسبت به خیلی از کشورها به ظاهر پایین گزارش می‌شود، افزود: میزان مرگ و میر واقعی قابل کتمان نیست و وزارت بهداشت صرفاً مواردی را که تست مثبت دارند در آمار فوت شدگان محسوب می‌کند.

حسین قشلاقی افزود: فوتی‌هایی که بر اساس یافته‌های پاراکلینیکی و بالینی رخ می‌دهد بر تیم درمان کاملاً محرز بوده اما در لیست فوتی‌های وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرد.

برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۶ اکتبر ۲۰۲۰