رکورد تازۀ کرونا در ایران: ۳۴۶ مرگ و شناسایی حدود ٧۰۰۰ مبتلا در یک روز؛ وضعیت تهران فوق بحرانی است

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز سه شنبه ۶ آبان، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۶۹۶٨ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ٢١٣۵ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۴٩٩۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۵۸١ هزار و ٨٢۴ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۳۴۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۳۳ هزار و ۲۹۹ نفر رسیده است».

وی گفت: «۲۷ استان تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، کردستان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند».

سخنگوی وزارت بهداشت، تصریح کرد: «در حال حاضر، نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه تقریباً در تمامی استان های کشور صعودی است و به دنبال این روند افزایشی، متاسفانه شاهد بالا رفتن بی سابقۀ موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور هستیم».

وی ادامه داد: «در هفته گذشته میانگین بروز موارد بستری مثبت و مرگ و میر ناشی از بیماری نسبت به هفته ماقبل، دارای روند رو به رشد بوده است. به طوری که متوسط بروز موارد مثبت بستری، حدود ۱۷ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و بروز موارد فوتی حدود ۲۸ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است».

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: «طبق آخرین اطلاعات دریافتی، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۵۷.۷ درصد گزارش شده است که بسیار پایین است».

دکتر علی جعفریان رئیس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی، درباره وضعیت شیوع کرونا در پایتخت گفت: «تهران وضعیت بسیار بدی دارد و حتی تا ۱۰۰۰ مورد بستری جدید هم در یک شب داشته‌ایم که بسیار زیاد است. این یعنی اینکه ما از وضعیت قرمز هم وضعیت بدتری داریم؛ حال اگر از هر ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا، دو نفرشان نیاز به آی سی یو داشته باشند، به این معنی است که ۱۰۰۰ بیمار بستری جدید، ۲۰۰ تخت آی سی یو نیاز دارند. این در حالی است که باید یادمان باشد که سایر بیماری‌ها هم متوقف نشده اند و بسیاری از بیماران دیگر هم نیازمند آی سی یو هستند که برایشان آی سی یو وجود ندارد».

وی با اشاره به اینکه افزایش تعداد مرگ و میر به معنای این است که از «سقف توانایی سیستم درمانی گذشته‌ایم»، تأکید کرد: «مرگ های ۳۰۰ تایی در روز عادی شده است و دیگر عجیب نیست در حالی که نباید عادی شود».

وی افزود: «تداوم این وضعیت می‌تواند فشار بسیار زیادی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند. همچنین شیوع ویروس کرونا باعث شده که میزان اهدای عضو در برخی حوزه‌ها نصف شود و زمان انتظار برای پیوند اعضا افزایش یابد و این عوامل در افزایش مرگ و میر بیماران پیوندی موثر است».

او همچنین درباره مرگ‌های پنهان ناشی از کرونا نیز هشدار داد و گفت: «با افزایش مرگ و میر در لیست انتظار پیوند، فقط در بیمارستان امام خمینی تا آخر شهریور ماه، ۲۶ نفر که در لیست انتظار بوده‌اند، قبل از پیوند فوت شدند».

رئیس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی، با اشاره به چالش مرگ های مخفی ناشی از کرونا در حوزه پیوند اعضا، تأکید کرد: «هرکجا مشاهده کردید که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا از متوسط بین‌المللی بالاتر رفت، بدانید که از سقف توانایی سیستم درمانی گذشته‌ایم زیرا مرگ و میر ناشی از کرونا در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است. حال اگر نمی‌توانیم پیشگیری کنیم، یعنی از سقف و تحمل سیستم درمان خارج شدیم».

جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، روز سه شنبه در جلسه ستاد استانی مقابله و مدیریت کرونا، گفت: «شاهد رکورد بی سابقه ای در موارد بستری بیماران کرونایی در استان هستیم».

وی با اشاره به مشکلات موجود اظهار داشت: «یکی از مشکلات این است که درمانگاه‌های بخش خصوصی و مطب‌ها بیماران کرونایی را به مراکز بهداشت معرفی نمی‌کنند در حالی که مراکز بهداشت بیماران کرونایی را مراقبت و کنترل می‌کنند اما این اقدام‌ها برای سایر بیماران معرفی نشده انجام نمی‌شود».

وی با اشاره به رکورد بی سابقه بستری‌های آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته بیان کرد: «طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۰۴ نفر بستری جدید به بیماران بستری استان افزوده شده است».

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، افزود: «تعداد بیماران بستری سندرم حاد تنفسی ١۴۲۷ نفر است که از این تعداد، ۲۶۹ نفر در بخش آی سی یو بستری بوده و ۷۴ نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند».

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: «در برخی شهرها از جمله بوکان، خوی و سلماس آمار مبتلایان افزایش یافته است و در شهرهای خوی طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۵ بیمار بستری شده است.»

محمد نوذری معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام، روز سه شنبه درباره وضعیت این استان در پیک سوم کرونا گفت: «در حال حاضر در تمام بیمارستان‌های استان بخش‌ بیماران کرونایی فعال است، البته دو نقاهتگاه نیز پیش‌بینی شده که چنانچه لازم شد، از این نقاهتگاه‌ها برای نگهداری و درمان بیماران کرونایی استفاده می‌شود.»

وی ادامه داد: «این دو نقاهت‌گاه هر کدام شامل ۵۰ تخت است که یکی از آنها در صورت نیاز برای نگهداری زنان و دیگری برای نگهداری از مردان مبتلا به بیماری کرونا استفاده خواهد شد».

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ایلام درباره آمار بیماران بستری تصریح کرد: «در حال حاضر بیش از ۲۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌‌های استان بستری هستند که نسبت به پیک‌های گذشته، افزایش دو برابری داشته‌ایم. همچنین در این پیک تقریبا دو برابر گذشته آمار فوت‌شدگان بوده است».

او با بیان اینکه ابتلا به کرونا در بین جوانان بیشتر شده است، خاطرنشان کرد: «در ماه‌های گذشته مردم پروتکل‌ها را بیشتر رعایت می‌کردند و در این ایام از ۸۰ درصد استفاده از ماسک در ایلام به حدود ۵۰ درصد رسیده‌ایم. بنابراین در ستاد مقابله با کرونای استان، مصوب کرده‌ایم که در تمام آرامستان‌ها از جمعیت جلوگیری کنند. مسیرهای آرامستان ها را نیز بسته‌ایم و تیم‌هایی متشکل از نمایندگان فرمانداری، نیروی انتظامی، دادستانی و علوم پزشکی تشکیل شده است تا نظارت‌ها بیشتر شود».

فرزین رضاعی رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مرگ ۶۲۶ نفر در استان از ابتدای پاندمی تاکنون اعلام کرد که متاسفانه در شبانه روز گذشته، ۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به بستری بودن ۷١۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان، گفت که ۳۴۶ نفر در سنندج، ۵۴ نفر در سقز، ١١۹ نفر در مریوان، ۳۰ نفر در قروه، ۳۸ نفر در بیجار، ۲۶ نفر در کامیاران، ١١ نفر در دیواندره، ۸۳ نفر در بانه و ۷ نفر نیز در بیمارستان دهگلان بستری هستند.

وی افزود که ۷۷ نفر بیمار مبتلا به کرونا نیز در بخش مراقبت های ویژه ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

وی با اشاره به فوت شدگان کرونا ویروس به تفکیک شهرستان‌ها ادامه داد: از ابتدای پاندمی تاکنون ۲۲۳ نفر در سنندج، ۱۲۶ نفر در سقز، ۵۱ نفر در قروه، ۴۵ نفر در کامیاران، ۵۳ نفر در بانه، ۳۹ نفر در دیواندره، ۳۵ نفر در بیجار، ۴۲ نفر در مریوان و ١۲ نفر در دهگلان جان خود را از دست داده‎‌اند.

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس تهران، از ارائه بیش از ۳۶۲ هزار تذکر و جریمه بیش از شش هزار خودرو به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی درپایتخت خبر داد.

وی در اجرای طرح مشترک امنیت سلامت محور در سطح شهر تهران که پیش از ظهر سه شنبه برگزار شد، گفت: ۶۰۰۰خودرو به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی درپایتخت جریمه شده اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اجباری شدن استفاده از ماسک از مقابل در منازل گفت: «تمامی خودروهایی که بیشتر از یک نفر در آن حضور داشته باشند باید تمام سرنشینانش ماسک بزنند. در همین راستا نیز ۶۰۲۲ مورد اعمال قانون خودرو به دلیل عدم استفاده سرنشینان از ماسک داشتیم».

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه در همین مدت، پلیس از ۲۴ هزار و ۵۰۵ واحد صنفی نیز بازدید کرده است، گفت: ۱۳ هزار و ۵۳۶ واحد صنفی تذکر دریافت کرده و ۷۱۰ واحد صنفی نیز که ضوابط را رعایت نکرده بودند اخطار اولیه پلمب گرفتند که از این تعداد، ۱۳۹ واحد متخلف پلمب شدند.

دکتر عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، روز سه شنبه گفت: گرگان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است. وی افزود: «در حال حاضر روند ابتلا به کووید ۱۹ در گلستان با افزایش مواجه شده و در مجموع استان در وضعیت هشدار شیوع کرونا قرار دارد و متأسفانه آمار جان‌باختگان کرونا در گلستان به ۱۰۲۱ نفر رسیده است».

وی تصریح کرد: شهرستان‌های بندرگز، گرگان و مینودشت در وضعیت قرمز، شهرستان‌های آزادشهر، بندرترکمن، کردکوی و کلاله در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های آق‌قلا، رامیان، علی‌آباد کتول، گالیکش، گمیشان و گنبدکاووس در وضعیت زرد کرونا هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در ادامه گفت: «در حال حاضر ۳۳۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری‌اند که از این تعداد، ۶۲ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه و ۲۵ بیمار به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند».

وی افزود: «بیش از ۵۲ درصد از بستری‌ها را افراد بالای ۵۵ سال، ۴۱.۶ درصد افراد بین ۱۵ تا ۵۵ سال و حدود ۶ درصد نیز افراد زیر ۱۵ سال تشکیل می‌دهند.»

برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۸ اکتبر ۲۰۲۰