سه رکورد جدید کرونایی در ایران در یک روز؛ ۴۴۰ قربانی

طی یک روز ۴۴۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در ایران جان سپردند. این چهارمین رکورد میزان قربانیان در آبان ماه است. در شبانه روز گذشته همچنین نزدیک به هشت هزار و ۳۰۰ مبتلای جدید شناسایی شدند.

در حدود هشت ماه و نیمی که از تائید رسمی شیوع کرونا در ایران می‌گذرد این کشور با سه موج گسترش بیماری کووید۱۹ رو برو شده که موج سوم آن بحرانی‌تر و بسیار شدیدتر است. در دو موج قبلی همه استان‌ها درگیر همه‌گیری کرونا نشدند و دوره اوج‌گیری شیوع هم به نسبت کوتاه‌تر بود. موج سوم از پایان شهریور ماه آغاز شد و با گذشته بیش از شش هفته نه تنها فروکش نکرده که با شدت تمام ادامه دارد.

یکی دیگر از تفاوت‌های فاحش این دوره با دو موج قبلی رکوردشکنی‌های پی‌درپی در میزان ابتلای جدید به کرونا و مرگ بیماران مبتلا به کووید۱۹ است که تا کنون به این شکل سابقه نداشته است.  سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت دوشنبه ۱۲ آبان اعلام کرد در شبانه روز گذشته هشت هزار و ۲۸۹ مبتلای جدید به بیماری کووید۱۹ شناسایی شده و ۴۴۰ نفر از مبتلایان درگذشته‌اند. به این ترتیب برای چهارمین بار از ابتدای آبان ماه به این سو شمار قربانیان کرونا در ایران رکوردی جدید برجا گذاشت. رکورد قبلی مربوط به روز گذشته با شش قربانی کمتر بود.

در این مدت تعداد مبتلایان شناسایی شده نیز چهار بار به بالاترین حد رسید. بیشترین تعداد مبتلایان مربوط به هشتم آبان با هشت هزار و ۲۹۳ نفر و شمار مبتلایان جدید ۲۴ ساعت گذشته فقط چهار نفر از آن کمتر است. در شبانه‌روز گذشته کرونا دو رکورد دیگر هم در ایران به جا گذاشت؛ یکی در مورد بستری‌شدگان مبتلا به کووید۱۹ که با افزایش ۷۰۰ بیمار به بیش از سه هزار نفر در یک روز رسید، دیگری تعداد بستری‌شدگانی که در “وضعیت شدید” بیماری قرار دارند که شمار آنها به رقم بی‌سابقه پنج هزار و ۳۱۵ نفر رسیده است.

نسبت تلفات به بستری‌شدگان کرونا در ایران از میانگین جهانی بسیار بالاتر است. محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی حکومت “تشخیص دیرهنگام بیماران کرونایی” و کمبود تخت و کادر درمانی را از علت‌های اصلی این وضعیت عنوان می‌کند. یکی از علت‌های تشخیص دیرهنگام مبتلایان، تعداد ناکافی آزمایش‌های تشخیص به نسبت جمعیت عنوان می‌شود. وضع ایران از این لحاظ نه تنها با کشورهای پیشرفته که با کشورهای منطقه نیز قابل مقایسه نیست. به تازگی تعداد آزمایش‌های تشخیص در ایران به حدود روزی ۳۶ هزار افزایش یافته است. این در حالی است که به گفته ظفرقندی در ترکیه با جمعیتی برابر ایران روزی ۱۳۰ هزار آزمایش کرونا انجام می‌شود.

به دلیل تشخیص دیرهنگام موارد ابتلا، شمار مبتلایان بدحال و در شرایط حاد ابتلا و به همین دلیل نسبت مرگ به تعداد بستری‌شدگان در ایران بسیار بالاست. رئیس سازمان نظام پزشکی می‌گوید نسبت مرگ به موارد بستری در ایران حدود ۱۵ درصد است اما میانگین جهانی پنج درصد و در برخی کشورها بین دو تا سه درصد بیشتر نیست.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی گفته بود نسبت مرگ در میان بستری شدگان مبتلا به کووید۱۹ تا ۱۸ درصد هم می‌رسد. در آلمان که جمعیتش تقریبا اندازه ایران است روزی حدود ۲۰۰ هزار تست انجام می‌شود. در شبانه روز گذشته بیش از ۱۲ هزار مبتلای جدید در آلمان شناسایی شده و ۴۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

تا روز دوشنبه نزدیک به ۴۶ میلیون و ۶۴۴ هزار مبتلا به کووید۱۹ در ۱۹۰ کشور جهان شناسایی شده و بیش از یک میلیون و ۲۰۲ هزار نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند. شماری از شخصیت‌های برجسته و سیاستمداران مشهور بین‌المللی، از جمله صدراعظم آلمان. رئیس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر بریتانیا نیز تا کنون به کرونا مبتلا شده‌اند.

روز دوشنبه و یک روز پس از خاتمه دوران قرنطینه ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان، منابع خبری گزارش دادند که تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی به دلیل تماس با فردی که کرونا گرفته وارد قرنطینه خانگی شده است.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۳ نوامبر ۲۰۲۰