روند صعودی مرگ کرونایی در ۲۳ استان، ۴۵۹ قربانی در یک روز

شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ در ایران برای پنجمین بار در آبان ماه رکورد جدیدی بر جا گذاشت و به ۴۵۹ قربانی در یک روز رسید. وزارت بهداشت می‌گوید طی یک هفته گذشته روند ابتلا و مرگ بر اثر کرونا در ۲۳ استان صعودی بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران امروز یک‌شنبه ۱۸ آبان اعلام کرد، در ۲۴ ساعت گذشته ۹ هزار و ۲۳۶ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شد.

به گفته سیما سادات لاری، در شبانه‌روز گذشته دو هزار و ۷۱۲ نفر از مبتلایان جدید بستری شده‌اند و ۴۵۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این بالاترین میزان مرگ در یک روز از زمان تائید رسمی شیوع کرونا در ایران در اواخر بهمن ماه سال پیش تا کنون بوده است. از ابتدای آبان ماه تا کنون رکورد بیشترین مبتلایان روزانه هفت بار و رکورد بالاترین میزان فوتی‌ها پنج بار شکسته شده است. همچنین در یک هفته گذشته تعداد قربانیان هیچ روزی کمتر از ۴۰۰ نفر نبوده است.

مطابق اعلام وزارت بهداشت از هفته‌ها قبل، از ۳۱ استان ایران ۲۷ استان به لحاظ شیوع کرونا در شرایط قرمز و چهار استان در وضعیت هشدار قرار دارند. کمیته اپیدمیولوژی کرونا در وزارت بهداشت می‌گوید، در هفته منتهی به ۱۶ آبان‌ماه موارد ابتلا و مرگ در پیوند با کووید۱۹ همچنان رو به افزایش بوده و در ۱۴ استان روند صعودی و در ۹ استان دیگر “روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی” مشاهده می‌شود.

خبرگزاری حکومتی ایسنا ۱۸ آبان به نقل از این کمیته گزارش داد که به نظر می‌رسد استان اردبیل اوج شیوع در موج اخیر همه‌گیری کرونا را پشت سر گذاشته و در سه استان کرمانشاه، مازندران و بوشهر وضعیت “با تغییرات مختصر و نامنظم” با ثبات بوده است.

بنابر این گزارش، در استان کردستان روند گسترش ویروس “با تغییرات مختصر نزولی” ثبات داشته و در استان کهگیلویه و بویراحمد سیری نزولی قابل مشاهده است. کمیته وزارت بهداشت می‌گوید، در دو استان قم و سمنان ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد.

مطابق آمار رسمی وزارت بهداشت، تا روز یک‌شنبه در مجموع ۶۸۲ هزار و ۴۸۶ مورد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ایران شناسایی شده و ۳۸ هزار و ۲۹۱ نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده‌اند.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۹ نوامبر ۲۰۲۰