محدودیت‌های شدید کرونایی در ایران؛ دو برابر شدن ابتلا و مرگ

همزمان با هشدار درباره تا دو برابر شدن موارد ابتلا و مرگ، محدودیت‌های شدیدی برای مقابله با کرونا در ایران اعمال می‌شود. گفته می‌شود وزیر بهداشت به دلیل مخالفت روحانی با تشدید محدودیت‌ها قصد استعفا داشته است.

حسن روحانی، در نشست روز شنبه ۲۴ آبان (۱۴ نوامبر) ستاد ملی مقابله با کرونا از اعمال محدودیت‌های شدید و بی‌سابقه‌ای خبر داد که قرار است از اول آذر ماه به اجرا گذاشته شود.

با شروع موج سوم شیوع کرونا در ایران که از اواخر شهریور ماه آغاز شد و از دو موج قبلی بسیار شدیدتر است، در حدود ۹۰ شهر ایران محدودیت‌های شدیدی اعمال شد که از هفته گذشته شامل مرکز استان‌ها هم شده است.

با وجود این محدودیت‌ها، در آبان ماه شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کووید۱۹ به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافت و این روند همچنان ادامه دارد. سخنگوی وزارت بهداشت روز شنبه اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۱۱ هزار و ۲۰۳ مورد ابتلای جدید به کرونا شناسایی شده و ۴۵۲ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این چهارمین روز پیاپی است که شمار مبتلایان جدید از ۱۱ هزار نفر فراتر بوده و طی یک هفته اخیر هیچ روزی شمار قربانیان از ۴۵۰ نفر کمتر نشده است.

به گفته سیما سادات لاری در شبانه روز گذشته مانند هفته‌های اخیر ۲۷ استان ایران در وضعیت قرمز کرونایی و چهار استان دیگر در وضعیت هشدار قرار دارند. مطابق آمار رسمی، تعداد مجموع موارد ابتلا در ایران به مرز ۷۵۰ هزار نفر نزدیک شده و شمار قربانیان از ۴۱ هزار نفر گذشته است.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی از برآوردهایی خبر داد که مطابق آنها موارد ابتلا، بستری و مرگ در ارتباط با کووید۱۹ در ایران طی دو هفته آینده تا دو برابر افزایش می‌یابد. حریرچی پیش از این بارها یکی از راه‌های مقابله با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا در ایران را تعطیلی دو هفته‌ای کل کشور اعلام کرده است. این درخواستی است که بسیاری دیگر از کارشناسان، از جمله تعدادی از اعضای ارشد کمیته علمی ستاد ملی نیز مطرح کرده‌اند.

با این حال ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست روز شنبه خود تصمیم گرفت اعمال محدودیت‌های شدید را از آغاز هفته دیگر اجرایی کند.

در همین حال گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر این که وزیر بهداشت، سعید نمکی به دلیل مخالفت حسن روحانی با تعطیلی همه کسب و کارهای غیرضروری و اعمال محدودیت‌های شدید از سمت خود استعفا داده است.

علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری در یک پیام توئیتری با انتشار عکسی از روحانی و نمکی مدعی شد که بخش مهمی از محدودیت‌هایی که امروز به تصویب رسیده در وزارت بهداشت تدوین شده و خبر کناره‌گیری وزیر بهداشت “جعلی” است. بر خلاف این ادعا، در مصوبه امروز ستاد ملی اعمال محدودیت‌ها در برخی مناطق به آن شدتی نیست که مسئولان وزارت بهداشت و کارشناسان برای مقابله با موج شدید پاندمی ضروری اعلام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا روز شنبه در تشریح مصوبه محدودیت‌ها با اشاره به این که سه سطح هشدار تعریف شده گفت: «سطح هشدار سه شامل شهرها و شهرستان‌های قرمز، سطح هشدار دو شامل شهرها و شهرستان‌های نارنجی و سطح هشدار یک شامل شهرها و شهرستان‌های زرد هستند.»

به گفته او سطح هشدار سه شامل حدود ۱۰۰ شهرستان، از جمله تمام مراکز استان‌ها می‌شود که در آنها “به جز مشاغل خیلی ضروری که مربوط به تهیه مایحتاج ضروری مردم، امنیت و سلامت می‌شوند، بقیه مشاغل همه تعطیل هستند”.

این درحالی است که پیش از این ۹۰ شهرستان در چنین شرایطی قرار داشتند و سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید وضعیت ۲۷ استان ایران به لحاظ شیوع کرونا قرمز است.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰