کُرونا در ایران؛ رکورد پشت رکورد! به دلیل بی‌اعتمادی به مقامات و مسئولان است

پژوهش دانشگاه علوم پزشکی ایران حاکی است «مردم همچنان خطر درک شده و نیز شدت درک بیماری کُرونا را تقریبا به اندازه آنفولانزا تخمین می‌زنند،» این درحالی است که خود حکومت و مقامات مسئول از رهبر حکومت اسلامی تا دولت روحانی نخست آن را اصلا انکار کرده و بعد به عادی و ساده نشان دادن آن پرداختند. بعد هم با قرنطینه کردن شهر قم که مبدأ شیوع کُرونا در ایران بوده مخالفت کردند و الان نیز پس از هزاران کشته و مبتلا و وضعیت حاد و قرمز در کشور، تصمیم به قرنطینه کردن مناطق پُرخطر از جمله تهران ندارند. در نتیجه ویروس کُرونا هر روز رکورد می‌زند. در شبانه‌روز اخیر طبق آمار رسمی و نه واقعی، نزدیک به ۱۲هزار مبتلا به این ویروس شناسایی شدند.

آرامستان «بهشت ‌زهرا» در تهران یک آخوند روزانه ۳۰ تا ۳۵ «نماز میت» می‌خواند؛ عباس متولیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران امروز چهارشنبه ۲۱ آبان‌ماه بر مبنای نتایج نوبت هشتم پیمایش ملی کووید۱۹ اعلام کرد که ۷.۵ درصد ایرانیان بالای ۱۵ سال معادل پنج میلیون نفر «بر اساس خوداظهاری» به درجاتی از کُرونا مبتلا شده‌اند.

این در حالی است که بر اساس اطلاعات منتشر شده، ۱۰درصد جمعیت کل دنیا به کُرونا مبتلا شده‌اند. به گفته‌ی وی، مبنای این پیمایش «علمی» طرح این پرسش بوده که آیا به بیماری کُرونا مبتلا شده‌اید، یا نه. متولیان، نتایج این پیمایش را نشان‌دهنده‌ی، ابتلای «جمعیت زیادی از ایرانیان به این بیماری» دانسته است.

آنطور که معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرده، «جمعیت بزرگی در کشور بدون علامت هستند.» وی اضافه کرد که «در حال بررسی هستیم تا به صورت دقیق مشخص شود که چه میزان از ایرانی‌ها به عفونت ویروس کُرونا مبتلا هستند.»

گفتنی است که «پروژه ققنوس ایران» چهار ماه پس از اعلام رسمی ورود و شیوع کُرونا در ایران به یک نظرسنجی درباره ابتلا و مرگ و میر بر اثر کُرونا و امکانات مردم پرداخت که در آن از بیش از ۳۸۰۰ پاسخ‌دهنده ۶درصد تست کُرونا داده بودند که ۱۱درصد از آنها مثبت بودند. اما بیشتر آنها نه به پزشک و نه به بیمارستان مراجعه کردند. این در حالی است که باید توجه داشت که قاعدتا کسانی‌ در این نظرسنجی شرکت کردند که سالم بوده و یا در صورت ابتلا از این ویروس جان به در برده بودند! بنابراین نظرسنجی درباره چنین موضوعی نمی‌تواند قربانیان و بیماران حاد این ویروس را در بر بگیرد!

همچنین نزدیک به ۳۰درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌ بودند که علائم بیماری کووید۱۹ را در ماه‌های آبان تا بهمن ۹۸ داشته‌اند. حال آنکه جمهوری اسلامی تازه در اسفندماه و پس از برگزاری انتخابات جلس شورای اسلامی در دوم اسفند ۹۸ اعتراف به ورود و شیوع این ویروس در ایران کرد! اکنون ۹ ماه از آن زمان می‌گذرد و در هفته‌های اخیر ایران رکورددار میزان مرگ و میر بر اثر کُرونا در جهان شده است.

حالا پژوهش دانشگاه پزشکی ایران بر میزان حساسیت مردم و درک از خطر کُرونا تأکید کرده و اعلام می‌کند که این میزان از عدد بین ۳ تا ۳.۳ پژوهش قبلی اکنون به «۴.۴» رسیده که بیانگر کاهش میزان حساسیت مردم نسبت به کووید۱۹ به نسبت موج اول و دوم کُروناست.

در نظرسنجی خرداد‌ماه «پروژه ققنوس ایران» بیش از ۸۰درصد نسبت به رعایت‌ پروتکل‌های بهداشتی نظر مثبت داشته و ۶۸ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته بودند که این پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند. بیش از ۹۰ درصد از پاسخ‌دهندگان در ارتباط با اقدامات دولت و مسئولان در مدیریت بحران کُرونا نه اعتماد و نه رضایت داشته‌اند!

حالا نتیجه‌ی نگران‌کننده‌ی پژوهش رسمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از یکسو تأییدکننده‌ی نتایج نظرسنجی «پروژه ققنوس ایران در پنج ماه پیش است و هم گویای این است که مردم اساسا به حرف مقامات و مسئولان گوش نمی‌دهند حتی اگر به قیمت سلامتی و جان خودشان تمام شود. در پژوهش این دانشگاه آمده است: «مردم همچنان خطر درک شده و نیز شدت درک بیماری کُرونا را تقریبا به اندازه آنفولانزا تخمین زدند، در صورتی که بیماری کُرونا نسبت به آنفولانزا هم کشنده‌تر و هم سرایت‌پذیرتر است.» همه این توضیحات نکاتی هستند که در کشورهای عادی بطور شبانه‌روزی از رسانه‌ها و مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی به مردم توضیح داده شده و امکانات لازم نیز در اختیار آنها قرار گرفته است تا از خود در برابر این ویروس محافظت کنند. حال آنکه در ایران مقامات و مسئولان مرتب ستاد و پایگاه تشکیل داده و هر روز به سخنرانی و ادعاهای بی‌پایه پرداختند و مردم را در کار و زندگی رها کردند و حالا هم تقصیر شیوع و ابتلا و مرگ و میر را به گردن خود مردم می‌اندازند!

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران تعداد فوت شدگان ناشی از ویروس کُرونا را در هشت ماه گذشته بیش از ۳۸ هزار نفر اعلام کرد و گفت: «هر ساله در حوادث ترافیکی حدود ۱۷ هزار نفر فوت می‌کنند، با این احتساب مرگ ناشی از کُرونا بیشتر از فوت‌شدگان ۲ ساله ناشی از حوادث ترافیکی است که نشان می‌دهد با وضعیت نگران‌کننده‌ای مواجه هستیم.»

عباس متولیان شمار کشته‌شدگان جنگ هشت ساله ایران و عراق را نیز با میزان جانباختگان کُرونا مقایسه کرد و با این اظهار که در جنگ ۲۵۰هزار نفر کشته شدند گفت که «بطور متوسط سالی حدود ۳۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند، در صورتی که ما در هشت‌ماه ابتلا به کُرونا بیش از ۳۸ هزار نفر از هموطنان را از دست دادیم.»

این‌همه در حالی است که آمارهای دولتی مرگ ‌و میر و ابتلا به کُرونا از ابتدا با تردیدهای جدی روبرو بوده است. حتی معاونان وزارت بهداشت اعلام کردند که برای رسیدن به آمار واقعی باید آمار دولتی را ۲ تا ۴ برابر افزایش داد. حال آنکه بنا بر اظهارات دیگر آمار واقعی ۵ تا ۱۰ برابر است!

گزارش‌های میدانی از آرامستان‌های استان‌های مختلف از جمله «بهشت ‌زهرا» در تهران شمار مرگ ‌و میرهای ناشی از کُرونا را بسیار بیشتر از آمارهای رسمی نشان می‌دهد. پیشتر گزارش شده بود که کارمندان این آرامستان با افزایش شدید مرگ‌ و میرها برای شستشو و نماز خواندن مردگان، نوبتی کار می‌کنند. امروز روزنامه «همشهری» نوشته که یک آخوند در این آرامستان هر روز برای ۲۵ تا ۳۰ قربانی کُرونا «نماز میت» می‌خواند. او یکی از ۱۲ آخوندی است که در حال ‌حاضر در «بهشت زهرا» کار می‌کنند و در مجموع کار نماز خواندن برای روزانه صدها کشته‌ی کُرونا را انجام می‌دهند.

آمارهای ابتلا و مرگ و میر کُرونا حتی در روایت‌های «رسمی» نیز هولناک به شمار می‌روند. سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت امروز چهارشنبه ۲۱ آبان‌ماه بار دیگر از رکوردشکنی مرگ‌ و میر و ابتلای کُرونا خبر داده است.

به گفته‌ی لاری، ۴۶۲ نفر در طول ۲۴ساعت جان خود را از دست دادند و ۱۱هزار و ۷۸۰ مورد جدید کووید۱۹ در شبانه‌روز اخیر شناسایی شده‌اند. از این تعداد سه هزار و ۳۳۹ نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند و حال ۵ هزار و ۶۰۱ نفر نیز وخیم و نامناسب گزارش شده است. اکنون مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور طبق آمار رسمی به ۷۱۵ هزار و ۶۸ نفر و مجموع جانباختگان کُرونا به ۳۹ هزار و ۶۶۴ نفر رسیده است.

به ادعای سعید نمکی وزیر بهداشت، تست روزانه کُرونا از ۲۵هزار عدد به ۴۰هزار تست افزایش پیدا کرده. این درحالی است که به گزارش روزنامه دیتسایت آلمان، ایران برای کاهش روند صعودی مرگ ‌و میر و ابتلا شدیدی که در جریان است، باید روزانه دست‌کم ۲۰۰هزار تست بگیرد تا بتواند بطور جامع از وضعیت سلامت ۸۲ میلیون شهروند خود مطلع شود.

با این حال، به گفته لاری در طول ۹ ماه «تا کنون پنج میلیون و ۳۴۴ هزار و ۸۲۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است!»

ایران سراسر در وضعیت فوق‌قرمز و به شدت بحرانی قرار دارد ولی دولت همچنان از اقدامات قاطع از جمله قرنطینه کردن مناطق پر خطر خودداری می‌کند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۸ نوامبر ۲۰۲۰