شمار جان‌باختگان کووید ۱۹ در ایران از مرز ۴۳ هزار نفر گذشت

طبق اعلام وزارت بهداشت حکومت اسلامی مجموع شمار جان‌باختگان از بیماری کووید ۱۹ در ایران به ۴۳ هزار و ۴۱۷ نفر رسیده است. در شبانه‌روز گذشته بیش از ۱۳ هزار مورد تازه ابتلا به کووید ۱۹ ثبت شده است.

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت رژیم اسلامی روز پنجشنبه ۲۹ آبان (۱۹ نوامبر) آخرین آمار مربوط به پاندمی کرونا در ایران را اعلام کرد.

به گفته او در شبانه‌روز گذشته و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۳ هزار و ۲۲۳ بیمار تازه مبتلا به ویروس جدید کرونا در ایران شناسایی شده‌اند. ۲۹۳۸ تن از این بیماران تازه بستری شده‌اند.

با احتساب این ارقام، مجموع شمار بیماران کووید ۱۹ در ایران که تا کنون شناسایی گردیده‌اند به ۸۱۵ هزار و ۱۱۷ نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که با توجه به مرگ ۴۷۶ نفر بر اثر کووید ۱۹ در شبانه‌روز گذشته، مجموع شمار جان‌باختگان کرونا در ایران به ۴۳ هزار و ۴۱۷ نفر افزایش یافته است.

بنا به گفته خانم لاری تا کنون ۵۸۳ هزار و ۷۰۴ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. ۵۷۲۹ نفر از مبتلایان نیز در وضعیت شدیدی به‌سر می‌برند و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

استان‌هایی که به گفته سخنگوی وزارت بهداشت در وضعیت قرمز قرار دارند، عبارتند از تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان.

لاری افزود که استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

با توجه به این روند نگران‌کننده وزیر بهداشت حکومت اسلامی سه‌شنبه این هفته (۲۷ آبان / ۱۷ نوامبر) از روبرو بودن ایران با “بمب ویروس کرونا” سخن گفته و تصریح کرده بود: «اگر اعمال محدودیت‌های تازه جدی گرفته نشود شمار قربانیان کرونا در ایران چهار رقمی می‌شود». او از احتمال وضعیتی خطرناک سخن گفته که خلاص شدن از آن دشوار است.

او در این ارتباط افزوده است: «مرگ چهار رقمی یعنی اینکه به ورطه‌ای خواهیم رسید که خلاص شدن از آن دشوار است کما اینکه زمانی هم که مرگ‌ها سه رقمی شد ما با پکیجی از مشکلات روبرو بودیم.»

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰