کرونا در ایران؛ جان میلیون‌ها نفر در خطر، دعوا در وزارت بهداشت

ایران پیشتاز کشورهای خاورمیانه در مرگ‌ومیر کروناست. در حالی که سخنگوی ستاد ملی کرونا از زندگی ۷۹میلیون نفر از جمعیت کشور در وضعیت‌ هشدار خبر می‌دهد، مجلس سرگرم حواشی استعفای معاون وزیر بهداشت و شکایت از او شده است.

۴۳۱ نفر دیگر از شهروندان ایرانی در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا درگذشته‌اند. سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۱۲هزار و ۹۳۱ بیمار جدید خبر داد و آمار رسمی جان‌باختگان تا اول آذر را هزار و ۳۲۷ نفر اعلام کرد.

هم‌زمان، سخنگوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد که ۷۹میلیون نفر از جمعیت کشور در شهرهای مختلف، در وضعیت‌های هشدار یک و دو و سه کرونا به سر می‌برند. علیرضا رییسی از مردم خواست صبور باشند و امیدواری داد که پس از گذشت چهار تا پنج هفته از محدودیت‌های جدید، مرگ و میر ناشی از بیماری کاهش یابد.

ایران هم اینک با میانگین روزانه حدود ۵۰۰ مرگ و میر کرونایی، در صدر فهرست کشورهای خاورمیانه قرار دارد. سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته که اگر مردم کوتاه بیایند و ارقام مرگ چهار رقمی شود، ورطه‌ای ایجاد می‌شود که خلاصی از آن ممکن نیست.

مرگ و میر بالا، شتاب ابتلا، راه‌کارهای ناپایدار و غیرعملی ادامه دارند و استعفای رضا ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت در روز جمعه، دعوایی در اوج بحران تلقی شده که بی اعتمادی مردم به مقررات و تدابیر را تقویت می‌کند.

کمیسیون بهداشت و اصل نود مجلس از پیگیری شکایات واصله علیه معاون مستعفی وزارت بهداشت خبر می‌دهند و ملک‌زاده را به تضعیف وزیر متهم می‌کنند. رییس کمیسیون اصل نود مجلس می‌گوید تعدادی شکایت از معاون پژوهشی وزارت بهداشت وصول شده که با وجود استعفای او پیگیری خواهند شد.

نصرالله پژمان‌فر، رییس این کمیسیون در توییتر نوشت در ماه‌های گذشته تعدادی شکایت از ملک‌زاده به این کمیسیون رسیده که طبق قوانین، با استعفای افراد متوقف نمی‌شود و فرد باید پاسخگوی عملکرد خود باشد. پژمان‌فر روشن نکرده که این شکایات در چه زمینه‌‌هایی هستنند.

نایب رئیس فراکسیون طب سنتی نیز مواضع ملک‌زاده را غیرعلمی و شتابزده خوانده و در عین حال از استعفای او استقبال کرده است. زهره الهیان ملک‌زاده را به تضعیف وزیر بهداشت متهم کرد و افزود که نمایندگان به عملکرد او انتقادهای جدی داشته‌اند.

“باشگاه خبرنگاران جوان” به نقل از الهیان نوشت: «طب سنتی دارای ظرفیت آکادمیک و علمی است که در شرایط حاضر می‌تواند به کمک پیشگیری و درمان بیماران کرونایی بیاید.»

این نماینده اصولگرا افزوده که اعتماد مردم به نظام سلامت مهم است و جنگ داخلی دولت جان مردم را به خطر می‌اندازد: «اگر همین اندک مراعات‌های مردم هم با دعواهای آقایان به هم بریزد شاهد بدترین وضعیت خواهیم بود.»

دکتر رضا ملک‌زاده که تحت عنوان “مدیریت غلط و پر از نقص” وزیر بهداشت از مقام خود کناره‌گیری کرد، در استعفانامه خود از جمله به “ادعاهای بی‌اساس” وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو در خصوص تاثیر داروهای گیاهی بر درمان کرونا و “اظهارات غیرعلمی وزیر بهداشت در باره تولید واکسن ایرانی کرونا” اشاره کرده است.

او تاکید کرده که وزیر بهداشت ایران درس مدیریت بحران کرونا به جهان می‌دهد در حالی که روش‌های او باعث مرگ بسیاری از افراد شده است. او پیش‌تر نیز رقم واقعی قربانیان کرونا در ایران را تا دو برابر و نیم آمارهای رسمی دانسته بود.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، یک روز قبل از این استعفا، ملک‌زاه را به پیش‌بینی‌های غلط در باره کرونا متهم کرده و گفته بود: «۹۸ درصد از تحقیقات در نظام سلامت، صرف انتشار مقالات در مجلات می‌شود که به کار نمی‌آید، به شدت به روند تحقیقات نظام سلامت، انتقاد دارم. نامه بنده به دکتر ملک زاده در روزهای نخست شیوع کرونا در کشور را مشاهده کنید که ۱۰ آیتم تعیین شد، اما یکی از آنها تاکنون جواب نداده است…. ده مدل اپیدمیولوژیک به من دادند که هیچ کدام صحیح نبود و برای هیچ اقدامی نیز کارایی نداشت.»

ملک‌زاده هم متقابلا در استعفانامه خود از «عدم تشکیل شورای معاونین طی ۶ ماه گذشته و عدم اختصاص وقت برای بحث در امور آموزشی، پژوهشی و دانشجویی» گلایه کرده است.

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۲ نوامبر ۲۰۲۰