کرونا در ایران: مرگ ۴٨٣ نفر در یک روز؛ آمار مرگ و میر کرونا در استان فارس بالاتر از میانگین کشوری است

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز سه شنبه ۴ آذر، اعلام کرد: «بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۱۳هزار و ۷۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۲٨٠١ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ۵٨۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٨٨۰ هزار و ۵۴٢ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۴٨٣ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۴۵ هزار و ۷۳٨ نفر رسیده است».

وی گفت: «۲۷ استان تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، کردستان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند و همچنین استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند».

جریمۀ عدم تعطیلی اصناف؛ پلمب ۷٣۹٨ واحد صنفی و جریمۀ ١١ هزار دستگاه خودرو

محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران، روز سه شنبه جریمۀ عدم تعطیلی اصناف در دو هفته تعیین شده از سوی ستاد مقابله با کرونا را اعلام کرد. وی دربارۀ نظارت بر تعطیلی اصناف در تعطیلات دو هفته‌ای پایتخت تاکید کرد: «بر اساس مادۀ ۱۷ قانون نظام صنفی، اگر مقرراتی وضع شود و صنوف آن را رعایت نکنند، از ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند».

مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران افزود: «براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تمام صنوف در گروه‌های دو، سه و چهار باید به مدت دو هفته تعطیل باشند و چنانچه این مشاغل تخلف کنند، حداقل به مدت دو هفته پلمب خواهند شد. همچنین اصناف متخلف علاوه بر پلمپ جریمه هم خواهند شد و هر دو طرح برای اصناف متخلف اجرایی خواهد شد».

حسین ذوالفقاری رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تأکید کرد که نظارت ها بر اجرای طرح جامع هوشمند کرونا بسیار جدی است و بیش از ۱۱ هزار دستگاه خودرو جریمه های نقدی اعم از جریمه‌های یک‌ میلیون، پانصد هزار و دویست هزار تومانی شده اند. وی همچنین گفت: طبق گزارش ناجا، بیش از ۲۳۰ هزار مورد به خودروها در طول مسیر تذکر داده شده و ۹۳ هزار خودرو با تذکر داده شده، به مبدا برگشت داده شده‌اند.

او در ادامه گفت: «طی این مدت، بیش از یکصد هزار به رانندگان متخلف پیامک ارسال شده و در حوزه اصناف ۶۹۷۶۹ مورد تذکر داده شده و ۷۳۹۸ مورد پلمپ شده‌اند».

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: بیماری وارد فاز بسیار خطرناکی شده است

محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، روز سه شنبه با تأکید بر لزوم رعایت پروتکل ها از سوی مردم و لزوم جدیت دولت برای کمک به مشاغل آسیب دیده، گفت: «اگر برای قطع زنجیرۀ شیوع کمک نکنیم، طبق آمارهای وزارت بهداشت در زمستان روزانه کشته های بی شماری را شاهد خواهیم بود که این موضوع فاجعه بار است».

وی با اشاره به محدودیت های دوهفته ای برای مقابله با شیوع کرونا ویروس گفت: « بیماری وارد فاز بسیار خطرناکی شده و در این شرایط، محدودیت های اعمال شده و تعطیلی مشاغل مشخص شده باید جدی گرفته شود».

وی افزود: «دولت باید تمهیدات لازم را برای این تعطیلی ها در نظر بگیرد، در این یکی دوهفته، کسبه و مشاغل زیادی تعطیل شدند ولی هیچ کمکی به این افراد ارائه نشد، دولت باید کمک کند حداقل در طول این مدتی که خود مشاغل را به تعطیلی ملزم می کند، بخشی از درآمد متعلق به خود مانند دریافت مالیات، بیمه، قبوض آب، برق و گاز را ببخشد یا تخفیف دهد تا افراد کمتر متضرر شوند».

آمار مرگ و میر کرونا در فارس، بالاتر از میانگین کشوری است

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، روز سه شنبه با اشاره به وضعیت کرونا در استان فارس، گفت: «نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در استان فارس، همچنان دارای روند صعودی است و در حال حاضر به بالاترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسیده است».

وی تصریح کرد: «در هفته گذشته بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در استان فارس، حدود ۵۰ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده که میزان بروز در این شاخص، بالاتر از میانگین کشوری است».

وی افزود: «در حال حاضر، ۲۳۴۵ بیمار قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان ها و مراکز درمانی فارس بستری هستند که ۳۸۸ نفر از آنها به دلیل شرایط بالینی نامناسب در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند».

وی ادامه داد: «در حال حاضر شهرستان‌های آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، داراب، جهرم، سپیدان، سروستان، شیراز، فسا، فیروزآباد، قیروکارزین، کوار، مرودشت و ممسنی در وضعیت قرمز و بسیار پرخطر و شهرستان‌های اِوَز، بیضا، پاسارگاد، خرامه، خرمبید، خف، خُنج، زرین دشت، سرچهان، کازرون، گراش، لارستان، لامرد و نی‌ریز در وضعیت نارنجی یعنی پرخطر و مابقی شهرستان‌های استان در وضعیت زرد یعنی با خطر متوسط قرار دارند».

شمار جان باختگان کرونا در استان مرکزی، از مرز ١٢۰۰ نفر گذشت

سیدمحمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، روز سه شنبه گفت: «در شبانه روز گذشته، ۱۵ مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش شده است که بر این اساس، تعداد فوتی ها در اثر ابتلا به این ویروس ۱۲۰۳ نفر می رسد».

او اظهار کرد: «بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی در مورد بیماری کروناویروس، تعداد ۲۲۲ مورد جدید ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شده اند که بدین ترتیب، تعداد موارد مبتلا به کروناویروس از زمان شیوع این ویروس تاکنون، به ۳٠ هزار و ۶۱۹ نفر رسیده است».

وی در ادامه گفت: «از ۲۲۲ مورد جدید در استان، ۴۳ نفر از بیماران در بیمارستان های استان بستری شده اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می کنند.»

افزایش شمار ابتلا و مرگ و میر کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

پرویز یزدان‌پناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، روز سه شنبه از افزایش شمار جان باختگان کرونا در استان، به ۲۹۶ نفر خبر داد و گفت: «هم اکنون ۴۴۰ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۱۸۹ بیمار کرونایی قطعی بوده و ٢٨ بیمار در بخش‌های ویژه تحت درمان هستند.»

وی افزود: «از ۴۶۵ نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، حدود ٥٧ درصد نمونه ها مثبت و بیشترین موارد در شهرستان‌های بویراحمد (٣٧ درصد)، کهگیلویه(٢٩ درصد)، بودند.

وی با بیان اینکه علائم ابتلا به آنفلوآنزا و ویروس کرونا بسیار به یکدیگر شبیه است، تصریح کرد: «تشخیص آنکه بیمار به کدام یک از این بیماری‌های ویروسی مبتلا شده، به یک چالش بزرگ برای کادر درمان تبدیل شده است؛ توصیه ما این است که اگر علائم خفیفی از بیماری کرونا را دارید، بسیار ساده از کنار آن گذر نکنید».

نگرانی مردم تهران از ابتلا به کرونا، در بالاترین سطح قرار دارد

محمدرضا جوادی یگانه، معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، روز سه شنبه در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که نتایج نظرسنجی شهرداری تهران نشان می‌دهد که نگرانی مردم تهران از ابتلا به کرونا در بالاترین سطح خود قرار دارد.

دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ایران، روز سه شنبه از تامین مالی برای خرید واکسن خارجی خبر داد و گفت که «ایران در کنار تلاش برای تولید واکسن کرونا، واکسن خارجی نیز خریداری خواهد کرد».

وی تصریح کرد که درخواست ایران برای خرید واکسن در کوواکس ثبت شده است. کوواکس طرحی است که دسترسی عادلانه به واکسن کووید-۱۹ در سراسر جهان را تضمین می کند اما آمریکا از مشارکت در این طرح خودداری کرده است.

وی افزود: «اعلام نیاز، رزرواسیون و تامین مالی خرید واکسن خارجی انجام شده و سفارش خرید توسط ایران در کوواکس ثبت شده است».او در ادامه گفت که ایران برای سه مدل مختلف واکسن درخواست خود را ثبت کرده است.

برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۵ نوامبر ۲۰۲۰