مرگ ۲۲۳ بیمار کووید-۱۹ و ابتلای ۷هزار و ۷۰۴ نفر دیگر به ویروس کرونا در ایران

دست کم ۲۲۳ بیمار کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در ایران جان خود را از دست دادند و ۷ هزار و ۷۰۴ نفر دیگر به ویروس کرونا مبتلا شدند. مدیرکل آموزش و پرورش تهران اعلام کرد ۲۰ معلم پایتخت در شمار قربانیان ویروس کرونا هستند.

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی سه‌شنبه ۲۵ آذر از ابتلای ۷هزار و ۷۰۴ تن دیگر به ویروس کرونا و مرگ ۲۲۳ بیمار کووید-۱۹ در شبانه‌روز گذشته خبر داد.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد از شمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا ۱۲۹۹ نفر بستری شده‌اند. براساس گزارش او به رغم پایین‌آمدن شمار روزانه مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در آمارهای رسمی وزارت بهداشت، تعداد بیماران کووید-۱۹ که در وضعیت حاد بیماری و تحت مراقبت قرار دارند، تغییر قابل توجهی نداشته و همچنان ۵هزار و ۷۰۴ تن در این وضعیت به‌سر می‌برند.

با احتساب آمارهای روز سه‌شنبه شمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به یک میلیون و ۱۲۳ هزار و ۴۷۴ نفر رسیده و بیماری کووید-۱۹ تاکنون جان ۵۲هزار و ۶۷۰ نفر از مبتلایان را گرفته است.

آمارهای واقعی تا سه برابر آمارهای رسمی برآورد می‌شوند.

عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران هم سه‌شنبه اعلام کرد دست کم ۲۰ معلم در تهران در شمار قربانیان ویروس کرونا هستند و به‌خاطر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

طبق گزارش سخنگوی وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۲ شهرستان از جمله زرین دشت در استان فارس، بافت در استان کرمان، گمیشان در استان گلستان، آستارا، بندرانزلی، رودسر و تالش در استان گیلان و آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه و نکا در استان مازندران در وضعیت قرمز، ۲۸۸ شهرستان نارنجی و ۱۴۸ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

علی‌رغم شروع واکسیناسیون عمومی در برخی از کشورهای جهان از جمله بریتانیا و ایالات متحده آمریکا، جزئیات و کیفیت اجرای این طرح در ایران هنوز مشخص نیست. مینو محرز، دبیر انجمن متخصصان بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا سه‌شنبه اظهارات مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی ستاد کرونا درباره انصراف ایران از پذیرش واکسن‌های ساخت شرکت‌ فایزر و مدرنا را تایید کرد و گفت: واکسن های کرونای فایزر و مدرنا به دمای ۷۰ و ۲۰ درجه زیر صفر نیازدارند و ما امکانات نگهداری آن را نداریم. فقط کشورهایی مثل آمریکا، انگلیس و فرانسه وآلمان می توانند از این واکسن ها استفاده کنند.

محرز گفت مرحله نخست آزمایش انسانی واکسن کرونای ایرانی از ابتدای دی آغاز می‌شود و امیدواریم تا پیش از سال جدید این واکسن آماده شود.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۱۶ دسامبر ۲۰۲۰