کرونا در ایران: سخنگوی دولت، نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف را مانع خرید واکسن کرونا دانست؛ کارزار «واکسن کرونا مطالبۀ ملی» در اینستاگرام

علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز سه شنبه با اشاره به با کاهش نسبی آمار روند بیماری اعم از بستری ، سرپایی و مرگ و میر در روزهای اخیر در کشور، اظهار کرد: «در حال بررسی و تحلیل آماری دقیق در این زمینه هستیم، اما بارها اعلام کرده ایم که به دلیل ماهیت پیچیده این بیماری و قدرت بالای سرایت پذیری و همچنین خدشه دار شدن فاصله گذاری‌های فیزیکی،‌ کماکان وضعیت کلان شهرهای مانند تهران شکننده و ناپایدار تلقی می‌شود».

او با بیان اینکه برخی از محدودیت‌های اعمال شده در طول ۲ ماه گذشته در هفته جاری هم اعمال شد، گفت: «این محدودیت ها عمدتاً شامل کاهش ظرفیت کارکنان و بخشی از گروه‌ های ۳ و ۴ می‌باشد و  ادامه و استمرار محدودیت‌ها در تناسب با وضعیت اپیدمیولوژی بیماری در استان تهران خواهد بود».

وی با بیان اینکه بر اساس توافق با ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت، هر هفته شاخص های مرتبط با بیماری استخراج می‌شود، عنوان کرد: «شرایط شهر تهران در روزهای آخر هفته سنجیده می‌شود و بر اساس آن استمرار ، تشدید یا تقلیل محدودیت ها در تناسب با این  شاخص‌های آماری خواهد بود».

زالی با بیان اینکه تهران همچنان نارنجی است، اظهار داشت: «هنوز بالغ بر ۲۹۹٠ بیمار بستری در تهران داریم و در شبانه روز گذشته در تهران، قریب به ٣۰۰ بیمار جدید بستری شده اند که ۱٠١ نفر آنها در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند؛ بنابراین حضور ٣ هزار بیمار در شرایط فعلی در استان تهران، کماکان نشان می دهد که آمار قابل توجهی از افراد مبتلا به کرونا هستند».

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تأکید کرد: «شاخص‌های ما در تهران تفاوت چشمگیری با هفته گذشته نداشته است، بنابراین پیشنهاد ما برای هفته آینده این است که دقیقا شرایط همین هفته و محدودیت‌های فعلی کماکان در هفته آتی ادامه داشته باشد.»

آمار رسمی کرونا در ایران:

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت، روز سه شنبه ۲ دی، از شناسایی  ۶٢۰۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت که ۹۱۵ نفر از آنها بستری شده اند.

وی افزود: «مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۷۰ هزار و ۷۴۳ نفر رسیده است».

وی گفت: «متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۷ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۴ هزار و ۳ نفر رسیده است».

وی ادامه داد: ۵۴۶۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: «تا کنون ۷ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۳۵۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است».

وی در ادامه گفت: «در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.» 

رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی در تهران: مردم مراسم خود را در کارواش ها برگزار می کنند

خسرو ابراهیم‌نیا رئیس اتحادیه تالارهای پذیرایی تهران، روز سه شنبه اظهار داشت که «به خاطر بسته بودن تالارهای پذیرایی در پی شیوع کرونا، «مردم مراسم خود را حتی در کارواش‌ها برگزار می‌کنند».

وی با بیان این‌که تالارها اجازه فعالیت ندارند، گفت: «مسئولان، مردمی را که می‌خواهند مراسم داشته باشند به خانه‌ها، باغ‌ها، پارکینگ‌ها و حتی کارواش‌ها سوق داده‌اند».

وی افزود که «مراسم ازدواج در آپارتمان کوچک دفتر ازدواج انجام می‌شود که حتی از نظر بهداشتی هم پاسخگو نیست».

بر اساس ابلاغیه‌های ستاد ملی کرونا، تالارهای پذیرایی همچنان جزو اصنافی هستند که اجازه فعالیت و بازگشایی ندارند و خسرو ابراهیم‌نیا در این باره گفت که «صنف تالارهای پذیرایی نابود شده و جا دارد از آن‌ها حمایت شود».

به گفته او، تالارهای پذیرایی به خاطر فضای بزرگ و سرویس‌های بهداشتی متعدد از نظر مقابله با شیوع بیشتر کرونا بهتر عمل می‌کنند تا پارکینگ‌ها، کارواش‌ها و دفاتر ثبت ازدواج.

برگرفته ای از سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰