افزایش نگران‌کننده تعداد مبتلایان به کرونا در شش استان ایران

شیوع کرونا در شش استان‌ ایران در حال افزایش است. درصد بستری‌های گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال نیز بیشتر شده است. وضعیت کرونا “شکننده” اعلام شده و مسئولین “مژده” داده‌اند که واکسن خارجی کرونا را پیش از تولید واکسن داخلی وارد کنند.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفته است شواهد از افزایش نگران‌کننده تعداد مبتلایان و مراجعان برای دریافت خدمات درمانی پس از تجمعات و سفر‌های اخیر حکایت دارد. به گفته رئیس کل سازمان نظام پزشکی افزایش کرونا در شش استان به صورت مشهود دیده شده و موجب نگرانی جدی است.

ظفرقندی تاکید کرد برای قطع چرخه بیماری و زنجیره انتقال آن هرچه سریع‌تر باید واکسن خارجی وارد شود.

اما جمهوری اسلامی ایران پس از مخالفت علی خامنه‌ای با ورود “واکسن آمریکایی و بریتانیایی” به ایران در تامین واکسن دچار مشکل شده است.

مژده وزیر بهداشت درباره واردات واکسن خارجی

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز یکشنبه پنجم بهمن (۲۴ ژانویه) درباره واردات واکسن خارجی کرونا گفت: «درباره واکسن این مژده را بدهم که ما واکسن را برای تزریق، قبل از رسیدن واکسن تولید خودمان تدارک دیدیم و منابع آن را تامین کردیم و در روزهای آینده اولین پارت‌های واکسن وارداتی را از منابع مطمئن وارد خواهیم کرد.»

وزیر بهداشت درباره ممنوعیت ورود واکسن کرونای ساخت آمریکا، بریتانیا و فرانسه از سوی آیت‌الله خامنه‌ای گفت “رهبر منعی برای واکسیناسیون با واکسن خارجی مورد تایید قبل از تولید واکسن داخلی نداشتند”.

وزیر بهداشت اما تاکید کرد ایران “با جیب خالی و خزانه تهی در حال مبارزه با ویروس کروناست”.

برگزاری مراسم ۲۲ بهمن با موتور و خودرو

رئیس کل سازمان نظام پزشکی از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و افزایش بیماران کرونایی گزارش داده و خرید هر چه زودتر واکسن خارجی کرونا را توصیه کرده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا ولی گفته است “با رعایت پروتکل‌ها وضعیت نسبتا خوبی داریم”. او تاکید کرد: «در حال حاضر هیچ شهر قرمزی در سطح کشور نداریم و شهرهای قرمز استان مازندران به نارنجی تبدیل شده‌اند، در مجموع ۱۹ شهر نارنجی، ۱۵۷ شهر زرد و ۲۵۶ شهر آبی داریم .»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد که راهپیمایی امسال ۲۲ بهمن مثل گذشته برگزار نخواهد شد و تنها به صورت رژه موتور سیکلت و یا به صورت حرکت خودرو‌ها انجام خواهد گرفت. او همچنین گفت سخنرانی ۲۲ بهمن هم از صدا و سیما پخش خواهد شد.

آموزش همچنان باید به صورت مجازی باشد

علیرضا زالی فرمانده عملیات مقابله با کرونای کلانشهر تهران از ابتلای بیشتر کودکان و نوجوانان به کرونا خبر داده و توصیه کرده است با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا در گروه سنی نوجوانان و جوانان آموزش به صورت مجازی و اختیاری باشد.

به گفته زالی درصد بستری‌های گروه سنی ۵ تا ۱۷ سال نسبت به دیگر گروه‌ها افزایش پیدا کرده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران شرایط کرونا در کشور را همچنان “شکننده” دانست و گفت که در این شرایط نباید دچار “خوش‌بینی کاذب” شد.

سخنگوی وزارت بهداشت با استناد به تازه‌ترین آمار روز یکشنبه پنجم بهمن (۲۴ ژانویه) از شناسایی پنج هزار و ۹۴۵ بیمار جدید کرونایی و فوت ۸۹ نفر در ظرف ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

طبق گفته این مقام وزارت بهداشت مجموع بیماران کووید-۱۹ اکنون در ایران به یک میلیون و ۳۷۲ هزار و ۹۷۷ نفر رسیده و مجموع جان‌باختگان نیز از مرز ۵۷ هزار و ۶۸۳ نفر گذشته است.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۵ ژانویه ۲۰۲۱