اولین محموله واکسن روسیِ کرونا «۱۶ بهمن» به ایران می‌رسد

سفیر حکومت اسلامی ایران در روسیه روز شنبه خبر داد که اولین محموله واکسن روسیِ اسپوتنیک وی روز ۱۶ بهمن به ایران وارد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا به نقل از کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در روسیه، قرارداد خرید و تولید مشترک واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بین تهران و مسکو روز جمعه گذشته امضا شده است.

یک روز پیشتر، سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران از صدور مجوز مصرف اضطراری این واکسن ساخت روسیه در ایران خبر داده بود.

به گفته کاظم جلالی، تاکنون حدود سه میلیون نفر این واکسن را در روسیه تزریق کرده‌اند، ولی هیچ گزارشی از عوارض در میان آنان اعلام نشده است.

تولیدکنندگان این واکسن اثربخشی آن را بیش از ۹۰ درصد اعلام کرده‌اند، اما منتقدان آن را ابزاری برای گسترش نفوذ ژئوپلتیک روسیه می‌دانند.

پیش از این مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، گفته بود به عنوان یکی از اعضای کادر درمان این واکسن را تزریق نمی‌کند، زیرا به گفته او تاکنون هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشده است، در حالی که واکسن کرونا باید دارای استانداردهای جهانی باشد.

به گفته سفیر ایران، محموله دوم تا آخر بهمن و محموله سوم هم تا دهم اسفند به کشور ارسال خواهد شد و «همین روال هر دو هفته و یک ماه بین ما و روسیه برای ارسال محموله‌های واکسن به داخل ایران ادامه خواهد یافت».

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۳۰ ژانویه ۲۰۲۱