افزایش هولناک ابتلای نوزادان و کودکان به کُرونا در خوزستان؛ فاجعه‌ای که پیشگیری نشد

شمار ابتلای کودکان و نوجوانان شش تا پانزده سال به کُرونا به طرز نگران‌کننده‌ای در ایران رو به افزایش نهاده است. مسئولان بیمارستان‌های اهواز به عنوان منطقه سیاه کُرونایی کشور می‌گویند از هر دو کودک که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، یک کودک به کُرونا مبتلا شده است.

افزایش شمار نوزادان مبتلا به ویروس کُرونا در ایران؛ فاجعه‌ای که پیشگیری نشد
ایران اکنون به یکی از کانون‌های خطرناک شیوع ویروس نوع جهش‌یافته کُرونا بدل شده و عدم اجرای مقررات منع رفت‌ و آمد و تداوم برپایی تجمعات و فعالیت مشاغل و مراکز خرید طبق روال عادی، بستر وسیعی از شیوع و مرگ‌ و میر را آنهم در آستانه سال نو خورشیدی فراهم کرده است.

در این بین، با توجه به مشخصات ویروس جهش‌یافته‌ی کُرونا که از مرزهای مشترک با عراق وارد خوزستان شده، وضعیت در این استان بیش از هر منطقه‌ی دیگری بحرانی و نگران‌کننده است، به ویژه‌ اینکه شیوع ویروس بین کودکان و نوجوانان نیز افزایش چشمگیری داشته است.

رئیس بیمارستان «ابوذر» اهواز می‌گوید، در طول ۲ هفته‌ی اخیر میزان بستری شدن کودکان مبتلا به کُرونا در این بیمارستان بیش از دو برابر شده است.

دکتر محسن علی‌‌سمیر رئیس بیمارستان «ابوذر» اهواز به عنوان شهری در وضعیت «سیاه» و فوق‌بحرانی به رسانه‌های داخلی گفته که ۱۵ کودک مبتلا به کُرونا فقط در این بیمارستان بستری هستند.

به گفته‌ی این رئیس بیمارستان در اهواز، از هر دو کودک که به بیمارستان‌ مراجعه می‌کنند، یک نفر دارای علائم بوده که بسیار خطرناک است.

علی‌سمیر دلیل افزایش شمار ابتلای کودکان به کُرونا را جدی نگرفتن خانواده‌ها و به ویژه والدین خوانده، چرا که «تصور می‌کنند کودکان به کُرونا مبتلا نمی‌شوند.»

او باتوجه به قدرت «چند برابر» سرایت‌ ویروس جهش‌یافته در مقایسه با نوع اولیه ویروس کُرونا هشدار داد: «از مردم انتظار داریم که مراقب سلامتی خود و فرزندانشان باشند و همچنین پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.»

در هفته‌های اول شیوع ویروس‌جهش یافته در خوزستان، یک نوزاد یکروزه به ویروس شناسایی شده بود. به تازگی کانال‌های تخصصی پزشکان و پرستاران، تصویر ریه کودک ۳ ساله‌ی مبتلا به کُرونا را منتشر کرده و نوشتند که کمتر از ۳ساعت از ورودش به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

این در حالیست که روز گذشته معاون وزارت آموزش و پرورش دولت «تدبیروامید» از اراده فولادین این وزارتخانه برای بازگشایی مدارس خبر داد. رضوان حکیم‌زاده گفته است: مدارس کشور در سال آینده تحت هر شرایطی بازگشایی خواهند شد، نگران سطح دانش‌آموزان هستیم!

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان «مسیح دانشوری» نیز گفته است «موارد ابتلای کودکان به ویژه در ۶ تا ۱۵ سال نیز در ویروس انگلیسی بیشتر است».

به گفته‌ی او، در دو تا سه‌ هفته اخیر، شمار موارد بستری‌‌‌های زیر ۲۰ سال کاهش و موارد ابتلای بستری شدن افراد ۲۵ تا ۳۰ سال افزایش داشته است.

او هشدار داد، اگر این روند از کنترل خارج شود «اتفاق وحشتناکی» خواهد افتاد.

آنگونه که پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان «مسیح دانشوری» تهران درباره ویژگی‌های ویروس جهش‌یافته توضیح داد، «در ویروس قبلی در هفته اول ریه درگیر نمی‌شد، اما در این جهش‌یافته فرقی که کرده درگیری ریه زودتر شده و در روزهای اول درگیری ریه مشخص می‌شود.»

به گفته‌ی او، در ویروس قبلی زمانی ریه درگیر می‌شد که افت اکسیژن وجود داشت اما در این ویروس جدید با وجود اکسیژن خون بالا هم ممکن است ۴۰ تا ۵۰ درصد ریه درگیر شده باشد.

علیرضا وهاب‌زاده مشاور وزیر بهداشت امروز در توئیتر خود، تصویر یک کودک بستری شده در بیمارستان اهواز را با عنوان «عروسک‌های بستری…» بازنشر کرد و نوشت: «تعداد نوزادان و کودکان مبتلا به کُرونا در خوزستان و موارد بستری در بخش‌های ویژه رو به افزایش است. کُرونا با دنیای کودکانه بچه‌ها خیلی بی‌رحم‌تر از قبل است…
به خاطر این بچه‌های معصوم رعایت کنیم…»

در این میان، مشاور سعید نمکی وزیر بهداشت در حالی مردم را مسئول ابتلای نوزادان و کودکان به ویروس جهش‌یافته می‌داند، که این وزارتخانه و مسئولان ستاد مقابله با ویروس کُرونا حتا از بررسی دوباره تعطیلی و قرنطینه دو هفته‌ای استان خوزستان با بالاترین میزان شیوع و مرگ ‌و میرها سر باز می‌زنند!

این مقامات مسئول از ابتدای شیوع ویروس تا کنون که بیش از یکسال می‌گذرد، همواره از هرگونه اجرای قرنطینه به دلایل نامعلوم و غیرشفاف خودداری ورزیده و با عدم اجرای مسئولانه پروتکل‌های بهداشتی و نظارت لازم بر منع تردد بین‌شهرهای قرمز و نارنجی، و با خلق وضعیت‌های نوظهور چون «آبی» و سپس «سیاه» و «ویژه» در عمل راه را برای شیوع این ویروس در کل کشور باز کردند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۰ مارس ۲۰۲۱