کرونا در ایران؛ کاهش تعداد شهرهای قرمز، زرد شدن شهرهای آبی

بر پایه آمار رسمی بیش از نیمی از شهرهای ایران از وضعیت قرمز کرونا خارج شدند و همزمان تعداد شهرهای آبی به صفر رسید. دست‌کم شش استان ایران هنوز اوج موج چهارم پاندمی را پشت سر نگذاشته‌اند و موارد ابتلا در آنها افزایشی است.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد: در شبانه‌روز گذشته ۲۰ هزار و ۱۵۰ مورد ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران شناسایی شده و ۳۴۴ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

تعداد مبتلایان جدید به نسبت روز گذشته نزدیک به ۵۰۰ نفر و موارد مرگ در میان مبتلایان حدود ۵۰ نفر کاهش داشته است.

مطابق آمار رسمی به نظر می‌رسد بسیاری از مناطق ایران اوج موج چهارم پاندمی کرونا را که از ابتدای امسال آغاز شده، پشت سر گذاشته‌اند.

با توجه به آمار مجموع مناطق ایران، ششم اردیبهشت اوج موج چهارم کرونا در ایران بود که شمار قربانیان کرونا درآن به ۴۹۶ رسید. این بالاترین میزان تلفات روزانه از زمان تائید رسمی شیوع کرونا در ایران بود.

پیش از این بالاترین میزان مرگ در میان مبتلایان به کووید۱۹ در اوج موج سوم پاندمی و در ۲۶ آبان ماه سال پیش ثبت شد که ۱۰ نفر کمتر از آمار ششم اردیبهشت بود.

کاهش ابتلا در ۲۵ استان

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه نشست ۱۱ اردیبهشت این ستاد از توقف روند افزایشی کرونا در ۲۵ استان ایران، به رغم بالا بودن میزان ابتلای جدید خبر داد.

به گفته علیرضا رئیسی در ۱۵ استان روند نزولی ابتلا به کووید۱۹ آغاز شده و در ۱۰ استان “تقریبا به اوج بیماری رسیدیم”. او افزود، انتظار می‌رود طی این هفته و هفته آینده در این استان‌ها نیز روند نزولی آغاز شود و شمار بستری شدگان کاهش یابد.

رئیسی تصریح کرد، در شش استان شامل تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان هنوز روند افزایشی متوقف نشده است.

توقف روند کاهشی ابتلا در اکثر استان‌ها و ادامه سیر افزایشی در شش استان یادشده در تازه‌ترین نقشه رنگ‌بندی کروتایی شهرهای ایران که روز دوشنبه منتشر شد نیز آشکار است.

زرد شدن وضعیت تنها شهرهای آبی

مطابق این نقشه که اپلیکیشن رسمی وزارت بهداشت (ماسک) منتشر کرده و در برخی سایت‌های خبری هم منعکس شده، تعداد مناطق قرمز به شدت کاهش یافته و در عین حال وضعیت تنها شهرهای سیستان و بلوچستان که آبی بوده، زرد شده است. پیش از این ۹ شهر این استان در وضعیت آبی قرار داشتند.

اپلیکیشن ماسک می‌گوید طی روزهای اخیر ۱۲۴ شهر از وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) خارج شدند و همزمان ۲۴ شهر به این وضعیت رسیده‌اند.

بیشتر شهرهای قرمز جدید مربوط به استان‌هایی هستند که روند افزایشی ابتلا به کرونا در آنها ادامه دارد. در حال حاضر ۱۰۲ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۲۳۵ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۱۱ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۵ مه ۲۰۲۱