آغاز واکسیناسیون افراد ۷۰ سال به بالا در ایران

وزارت بهداشت ایران از افراد بالای ۷۰ سال خواست، در سایت واکسیناسیون کرونا ثبت‌نام کنند. شمار بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران به بیش از دو میلیون و ۸۱۵ هزار نفر رسید و آمار جان‌باختگان از ۷۸هزار نفر گذشت.

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران اعلام کرد، از روز شنبه، اول خرداد (۲۲ مه) واکسیناسیون افراد ۷۰ سال به بالا آغاز می‌شود.

او تصریح کرد:‌ «بر اساس تجربه دو هفته اخیر تصمیم گرفتیم همه افراد در سایت salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند و خودمان نوبت‌دهی کنیم تا ازدحام پشت در مراکز واکسیناسیون اتفاق نیفتد.»

به گفته رییسی، هفته گذشته گروه سنی ۷۵ تا ۷۹ سال و پیش از آن نیز سالمندان ۸۰ سال به بالا برای جهت واکسیناسیون کرونا دعوت شده بودند.

او همچنین اظهار داشت که سهمیه واکسن سالمندان در گروه سنی ۷۵ سال به بالا که هنوز موفق به انجام واکسیناسیون نشده‌اند، محفوظ است و از بین نخواهد رفت.

آمار و ارقام کرونایی

بنا بر آمار مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران، از روز ۳۰ اردیبهشت تا ۳۱ اردیبهشت “بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی” ۱۱هزار و ۲۵۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده که هزار و ۵۳۲ تن از آنان بستری شده‌اند.

در این مدت  ۲۰۰ تن از مبتلایان درگذشته‌اند. این نهاد دولتی مجموع جان‌باختگان در رابطه با این بیماری را ۷۸هزار و ۱۹۴ نفر اعلام کرد.

شمار کل مبتلایان در ایران به دو میلیون و ۸۱۵هزار و ۸۸۲ نفر رسیده است که دو میلیون و ۳۰۴هزار و ۸۲۴ تن از آنان بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

پنج‌هزار و ۱۵ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۲ مه ۲۰۲۱