ارس امیری پس از رد درخواست مأموران اطلاعاتی برای همکاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد

رادیو زمانه-ارس امیری، فعال فرهنگی و دانشجوی دانشگاه کینگستون در بریتانیا که از ۱۷ شهریور ماه سال گذشته در تهران بازداشت و در زندان اوین زندانی است، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه اعلام کرده که صرفاً به دلیل رد پیشنهاد مأموران وزارت اطلاعات برای همکاری به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

ادامه ◄
بیانیه مشترک حزب سکولار دموکرات ایرانیان و حزب مشروطه ایران

بازی خطرناک مذاکره با حکومت اسلامی

دو حزب سکولار دموکرات ایرانیان و حزب مشروطه ایران(لیبرال دمکرات) در واکنشی به چیستی و درونمایه اخباری که در هفته‌های گذشته درباره‌ی پادرمیانی یک بنیاد نروژی برای گفتگوی برخی گروه‌های قومی با جمهوری اسلامی، رسیده است، اعلامیه‌ای را بر روی رسانه‌های خود گذاشتند که در زیر آمده است:

ادامه ◄

بیش از ۲۰۰ درصد افزایش قیمت مسکن در دو سال

قیمت مسکن در یک دوره دو ساله بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته و وام مسکن در بهترین حالت تنها ۱۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد. در چنین شرایطی خرید خانه به آرزوی محال مزدبگیران تبدیل و اجاره خانه روز به روز دشوارتر می‌شود.

ادامه ◄

فریبا عادل‌خواه شهروند دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی بازداشت شد

فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو)، مدتی پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده است.

ادامه ◄

وزیر کشور: تقسیمات استانی در حوزه اختیارات دولت است نه مجلس

رادیو زمانه-وزیرکشوردر واکنش به وعده‌های برخی داوطلبان احتمالی انتخابات برای تقسیمات استانی گفت وزارت کشور کاری به وعده‌های دیگران ندارد و تقسیمات استانی در حوزه اختیارات دولت است.

ادامه ◄

با وجود عقل و نقل و دین، به توافق‌نامه‌ پاریس نیاز نداریم

رادیو زمانه-رئیس‌ قوه قضاییه ایران گفت کشور نیازی به توافقنامه‌ای نظیر توافق پاریس ندارد و ادعا کرد که «عقل و نقل و دین» و همچنین «اسناد بالادستی» به اندازه کافی به محیط زیست پرداخته‌اند.

ادامه ◄

خطر بروز بیماری در مناطق سیل‌زده

رادیو زمانه-چهار ماه از جاری شدن سیل در خوزستان می‌گذرد و سیل‌زدگان همچنان در چادر زندگی می‌کنند. نماینده اهواز در مجلس حکومت اسلامی از روند کند بازسازی مناطق سیل‌زده انتقاد کرده است. معاون وزیر بهداشت هم می‌گوید: با گرم شدن هوا، خطر بروز برخی بیماری‌ها در خوزستان جدی است.

ادامه ◄

فساد ۵۰ هزار میلیاردی مافیای وزارت بهداشت

رادیو زمانه-وزیر بهداشت جمهوری اسلامی یکشنبه ۲۳ تیر در جلسه با «فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس» اعلام کرد: «وزارت بهداشت در حال مقابله با مافیای قدرتمندی‌ست که فسادی ۵۰ هزار میلیارد تومانی را ایجاد کرده است».

ادامه ◄

سکته قلبی زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز

حقوق بشر در ایران – مهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج, در پی احساس درد شدید در ناحیه قفسه سینه و انتقال به بیمارستان شریعتی کرج و انجام آزمایشات پزشکی مشخص شد دچار سکته قلبی شده است.

ادامه ◄

نمایش مفهومی حجاب زنان و مردان نقره ای پوش در ایستگاه های متروی تهران

نمایش حجاب زنان و مردان نقره ای پوش در ایستگاه های مترو تهران برگزار شد. هدف از این نمایش ایجاد انگیزه برای تفکر در خصوص حجاب در بین مردان و زنان اعلام شده است که شاید همزمان خاطره مقاومت ۸۰ ساله نهاد مذهب در مقابل قوانین سکولار اجتماعی را یادآوری میکند.

ادامه ◄

جشنواره ادبی تیرگان

رادیو زمانه-جشنواره ادبی تیرگان که هر سال در زمینه داستان کوتاه برگزار می‌شود، برگزیدگان خود را اعلام کرد. بر اساس بیانیه این جشنواره ادبی داستان «دوزاری» از رویا محقق رتبه نخست را به دست آورد و داستان‌های «پاچین پیرهن» نوشته شهلا رضا سلطانی و «گنجیشک» از معصومه (ناهید) فرامرزی و «پیغام‌ها» از ابراهیم سلیمی‌کوچ به ترتیب رتبه دوم و سوم را به دست آوردند.

ادامه ◄

دادخواست فرزندان امیرانتظام در دادگاه فدرال آمریکا

رادیوزمانه-عباس امیر انتظام، سخنگوی دولت مهندس مهدی بازرگان و یکی از اعضای جبهه ملی که در طول سال‌های گذشته همواره از او به عنوان «قدیمی‌ترین زندانی سیاسی در ایران» یاد می‌شد، صبح روز پنج‌شنبه ۲۱ تیر ماه در اثر ایست قلبی در سن ۸۶ سالگی درگذشت. فرزندان او در سالگرد درگذشت پدرشان از «بانیان ظلم» به دادگاه فدرال واشنگتن شکایت کرده‌اند.

ادامه ◄

بریتانیا یک کشتی جنگی دیگر به خلیج فارس ارسال می کند

تنش ها در خلیج فارس پس از اینکه قایق های گشتی پاسداران تلاش کردند مانع عبور یک تانکر بریتانیا یی شوند، افزایش یافته است و نیروی دریای بریتانیا بمنظور مقابله با تهدید های احتمالی، با فرستادن یک کشتی جنگی دیگر به خلیج فارس، حضور خود را در خلیج فارس افزایش میدهد.

ادامه ◄

پنتاگون اسکورت نظامی کشتی هایی که در خلیج فارس تردد میکنند را مورد بررسی قرار میدهد

خبرگزاری فرانسه- یک روز پس از آن که قایق های مسلح حکومت اسلامی یک تانکر نفت بریتانیا را مورد تهدید قرار دادند، پنتاگون اعلام کرد که اسکورت نظامی کشتی هایی که از خلیج فارس تردد میکنند را مورد بررسی قرار میدهد.

ادامه ◄

نیروهای ویژه کره شمالی در سوریه؛ نگاهی به کمک پیونگ یانگ به عملیات ضد شورش در دمشق

کره شمالی برای مدت طولانی ارتباطات نزدیکی با حکومت بشار اسد داشته است، پیونگ یانگ امروزه قدیمی ترین و قابل اعتماد ترین شریک دفاعی بشار اسد است. نیرو های کره ای از سال های دهه ۱۹۷۰ در کنار همتایان سوریه ای خود در تمام جنگ های اصلی کشور، از جمله جنگ یام کیپور و جنگ لبنان علیه همسایگان اسرائیل و مقابله با گروه های ستیزه جوی تحت حمایت غرب جنگیده اند.

ادامه ◄

محمد نوریزاد بازداشت و به زندان اوین منتقل شد

بنا به گزارش خبرگزاری ها از جمله سایت رادیو فرانسه محمد نوری زاد فعال سیاسی مخالف رزیم ولایت فقیه ساکن ایران پس احضار به بیدادسرای اسلامی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. سایت رادیو فرانسه نوشته است محمد نوری زاد، فعال مدنی، فیلمنامه نویس و روزنامه نگار، روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸/ ١٠ ژوئیه، پس از حضور در شعبه اول دادسرای اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

ادامه ◄