پیام شادباش شورای مدیریت گذار به آقای نوری علا

آقای دکتر نوری علای گرامی،

با خبر شدیم که در انتخابات اخیر “حزب سکولار دموکرات ایرانیان” بعنوان دبیرکل این حزب انتخاب شده اید. ما این انتخاب را به شما، همراه وهموند دلسوز شورای مدیریت گذار، از صمیم قلب تبریک می گوییم.

ادامه ◄

سازمان ملل نگران ناپدید شدن و شکنجه مخالفان دولت در بلاروس است

روز جمعه، ۳۱ مرداد (۲۱ اوت) دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی در بلاروس ابراز نگرانی کرد. بر اساس داده‌های این نهاد بین‌المللی هنوز بیش از یکصد تن از مخالفان دولت بلاروس در زندان به سر می‌برند.

ادامه ◄

لیگ برتر در چند کلمه: بدهی بیپایان، بحران نفت و شائبه بخش خصوصی

فصل ۹۹-۹۸ لیگ برتر به پایان رسید، اما آنچه در این فصل گذشت، گریبان فوتبال ایران را تا سالها خواهد گرفت. این بحرانی‌ترین فصل تاریخ لیگ برتر بود. انبوهی از مشکلات خودساخته در مدیریت فوتبال و البته آنچه مالکیت دولت بر باشگاهها و وضعیت اقتصاد ایران به فوتبال حرفهای تحمیل میکند، فصل ۹۹-۹۸ را نمایی تمامقد از فوتبال دولتی جلوه داد. استقلال و پرسپولیس، بزرگترین بدهکاران پرسپولیس و استقلال اگرچه قهرمان و نایب قهرمان لیگ برتر شدند، اما در تمام فصل هر روز را با بحرانهای اقتصادی گذراندند. این بحرانها آنچنان شدت گرفتند که مربیان خارجی این دو تیم در اعتراض به متعهد نبودن باشگاه به قرارداد، در نیمه راه همکاری خود را قطع کردند تا دو پرونده شکایت علیه پرسپولیس و استقلال در فیفا گشوده شود. آندره‌آ استراماچونی و گابریل کالدرون، استقلال و پرسپولیس را در نیم‌فصل اول به دو مدعی قهرمانی تبدیل کردند و تماشاگران از روند فنی[…]

ادامه ◄

اتحادیه اروپا: کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای با رژیم ایران اول سپتامبر تشکیل جلسه می‌دهد

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای با رژیم ایران اول سپتامبر مصادف با ۱۱ شهریور در وین، پایتخت اتریش تشکیل جلسه خواهد داد. تصمیم برای برگزاری این نشست پس از آن گرفته شد که ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی او بر سر تمدید تحریمهای سازمان ملل علیه رژیم ایران، موضعی متفاوت گرفتند.

ادامه ◄

معترضان دفتر پارلمان در شهر بصره را به آتش کشیدند

منابع امنیتی عراق عصر جمعه اعلام کردند که معترضان در شهر بصره واقع در جنوب عراق دفتر منطقه‌ای پارلمان این کشور را به آتش کشیده‌اند. این حادثه در جریان درگیری نیروهای دولتی با معترضان خشمگین و تلاش برای متفرق کردن آنها روی داد.

ادامه ◄

از واکسن کرونا چه خبر؟

هشت واکسن مرحله آزمایش در مقیاس گسترده بر روی داوطلبان (انسان) را می گذرانند. این هشت واکسن توسط شرکتهای دارویی از سراسر جهان مراحل نهایی توسعه و تولید را طی میکنند. این شرکتها مدرنا، بیوتک، فایزر، فوسان فارما، سانسینو بیو، آسترازنکا و اکسفورد، سینوفارما و انستیتوتحقیقات کودکان ماردوک هستند.

ادامه ◄

پرونده سازی در دوران حبس؛ تعیین زمان و شعبه دادگاه رسیدگی به اتهام لیلا حسین زاده

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجوی و زندانی سیاسی سابق در خصوص پرونده‌ای که در دوران حبس برای وی گشوده شده در تاریخ ۱۰ شهریور امسال در دادگاه قدس برگزار خواهد شد.

ادامه ◄

مخالفت ۱۳ عضو شورای امنیت و تنها یک رای موافق برای طرح استفاده از مکانیسم ماشه توسط آمریکا

س از آنکه مایک پومپئو از درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه خبر داد، بسیاری از کارشناسان امکان استفاده این کشور از مکانیسم ماشه را امکانپذیر نمی‌دانستند. حالا پس از یک روز از درخواست برای استفاده از این مکانیسم، ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل خواسته آمریکا را فاقد وجاهت قانونی برای توسل به این راهکار عنوان کردند.

ادامه ◄

بازگشت همه تحریم‌های شورای امنیت یعنی چه و با رژیم ایران چه خواهد کرد؟

بر اساس توافقی که در تیر ماه ۱۳۹۵ بین جمهوری اسلامی ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان به دست آمد و چند روز بعد با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید شورای امنیت هم قرار گرفت، همه قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی و تحریم‌های مندرج در آنها (به جز چند مورد محدود مثل تحریم تسلیحاتی) لغو شد.

ادامه ◄

ترامپ در دیدار با الکاظمی: حضور نیروهای آمریکا در عراق برای مقابله با اقدامات خصمانه رژیم ایران است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۰ اوت، برای اولین بار در کاخ سفید با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دیدار کرد. ترامپ در این دیدار بر خروج نیروهای آمریکایی از عراق تاکید کرد، اما تاریخ دقیقی را برای این خروج اعلام نکرد.

ادامه ◄

عزاداری‌های مذهبی جان هزاران ایرانی را تهدید می‌کند

یک روز مانده به عزاداری‌های ماه محرم در ایران، سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت این کشور از ادامه روند کاهشی مرگ مبتلایان به کرونا خبر داد. او درباره آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا گفت:

ادامه ◄

دور سوم مذاکرات کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در ۲۴ اوت جاری در ژنو شروع خواهد شد

دفتر سازمان ملل متحد در ژنو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نمایندگان حکومت بشار اسد، تشکل‌های مردم‌نهاد و مخالفان سوری روز دوشنبه ۲۴ اوت بار دیگر بر سر میز مذاکره در ژنو گردهم خواهند آمد.

ادامه ◄