بیانیه مشترک حزب سکولار دموکرات ایرانیان و حزب مشروطه ایران

رویکرد دو حزب برجسته به بیانیه‌های درون کشور

در تازه‌ترین همکاری، این دو حزب با برشمردن آرمان‌های یکسان خود برای برپایی دموکراسی مدرن در ایران، به این پرداخته‌اند که باید به زبان و تنگنایی که مبارزان دلیر درون ایران به آن گرفتار هستند آگاه بود و این بدون داشتن شاخصی که هموار مردم را آگاه نگاه دارد انجام پذیر نیست.

ادامه ◄

چرا ما تفاوت های اساسی را درک نمی کنیم؟

هفته ی پیش «روحا» دختر جوانِ بهایی ایرانی که اکنون شهروند آمریکاست، در مراسم فارغ التحصیلی اش از «خشونت پلیس علیه اقلیت های نژادی در آمریکا سخن گفت و در گفتگوهایی که با رسانه های مختلف فارسی زبان و انگلیسی زبان داشت، ضمن یادآوری رنج هایی که اقلیت های مذهبی در ایران دارند، «تبعیض و خشونت پلیس» در آمریکا را با تبعیض و خشونتی که در ایران نسبت به اقلیت های مذهبی می شود یکی دانسته است.

ادامه ◄
منوچهر یزدیان

نیاز به توانمند کردن جان ایرانی به نیروی دانایی

يادداشتی از آقای منوچهر يزديان: سردبير محترم «خبرگاه»، درود بر شما. می خواستم برای یادداشت سه شنبه ام مطلبی پیرامون «پروژهء ققنوس» بنویسم که دیدم خانم میرزادگی در اين مورد پیش دستی کرده اند. به همین خاطر “یادداشت هفته” ایشان را، که در نشريه جنبش سکولار دموکراسی ايران هم منتشر شده، بجای یادداشت روز خودم برایتان می فرستم و پيشنهاد می کنم که، با کسب اجازه از ايشان، اين يادداشت را بجای مطلب من منتشر فرمائيد. ضمناً خانم میرزادگی اشتباها ماه “جون” را “جولای” نوشته اند که من (با توجه به خوش نیتی و با اجازهئ غيابی از ایشان) آن را تصحیح کرده ام. امیدوارم مورد قبول واقع گردد.

ادامه ◄

از همه‌ء دنیا طلبکارند!

دینداری اگر به برانگیختن معنویت، التیام‌بخشی به رنج‌های بشر و القای حس تعلق به یک گروه با محوریت یک مجموعه رمز و راز (کارکردهای اصلی ادیان) محدود نشود بجای به ارمغان آوردن تواضع و خضوع (ناشی از بندگی خداوند یا تعلق به یک گروه خاص) برتری‌طلبی و امتیازخواهی به ارمغان می‌آورد. این نوع دینداری به اسلامگرایان و بخشی از مسلمانان ایرانی تکبر و خودمحوری و انحصارگرایی اعطا کرده است. آنها همه‌ی منابع و منزلت‌ها و قدرت‌های عالم را مختص خود می‌دانند و معتقدند چون دیندارند پس همه‌ی اینها خودبخود به آنها اختصاص یافته است.

ادامه ◄

قشون قَدر قدرت و زورآزمایی با زنان

شکوه میرزادگی

«زورش فقط به زن ها می رسد»، اصطلاحی ست ایرانی و عامیانه که از روزگارانی خیلی دور، از دورانی که هنوز مفاهیمی چون حقوق بشر، یا برابری زن و مرد، شناخته شده نبود، برای ما باقی مانده است. گویا این اصطلاح در مواقعی به کار برده می شد، که می خواستند زور و بازوی آدم بی اهمیتی را تحقیر کنند

ادامه ◄

قاتل و مقتول تمام شدند، حواس مان به مجرم اصلی باشد!

شکوه میرزادگی
جنایتی که در چند روز اخیر صفحات اول بیشتر روزنامه های فارسی زبان را به خود اختصاص داده، در سرزمین ما موضوع تازه ای نیست. در واقع چهل سال است که به برکت قوانین قرون وسطایی حاکم بر سرزمین مان و سیستم های آموزشی و رسانه ای که عقب افتاده ترین نگاه را، به زن، بر اساس قوانین موجود ترویج داده اند، آزار و شکنجه و کتک و قتل زنان از موضوع هایی ست که برای دستگاه های قضایی واپسگرای حکومتی امری عادی بوده و معمولا سر وصدای زیادی هم نداشته است.

ادامه ◄

مواضع شاهزاده رضا پهلوی از دید يک نشریه آمریکایی

نشريهء «نشنال اینترست»: کاخ سفید در طول چند هفته گذشته، در راستای کمپین ”فشار حداکثری” و با هدف جلوگیری از فعالیت های مخرب بین المللی رژیم حاکم بر ایران، فشار تحریم ها را تشدید کرده، فرماندهان سپاه را به لیست سیاه اضافه نموده و به خریداران خارجی نفت ایران تفهیم کرده که ادامه تجارت با حکومت اسلامی برایشان عواقب بالقوه فاجعه باری به همراه خواهد داشت.

ادامه ◄

ناوگروه آبراهام لینکلن تمریناتی در دریای عربی آغاز کرد

در پی اصابت یک گلوله کاتیوشا یا یک راکت به محله سبز بغداد، آژیرهای خطر در سفارتخانه آمریکا به صدا درآمد. یک گروه تحقیق به محل اعزام شده است. چند ساعت بعد فرماندهی مرکزی آمریکا وقوع صدای انفجار را تأیید کرد. ناوگروه آبراهام لینکلن در دریای عربی تمریناتی نظامی را برای «خنثی کردن تهدید ایران» آغاز کرد.

ادامه ◄