ملک سلمان در نشست سران کشور های عرب: اقدام جدی برای جلوگیری از افزایش بحران در منطقه توسط ایران ضروری است

رویترز – ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، روز شنبه گفت که حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی توسط گروه های حمایت شده توسط ایران تهدیدی برای تامین نفت جهانی و امنیت منطقه ای است.

ملک سلمان در سازمان همکاری اسلامی گفت: «حملات هواپیماهای بدون سرنشین به ایستگاه های پمپاژ نفت عربستان که توسط گروه های پشتیبانی شده توسط ایران انجام می شود نه تنها امنیت کشور و خلیج را تهدید می کند، بلکه امنیت دریایی و تامین منابع جهانی را تهدید می کند. 

این سومین نشست رهبران عرب است که پادشاه در این هفته در مکه برگزار کرده است.

در روز جمعه، ملک سلمان، جلسات اضطراری خلیج فارس و سپس رهبران عرب را برای بحث در مورد حملات هواپیماهای بدون سرنشین به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و حمله به چهار کشتی، از جمله دو تانکر نفت عربستان سعودی از ساحل امارات در ماه مه، تشکیل داد. ملک سلمان در نشست سران کشور های عرب گفت که اقدام جدی برای جلوگیری از افزایش بحران در منطقه توسط ایران ضروری است.

ریاض تهران را مسئول حملات هواپیماهای بدون سرنشین میداند که توسط گروه حوثی نزدیک به ایران انجام شده است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز پنج شنبه اعلام کرد که شواهدی مبنی بر اینکه ایران در حملات تانکرها دست داشته، در اوایل هفته آینده به شورای امنیت سازمان ملل ارائه خواهد شد.

تهران دخالت در هر دو حمله را انکار کرده است.

ملک سلمان گفت که جلسه سازمان همکاری های اسلامی در ساعتهای اولیه شنبه، با هدف «مقابله با تهدیدات تهاجمی و فعالیت های تخریبی» و برنامه ریزی برای آینده کشورهای عربی و اسلامی خواهد بود.

ملک سلمان همچنین گفت که تشکیلات فلسطینی، مسئله اصلی برای سازمان همکاری خلیج فارس بوده و اینکه پادشاهی سعودی ” هر گونه اقداماتی که به موقعیت تاریخی و قانونی اورشلیم شرقی لطمه بزند”  را رد میکند.

عکس از عرب نیوز