دومین جلسه دادگاه “اسدالله اسدی دیپلمات رژیم ایران در اتریش”، در شعبه ویژه ضدتروریسم کشور بلژیک برگزار شد

دومین جلسه دادگاه اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی ساکن وین و مظنون به بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در سال ۲۰۱۸ به همراه سه متهم دیگر، در بلژیک برگزار شد. این جلسه کوتاه که هنوز جزو جلسات مقدماتی محسوب می‌شود پنج‌شنبه ۹ مرداد / ۳۰ ژوئیه با حضور سه قاضی در شهر آنتورپ بلژیک برگزار شد.

جلسه نخست این چهار متهم در تاریخ ۲۵ تیر / ۱۵ ژوئیه نیز در همین شهر برگزار شده بود. به گفته وکلای اسدالله اسدی، او در هیچ یک از این جلسه‌ها حضور نداشته است. سه متهم دیگر اما در جلسه دوم شرکت داشتند.

به همراه اسدی، امیر سعدونی و همسرش نسیمه نعامی دو ایرانی ـ بلژیکی و مهرداد عارفانی نیز محاکمه می‌شوند.

این افراد متهم هستند که قصد داشتند در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در ۹ تیر ۱۳۹۷ در ویلپنت پاریس بمب‌گذاری کنند. سعدونی و نعامی متهم به دریافت مواد منفجره از اسدی هستند و عارفانی که در پاریس دستگیر شد، متهم است که می‌خواسته این مواد منفجره را در گردهمایی مجاهدین به کار ببرد.

اسدالله اسدی دیپلمات سفارت ایران در اتریش ماه ژوئیه ۲۰۱۸ به دستور قضائی اروپایی در نزدیکی شهر آشافنبورگ آلمان واقع در ایالت بایرن بازداشت شد.

دادستان بلژیک کشف اقدام تروریستی این گروه را نتیجه «همکاری خوب دولت بلژیک و مقامات قضائی فرانسوی و آلمانی» عنوان کرد. شعبه ویژه ضدتروریسم دادگاه آنتورپ به پرونده این متهمان رسیدگی می‌کند. جلسه‌های اصلی محاکمه این افراد ۷ آذر / ۲۷ نوامبر سال جاری آغاز خواهد شد.

اتهام این چهار نفر «اقدام به‌عمل تروریستی با قصد قتل» و «شرکت در یک گروه تروریستی» عنوان شده است.

منبع: رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰