ارس امیری پس از رد درخواست مأموران اطلاعاتی برای همکاری به ۱۰ سال زندان محکوم شد

رادیو زمانه-ارس امیری، فعال فرهنگی و دانشجوی دانشگاه کینگستون در بریتانیا که از ۱۷ شهریور ماه سال گذشته در تهران بازداشت و در زندان اوین زندانی است، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه اعلام کرده که صرفاً به دلیل رد پیشنهاد مأموران وزارت اطلاعات برای همکاری به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

ادامه ◄

فریبا عادل‌خواه شهروند دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی بازداشت شد

فریبا عادلخواه، پژوهشگر موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس پو)، مدتی پس از بازگشت به ایران، در روز ۱۷ خرداد ماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شده است.

ادامه ◄

سکته قلبی زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز

حقوق بشر در ایران – مهدی فراحی شاندیز, زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار کرج, در پی احساس درد شدید در ناحیه قفسه سینه و انتقال به بیمارستان شریعتی کرج و انجام آزمایشات پزشکی مشخص شد دچار سکته قلبی شده است.

ادامه ◄

دادخواست فرزندان امیرانتظام در دادگاه فدرال آمریکا

رادیوزمانه-عباس امیر انتظام، سخنگوی دولت مهندس مهدی بازرگان و یکی از اعضای جبهه ملی که در طول سال‌های گذشته همواره از او به عنوان «قدیمی‌ترین زندانی سیاسی در ایران» یاد می‌شد، صبح روز پنج‌شنبه ۲۱ تیر ماه در اثر ایست قلبی در سن ۸۶ سالگی درگذشت. فرزندان او در سالگرد درگذشت پدرشان از «بانیان ظلم» به دادگاه فدرال واشنگتن شکایت کرده‌اند.

ادامه ◄

محمد نوریزاد بازداشت و به زندان اوین منتقل شد

بنا به گزارش خبرگزاری ها از جمله سایت رادیو فرانسه محمد نوری زاد فعال سیاسی مخالف رزیم ولایت فقیه ساکن ایران پس احضار به بیدادسرای اسلامی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. سایت رادیو فرانسه نوشته است محمد نوری زاد، فعال مدنی، فیلمنامه نویس و روزنامه نگار، روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸/ ١٠ ژوئیه، پس از حضور در شعبه اول دادسرای اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

ادامه ◄

قتل‌های زنجیره‌ای سیستمی بود

مصطفی پورمحمدی، وزیر سابق دادگستری و از چهره‌های اطلاعاتی امنیتی حکومت اسلامی، در اظهاراتی جنجالی و برخلاف روایت رسمی حکومت ایران، گفته است که عاملان قتل‌های سیاسی موسوم به “قتل‌های زنجیره‌ای” در چارچوب وزارت اطلاعات فعالیت می‌کرده و “هیچ خودسر” نبوده‌اند.

ادامه ◄

شروع به کار کانال دادسرای ارشاد

پس از انتشار خبرهایی درباره معرفی افراد «بدحجاب و بی‌حجاب» از طریق پیامک، این‌بار مقامات قضایی ایران با راه‌اندازی کانالی در پیام‌رسان‌های داخلی و اینستاگرام از مردم خواسته‌اند از طریق این کانال افراد «هنجار شکن» و «بدحجاب» را معرفی کنند.

ادامه ◄

تصویب یک قانون در زمینه پیوند اعضای محکومان به اعدام در ایران

تصویب یک قانون در زمینه پیوند اعضای محکومان به اعدام در ایران، از یک‌سو نگرانی‌هایی را نسبت به ایجاد یک بازار پر رونق تجارت اعضای بدن انسان در این زمینه دامن زده و از دیگر فراز اعتراضات گسترده ای را از سوی پزشکان، کارشناسان و مدافعان حقوق بشر در پی داشته است.

ادامه ◄

گزارش یک عکاس از حمله به کوی دانشگاه و اعتراضات تیر ماه ۱۳۷۸

وقایع هجده تیر یا حمله به کوی #دانشگاهتهران به مجموعه اعتراضات بین روزهای چهارشنبه هجدهم تا دوشنبه بیست و سوم تیرماه ۱۳۷۸ میان #دانشجویان ، نیروهای انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصیها اطلاق میشود

ادامه ◄

مرگ یک جوان اهوازى در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز

بر اساس گزارش‌های فعالان، خانواده بنیامین ديروز چهارشنبه ۲۶ ژوئن (۵ تيرماه ۱۳۹۸) طی تماسی تلفنی از اداره اطلاعات اهواز ، خبر فوت بنيامين آلبوغبيش در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز را دریافت کرد.

ادامه ◄

ابوالفضل قدیانی منتقد حکومت اسلامی و اصلاح طلب سابق بازداشت شد

صبح امروز مرتضی قدیانی در تویتتی خبر بازداشت پدرش، ابوالفضل قدیانی، را منتشر کرد. گفته شده است هنگام بازداشت این عضو ارشد “سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی” برخورد مأموران شعبه یک اجرای احکام اوین، شعبهٔ صادر کنندهٔ حکم، «بسیار توهین‌آمیز» بوده است. قدیانی پیشتر، در زمستان ۱۳۹۷، طبق حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به اتهام‌ “توهین به رهبر” حکومت اسلامی، “نشر اکاذیب و تبلیغ” علیه حکومت اسلامی که معمولا به منتقدان سیاسی نسبت داده می‌شود، به تحمل سه سال حبس تعزیری و مطالعه و رونویسی از سه کتاب “حکایت زمستان”، “داستان سیستان” و “دشمن‌شناسی” محکوم شده است.

ادامه ◄

گزارش کنفرانس به مناسبت روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی در ایران

بیست ژوئن برابر با سی‌ام خرداد، یادآور کشتار هزاران انسان آزادیخواه و برابری طلب در دهه شصت و نیز خیزش اعتراضی سال ۸۸ و کشته شدن ندا آقاسلطان است.کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان هر ساله اقدامات و فعالیت‌هایی را در بزرگداشت این روز، جهت رساندن صدای زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان و مطرح کردن مسایل و مشکلاتشان در سطح وسیع‌تر با برگزاری کنفرانسها و فراخوان به اعتراضات خیابانی در سراسر جهان انجام میدهد. امسال کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی در تماس با سازمان‌های سیاسی فعال در خاورمیانه و شمال افریقا در سطح بین‌المللی در دفاع از آزادی زندانیان سیاسی، ازادی بیان و علیه جمهوری اسلامی کنفرانسی را در کشور هلند برگزار کرد. این کنفرانس با شرکت سخنرانها، پخش پیام‌هائی از ایران و شرکت فعالین سیاسی ساکن هلند برگزارشد.سرکوب، دستگیری و شکنجه فعالین حقوق انسانی به یک تصویر هر روزه درایران، خاورمیانه و شمال آفریقا است. هزاران نفر در این کشورها[…]

ادامه ◄

چرا ما تفاوت های اساسی را درک نمی کنیم؟

هفته ی پیش «روحا» دختر جوانِ بهایی ایرانی که اکنون شهروند آمریکاست، در مراسم فارغ التحصیلی اش از «خشونت پلیس علیه اقلیت های نژادی در آمریکا سخن گفت و در گفتگوهایی که با رسانه های مختلف فارسی زبان و انگلیسی زبان داشت، ضمن یادآوری رنج هایی که اقلیت های مذهبی در ایران دارند، «تبعیض و خشونت پلیس» در آمریکا را با تبعیض و خشونتی که در ایران نسبت به اقلیت های مذهبی می شود یکی دانسته است.

ادامه ◄

به مناسبت روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی، علیه شکنجه و زندان و اعدام

سرکوب، دستگیری و شکنجه فعالین حقوق انسانی در ایران و کشورهای منطقه به یک تصویر هر روزه تبدیل شده است. هزاران نفر در این کشورها تنها به جرم ابراز عقیده ، کمک به قربانیان جنگ و آسیبهای اجتماعی و تلاش برای یک دنیای بهتر تحت پیگرد و شکنجه قرار میگیرند. حکومتهای دیکتاتور در این کشورها برای حفظ قدرت از هر شگرد و روشی برای سرکوب مردم استفاده میکنند.

ادامه ◄