قطعنامه‌ای نمایندگان پارلمان اروپادر محکومیت کارنامه حقوق بشری حکومت اسلامی

رادیو فردا-نمایندگان پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه، ۲۸ شهریورماه، به اتفاق آرا به قطعنامه‌ای در محکومیت کارنامه حقوق بشری جمهوری اسلامی رای داده و خواستار پایان دادن به «سرکوب زنان» در ایران شدند.

ادامه ◄

بیانیه «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» در اعتراض به «خط سرکوب فعالان صنفی»

 در حالی در آستانه آغاز سال تحصیلی قرار داریم که در طی چند ماه گذشته سرکوب معلمان از طرف وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و قوه قضائیه و نهادهای زیرمجموعه وزارتخانه، حراست و هیئت رسیدگی به تخلفات اداری هرگز متوقف نشده است گویی ارکان حاکمیت در بی‌توجهی به مطالبات فرهنگیان بازنشسته و شاغل و سرکوب فعالان صنفی و مدنی متفق‌القول هستند و بین جناح‌های سیاسی از اصلاحطلب و اصولگرا تا اعتدالگرا تفاوتی وجود ندارد. صدور حکم زندان و شلاق برای فعالان صنفی که یادآور احکام قرون وسطایی است نشان از اوج این سرکوب‌هاست. قوه قضائیه به جای اینکه در برخورد با فاسدان و دزدان جدی باشد اراده کرده است هر صدای منتقد و مستقلِ عدالت‌خواه را در نطفه خفه کند، صدور حکم زندان برای اصغر امیرزادگان، فعال صنفی از استان فارس، تأیید حکم ناعادلانه ۱۵ ماه حبس تعزیری برای یاسر امینی در کردستان و احضار فاطمه بهمنی، فعال صنفی در[…]

ادامه ◄

گزارشی کوتاه از برگزاری کنفرانس درباره حقوق‌بشر و سیاست در ایران

کنفرانس درباره حقوق‌بشر و سیاست در ایران در روزهای ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ سپتامبر در شهر بوخوم آلمان برگزار شد. «انجمن یاری‌رسانی به پناهجویان» و همکاران ایرانی آن، سازمانده این ابتکار جالب بودند. در این کنفرانس نزدیک بیست متخصص درباره مسایلی مانند انقلاب ایران، زنان، زندان‌ها، حقوق بشر، اقتصاد، محیط زیست، قومیت، نژادپرستی، زندانیان و کشتارهای سیاسی، سیاست منطقه‌ای رژیم، دمکراسی، انقلاب مشروطه، پرونده اتمی، ترورهای سیاسی مانند ترور قاسملو و فرخزاد، و سایر مطالب صحبت کردند. فیلم رضاعلامه‌زاده درباره بهائیان و کنسرت شاهین نجفی لحظه‌های دیگر این کنفرانس بود. کنفرانس، فرصت بسیار خوبی بود زیرا بحث‌ها متفاوت و دیدگاه‌ها گاه متضاد بودند، شرکت کنندگان ایرانی و آلمانی بودند، آشنایی نزدیک و مستقیم با دوستانی که از آنها دور هستیم و فقط در رسانه‌ها در کنار هم قرار می‌گیریم. در این کنفرانس من دو بار سخنرانی، یکی درباره «پیشینه‌های انقلاب ایران» و دومی در باره «نژادپرستی و مقاومت در[…]

ادامه ◄

آشنائی با فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

به گزارش سایت “جنبش جهانی حقوق بشر”، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر سازمان غیردولتی است که ۱۸۴ سازمان در ۱۱۲ کشور را در یک فدراسیون متحد کرده است. فدراسیون از سال ۱۹۲۲ از همه ی حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مندرج در اعلامیه ی جهانی حقوق بشر دفاع کرده است.

ادامه ◄

ابراز تاسف وزارت خارجه آمریکا از مرگ سحر خدایاری

صدای آمریکا-سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ شهریور در توئیتی، ضمن ابراز تاسف از درگذشت سحر خدایاری، که در اعتراض به قوانین رژیم حاکم بر ایران اقدام به خودسوزی کرده بود، از مبارزه مردم ایران علیه جمهوری اسلامی حمایت کرد.

ادامه ◄

ایران بزرگترین زندان زنان روزنامه نگار و شهروند خبرنگار

سایت صدای آلمان (دویچه وله)، سازمان گزارشگران بدون مرز ایران را بزرگترین زندان زنان روزنامه نگار و شهروندخبرنگار اعلام کرده است. شیوا نظرآهاری فعال حقوق زنان درباره علت فشارهای جدید بر زنان روزنامه نگار با دویچه وله گفت و گو کرده است.

ادامه ◄

بیش از یک قرن زندان برای متهمان پرونده ی هفت تپه – از کانون نویسندگان ایران

در توضیح صدور این حکم های بسیار سنگین اشاره به شرایط موجود، انباشتگی خواست ها و اعتراض ها و نیاز حاکمیت به ایجاد رعب و وحشت گرچه لازم است، کفایت نمیکند. بهتر است از نزدیک نگاهی به این رویه بیندازیم و منابع تغذیه ی سنگینی حکم ها را بشناسیم.

ادامه ◄

اجرای حکم روحا ایمانی شهروند بهایی در کرمان و بازداشت شهناز ثابت شهروند بهایی در شیراز

روحا ایمانی در سال ۹۴ به دلیل بهایی بودن دستگیر و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شدند، سال گذشته دادگاه انقلاب حکم ۹ ماه حبس برایشان صادر کرد که صبح امروز اجرا شد.

ادامه ◄

فراخوان گروهی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین

گروهی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین با انتشار فراخوانی از مردم، سازمانها و نهادهای داخلی و بین المللی خواستند که با اعتراض به قوه قضائیه، دولت و سازمان زندانها آنها را مقید کنند که به وظایف قانونی خود در قبال جان و سلامتی زندانیان بیمار در زندان های ایران عمل کنند.

ادامه ◄

ترس مداوم بهاییان از هجوم، دستگیری، بازداشت و حبس

«از سال ۱۹۷۹ تا به حال بیش از ۲۰۰ ایرانی بهایی صرفا بر مبنای باورهای دینی خود اعدام شده‌اند که تقریبا نیمی از آنها از نمایندگان انتخاب شده شوراهای بهایی در سطح محلی یا ملی بوده‌اند. از آنجا که مقامات ایرانی و نظام عدالت کیفری ایران بهاییان را “کافر حربی” به شمار می‌آورند، قتل بهاییان با مصونیت قضایی همراه بوده و نقض حقوق انسانیشان پیگیری و بررسی نشده است.»

ادامه ◄

جنایت علیه بشریت را نه می بخشیم و نه فراموش میکنیم

به گزارش سایت صدای آلمان به کوشش شبکه همبستگی با مبارزات مردم ایران – فرانکفورت شامگاه شنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور) مراسم یادبود قربانیان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در ایران در “خانه محیط زیست” فرانکفورت در آلمان برگزار شد.

ادامه ◄

حکم طولانی زندان برای صبا کردافشاری فعال مخالف حجاب

صدای آمریکا-مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پیامی در توئیتر به صدور حکم زندان طولانی مدت برای «صبا کردافشاری» فعال مدنی مخالف حجاب اجباری که در ایران زندانی است، واکنش نشان داد.

ادامه ◄