فرمانده مرزبانی ایران کولبران را «متجاوز مرزی» نامید

ماموران مرزبانی ایران بامداد یکشنبه ۲۹ اردیبهشت گروهی از کولبران را منطقه مرزی «سوراو» در بانه هدف شلیک قرار دادند. شلیک ماموران یک کولبر را کشت. فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی کولبران را «متجاوزان مرزی که فریب خورده و یا جزو مافیای ضد امنیتی هستند» خواند.

ادامه ◄

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی تهران در اعتراض به ادامه بازداشت مرضیه امیری تجمع کردند

دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران یکشنبه ۲۹ اردیبهشت در اعتراض به ادامه بازداشت مرضیه امیری، دانشجوی این دانشگاه و خبرنگار روزنامه شرق تجمع کردند

ادامه ◄

گزارش نکردن نقض حقوق کودک و خشونت علیه کودکان جرم است

رضا جعفری، رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی ایران یکشنبه ۲۹ اردیبهشت به خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا)، گفت: اگر مسئولان در سازمان‌ها، نهادها یا موسساتی که محل نگهداری کودکان است،

ادامه ◄

اتهام بغی، ابزار تازه قوه قضاییه ایران برای اعدام مخالفان

نسبت دادن اتهام «بغی» به دست‌کم ۳۰ نفر از شهروندان عرب بازداشت شده پس از حمله تروریستی شهریور ماه سال گذشته به رژه نیروهای مسلح در اهواز، خطر اعدام دسته ‌جمعی این افراد را به شدت افزایش داده است. در همین زمینه پایگاه خبری کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت با اعلام هویت تعدادی از این افراد، نسبت دادن اتهام بغی به آنها را تایید کرد. همچنین گزارش‌هایی از تفهیم اتهام بغی به دو فرد دیگر (هوشمند علی پور و محمد استادقادر) در شهر سنندج منتشر شده است.

ادامه ◄

مادران خاوران برنده جایزه گوانگجوی کره جنوبی شدند

هیأت داوران جایزه گوانگجو در کره جنوبی، جایزه امسال خود را به طور مشترک به مادران خاوران و عادل رحمان خان فعال حقوق بشر بنگلادشی اعطا کرد. این جایزه هرساله به یکی از کوشندگان صلح و حقوق بشر اهدا میشود.

ادامه ◄

پناهندگی در آلمان به دلیل مسیحی شدن

مجله تلویزیونی اشپیگل در برنامه تلویزیونی خود (۱۲ ماه مه ۲۰۱۶) گزارشی با عنوان “غسل تعمید دسته جمعی: اقامت خداداد” منتشر کرد. در این گزارش از جمله آمده است: «تغییر مذهب در ایران با خطر مرگ همراه است. در یک کلیسای ایرانیان در‌ هامبورگ در دو ماه گذشته ۲۰۰ پناهجو غسل تعمید دیده‌اند و قرار است تا پایان سال ۶۰۰ نفر شوند.

ادامه ◄

صدور حکم هجده سال زندان برای سه نویسنده

کانون نویسندگان ایران پرونده‌سازی و صدورحکم ‎های سرکوبگرانه‌ بر ضد رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن را محکوم می‌کند و خواهان لغو بی‌قید و شرط این حکم‌ها و مختومه کردن پرونده است. همچنین از همه‌ی نویسندگان و انسان‌های مدافع آزادی بیان می‌خواهد تا از هر راه ممکن به دفاع از این سه نویسنده بپردازند.

ادامه ◄

درویش‌های متحصن در زندان فشافویه تهدید شده‌اند

وضعیت درویش‌های گنابادی زندانی در ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ (فشافویه) از مدت‌ها پیش نامطلوب بود. این زندان در کل وضعیت بسیار بدی دارد و استفاده از آن برای مجازات بزهکاران اجتماعی نیز از سوی نهادهای حقوق بشر به نقد کشیده شده است.

ادامه ◄

هفت شهروند بهایی اهل بوشهر مجموعا به ۲۱ سال زندان محکوم شدند

یک منبع مطلع به پرونده هفت بهایی ساکن شهر بوشهر که در دادگاه انقلاب مجموعا به ۲۱ سال حبس محکوم شدند به کمپین حقوق بشر در ایران گفت آنها با اتهام «عضویت در گروه‌های ضد امنیت ملی» طی دو جلسه دادگاه محاکمه شده‌اند. به گفته این منبع هفت بهایی در جلسات بازجویی خود تحت آزار لفظی و فحاشی شدید از سوی بازجویان خود بوده‌اند.

ادامه ◄

تمدید بازداشت اعضای دربند نشریه گام برای ماه پنجم

با گذشت ۴ ماه از بازداشت اعضای نشریه گام و با وجود اتمام بیش ‏از سه ماهه بازجویی های این افراد، روند بازداشت غیرقانونی این ‏افراد ادامه دارد. به گفته منابع موثق قرار بازداشت ساناز الله یاری ‏و امیرحسین محمدی فر و امیر امیرقلی، برای بار پنجم نیز تمدید شده ‏است.

ادامه ◄

سالروز صلح وپایان جنگ، وآغاز فعالیت های هسته ای در ایران

شکوه میرزادگی

در سال ۲۰۰۴، سازمان ملل متحد، روز هشتم و نهم ماه می (هجدهم و نوزدهم اردیبهشت) را که روز اعلام صلح، و پایان جنگ دوم جهانی ست، به عنوان روز یادآوری از قربانیان جنگ اعلام کرد، و از همه ی کشورهای عضو سازمان ملل و سازمان های دیگر خواست تا، در کنار بزرگداشت صلح و آزادی، هر یک از این روزها و یا هر دو روز را به نحوی مناسب به یاد و احترام قربانیان جنگ برگزار کنند.

ادامه ◄

اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به اعدام دو کودک مجرم

دیده‌بان حقوق بشر امروز گفت اعدام دو کودک در جنوب ایران یک نقض جدی تعهدات حقوق بشری ایران است. در ۲۵ آوریل ۲۰۱۹مقامات زندان عادل آباد شیراز در استان فارس مهدی سهرابی‌فر و خویشاوندش امین صداقت را اعدام کردند.

ادامه ◄

مرگ یک متهم زیر شکنجه در اداره آگاهی سراوان

یک شهروند بلوچ پس از شکنجه های شدید در اداره آگاهی سراوان سکته مغزی کرده و جان خود را از دست داد. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از کمپین فعالین بلوچ در روز اول اردیبهشت ماه ۹۸ نواب نارویی که دو ماه پیش در اسفندماه ۹۷ از سوی اداره آگاهی سراوان به اتهام سلاح غیر مجاز بازداشت شده بود، پس از شکنجه در اداره آگاهی سراوان سکته مغزی می کند و جان خود را از دست میدهد.

ادامه ◄