ظریف عازم نیویورک شد

رادیو زمانه-محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که تحت تحریم آمریکا قرار دارد، صبح جمعه ۲۹ شهریور سرانجام بعد از کشاکش‌هایی بین دولت ایران و وزارت خارجه آمریکا بر سر صدو ویزا، برای شرکت در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

ادامه ◄

نتانیاهو بازنده انتخابات در اسرائیل

تقریبا تمام آراء انتخابات یکشنبه گذشته برای تعیین نمایندگان پارلمان اسرائیل شمرده شده اند. حزب لیکود به رهبری نتایاهو با فاصله کمی از برنده یعنی حزب میانه رو “آبی و سفید” به رهبری ژنرال بازنشسته “بنی گانتز”، انتخابات را باخت. اینکه حزب نتانیاهو نسبت به انتخابات آوریل همین امسال کرسی های کمتری بدست آورده است البته بی درد نیست.

ادامه ◄

پنتاگون قرار است گزینه‌های نظامی در برخورد با ایران را در اختیار رئیس جمهور آمریکا قرار دهد.

رادیو فردا-قرار است پنتاگون طیف گسترده ای از گزینه های نظامی را به رئیس جمهور دونالد ترامپ ارائه دهد. رئیس جمهور آمریکا در حال بررسی واکنش مناسب به حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی است، بسیاری دولت را در این مورد سرزنش کرده اند.

ادامه ◄

پیروزی ناروشن در انتخابات دیروز اسرائیل

 انتخابات پارلمان اسرائیل که دیروز برگزار گردید “پیروز” روشنی را نشان نمی‌دهد. حزب میانه‌رو “آبی و سفید” به رهبری ژنرال بِنی گانتز برتری بسیار کمی نسبت به حزب لیکود که رهبر آن نخست وزیر بنیامین نتایاهو می‌باشد بدست آورده است. این پیش بینی ٢ موسسه نظرسنجی اسرائیلی پس از بسته شدن حوزه‌های رأی‌گیری است. موسسه دیگر تعداد کرسی‌هائی که دو حزب بالا توانسته‌اند بدست آورند را برابر پیش‌بینی کرده است. در مجموع موسسات نظر سنجی تعداد کرسی‌های پارلمان که به حزب لیکود واگذار می‌شود را بین ٣٠ تا ٣٣ و برای حزب آبی و سفید بین ٣٢ تا ٣٤ کرسی پیش‌بینی کرده‌اند. در این میان حزب نتانیاهو برای داشتن اکثریت در پارلمان به ٦١ کرسی نیازمند است. این مسئله‌ای است که حزب نتانیاهو در انتخابات ماه آوریل گذشته نیز نتوانسته بود تعداد کرسی‌های لازم را بدست آورد. در انتخابات انجام شده بیش از ٦ میلیون اسرائیلی رأی خود را به[…]

ادامه ◄

تولید نفت عربستان تا پایان سپتامبر ترمیم میشود

 وزیر انرژی عربستان سعودی، شاهزاده عبدالعزیز، اعلام کرده است که ظرفیت استخراج نفت عربستان که به دلیل حمله شنبه گذشته متوقف شده بود به میزان نیمی از ظرفیت پیشین دوباره بکار افتاده است. او در ادامه گفته است که در پایان سپتامبر (ماه جاری) تأسیسات تولید نفت ظرفیت ١١ میلیون بشکه در روز را بدست خواهند آورد. پیش از حمله شنبه گذشته ظرفیت تأسیسات تولید نفت عربستان ٦/٩ بشکه در روز بود. حملات پهبادی شنبه گذشته به تأسیسات نفتی عربستان یک چاه نفت و بزرگترین تأسیسات پالایش و استخراج نفت خام جهان را هدف قرار داده بود. به این خاطر تولید روزانه نفت عربستان سعودی ٦ میلیون بشکه پائین آمده بود که این رقم برابر است با ٥ درصد تولید روزانه نفت در جهان.   منبع: سایت رادیو تلویزیون کشوری هلند (ان او اس) ترجمه: از خبرگاه

ادامه ◄

انتخابات اسرائیل: مقابله سکولارها و مذهبیون با یکدیگر

مبارزه بین سکولارها با مذهبیون متعصب در اسرائیل جدالی است دیرینه که هموراه در آن کشور جاری است، و اینبار نیز در انتخابات پارلمان که روز سه شنبه (١٧ سپتامبر) برگزار میشود خود را نشان میدهد.

ادامه ◄

ایران با ۱۰ موشک و ۲۰ پهباد به عربستان حمله کرده است

رادیو فردا-یک مقام ارشد آمریکایی که نام او ذکر نشده روز یک‌شنبه، ۲۴ شهریور، به شبکه خبری ای‌بی‌سی گفت که معتقد است ایران با استفاده از بیش از ۱۰ موشک کروز و بیش از ۲۰ پهپاد از خاک خود باعث تخریب بخشی از تأسیسات نفتی در مرکز عربستان شده است.

ادامه ◄
تصویر آقای اِسِبسی رئیس جمهور فقید تونس

مردم تونس برای دومین بار پس از قیام در انتخابات ریاست جمهوری شرکت میکنند

به گزارش سایت رادیو تلویزیون کشور هلند (ان او اس) مردم تونس امروز یکشنبه ١٥ سپتامبر ٢٠١٩ برای انتخاب رئیس جمهمور خود پای صندوق رأی میروند. این انتخابات که برای بار دوم پس از انقلاب مردم تونس (سال ٢٠١١) برگزار میشود در گوشه و کنار جهان بعنوان آزمایشی برای استقرار دموکراسی تلقی میشود.

ادامه ◄

سرنوشت محموله نفتکش آدریان دریا ١

به گزارش روزنامه “آلگماین” (روزنامه پرتیراژ) هلندی، “وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا مدارکی در دست دارد که نشات میدهد نفتکش آدریان دریا ١ محموله نفت خام خود را به حکومت سوریه تحویل داده است. به این ترتیب حکومت اسلامی تضمینی که در مورد عدم تحویل بار نفتکش به سوریه به بریتانیا داده بود را زیر پا گذاشته است”.

ادامه ◄

جانشین بولتون کیست؟‎

رادیو زمانه-دونالد ترامپ سه‌شنبه ۱۰ سپتامبر / ۱۹ شهریور به روال همیشگی‌اش در توئیتر خبر از اخراج مشاور امنیت ملی‌اش داد. رئیس جمهوری ایالات متحده اختلاف نظر خود و دیگر اعضای کابینه با جان بولتون را دلیل برکناری او خواند.

ادامه ◄