۳۸ فعال داخل ایران از بایدن خواستند به فشار علیه جمهوری اسلامی ادامه دهد

جمعی از کنش‌گران سیاسی و مدنی داخل ایران که در بین آن‌ها چندین زندانی سیاسی نیز حضور دارند، با ارسال نامه‌ای خطاب به «جو بایدن»، رییس جمهوری جدید امریکا، از او خواستند که فشار‌های حداکثری سیاسی، دیپلماتیک و مالی بر رژیم جمهوری اسلامی را ادامه دهد.

آن‌ها هم‌چنین از بایدن خواستند منافع و خواست اکثریت مطلق مردم ایران برای دست‌یابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار را در برابر مصالح نظام دینی جمهوری اسلامی به رسمیت بشناسد.

این نامه که به انگلیسی نوشته شده، توسط ۳۸ فعال و زندانی پیشین سیاسی، از جمله «منوچهر بختیاری»، «زرتشت احمدی راغب»،‌ «محمد نوری‌زاد»،‌ «فاطمه سپهری»،‌ «حشمت‌الله طبرزدی» و «کوروش زعیم» امضا شده است.

در این نامه هم‌چنین با اشاره به اعتراضات گسترده مردم ایران در دو سال اخیر و سرکوب خون‌بار آن‌ها از سوی حکومت ایران آمده است: «حکومت دینی جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.»

نویسندگان این نامه هم‌چنین خواست اکثریت مردم ایران را «دست‌یابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار» دانسته و از دولت امریکا خواسته‌اند که از اراده ملت ایران برای گذار خشونت پرهیز به سوی سامانه‌ای دموکراتیک و سکولار، از طریق برگزاری همه‌پرسی آزاد و عادلانه حمایت کند.

این کنش‌گران سیاسی و مدنی در نامه خود به بایدن هم‌چنین نوشته‌اند که رژیم جمهوری اسلامی میلیاردها دلار به دست آمده از توافق هسته‌ای ایران را هم‌چنان برای صدور ایدئولوژی تمامیت‌خواه خود با تأمین بودجه شبکه‌های تروریستی، توسعه فناوری موشکی خود به عنوان اهرم تهاجمی ‌در سلطه بر خلیج فارس و فراتر از آن، ادامه ایجاد آشوب در منطقه خاورمیانه استفاده کرده است.

تعدادی از امضاکنندگان این بیانیه، پیش‌تر دو بیانیه «۱۴ امضایی» را برای استعفای «علی خامنه‌ای» از مقام رهبری جمهوری اسلامی نوشته و منتشر کرده بودند.

بسیاری از امضاکنندگان این نامه اکنون با اتهام‌های سیاسی در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند یا پیش‌تر زندانی شده‌اند.

برگرفته ای از سایت ایران وایر، ۳ فوریه۲۰۲۱