مینو محرز: ۹۰ درصد بیماران کرونا مبتلا به ویروس انگلیسی هستند

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید ۹۰ درصد بیماران کرونا در تهران و شهرستان‌ها مبتلا به “ویروس انگلیسی” هستند. حسن روحانی نیز عامل بروز موج چهارم را ورود این نوع جهش‌یافته از عراق می‌داند.

دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید ۹۰ درصد بیماران در تهران و شهرستان‌ها مبتلا به نوع جهش‌یافته انگلیسی ویروس کرونا هستند. او می‌گوید: «مردم به فکر جان خودشان باشند. در این ۴۵ سال طبابتم این قدر مریض بدحال یکجا ندیده بودم!»

همزمان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از چهار عامل بروز موج چهارم کرونا یاد کرد و مهم‌ترین عامل را “ورود ویروس انگلیسی از عراق” خواند.

روحانی از عوامل متعدد دیگری همچون “ترددها و تجمع‌های هفته قبل از عید نوروز”، “خود مراسم عید نوروز و دید و بازدیدها” و همچنین “عروسی‌های فراوان در ماه رجب و شعبان” به عنوان عامل گسترش کرونا نام برد.

متخصصان معتقدند ویروس جهش یافته کرونا (B.1.1.7) موسوم به ویروس انگلیسی در کنار قدرت سرایت بالا و شدت علائم، حداقل ۳۵درصد مرگ و میر بیش‌تری هم در مقایسه با کرونای معمولی دارد.

محدودیت‌های کرونایی در پیک چهارم کرونا

با افزایش شدید شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا و آمار مرگ و میر، وضعیت در ۲۵۰ شهر ایران قرمز اعلام شد. ستاد مبارزه با کرونا اعلام کرد که کلیه مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ در سراسر کشور از روز شنبه ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) به مدت ۱۰ روز تعطیل خواهد بود.

تعطیلی کلیه مشاغل گروه‌های ۲، ۳ و ۴ در سراسر کشور از روز شنبه ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) به مدت ۱۰ روز

به گزارش ستاد مبارزه با کرونا مشاغل گروه ۱ شامل جایگاه‌های سوخت، ادارات و مراکز نظامی، سوپرمارکت‌ها، مراکز بهداشتی، میوه‌فروشی‌‌ها و میادین میوه و تره‌بار، نانوایی‌ها و رستوران‌های بیرون‌بر، آرامستان‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های مصالح ساختمانی، خدمات پست، تعمیرگاه‌ها، رسانه‌ها و مراکز نگهداری از سالمندان است.

تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد در کلیه مناطق ممنوع شده است. همچنین خروج هر نوع خودرو پلاک بومی از مناطق قرمز و نارنجی و ورود پلاک غیر بومی به مناطق قرمز و نارنجی ممنوع شده است.

علاوه بر این برگزاری هر نوع مراسم تحت هر عنوان با جمعیت بیش از ۱۵ نفر در مناطق قرمز و ۲۰ نفر در مناطق نارنجی ممنوع است.

افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا

سیما سادات لاری در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره آمار جدید ابتلاء به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر شنبه ۲۱ فروردین‌ (۱۰ آوریل) گفت: «در این بازه زمانی بر پایه جدیدترین نتایج آزمایش‌های کرونا در کشور ۱۹ هزار و ۶۶۶ نفر مبتلای جدید شناسایی شده است که با احتساب این تعداد مجموع مبتلایان به کرونا در کشور تا امروز به ۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۷۸ نفر رسیده است.»

حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان می‌گوید: «سرعت رشد پیک چهارم بسیار بالا و واضح است همچنین تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری نیز نسبت به اواخر اسفندماه ۳ تا ۴ برابر شده است.»

ایران در حالی وارد پیک چهارم کرونا می‌شود که روند واکسیناسیون عمومی مردم همچنان کند است.

محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری با انتقاد از وضعیت واکسیناسیون کادر پزشکی که درگیر مبارزه با کرونا است گفت:« تاکنون بیش از ۸۰ هزار پرستار به کرونا مبتلا شدند، بیش از ۸ هزار پرستار به دلایل مختلفی اعم از بستری، قرنطینه و مسائل مربوط به آن از خدمت منفک شده‌اند و دست کم ۱۱۰ پرستار در مقابله با کرونا جان خود را فدا کردند».

او افزود:«واکسن کرونا در کشور کم است و ما هم قبول داریم، ولی همین میزان کم واکسن باید عادلانه توزیع شود».

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱۱ آوریل۲۰۲۱