افزایش آزار روزنامه‌نگاران زن ایرانی

سازمان حقوق بشری «آرتیکل ۱۹» با همکاری کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CPJ) در گزارشی تازه می‌نویسد که روند فزاینده آزار زنان روزنامه‌نگار ایرانی مقیم خارج از کشور از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی «بسیار نگران‌کننده» ​است.

ادامه ◄

حاشیه‌نشینی در مشهد: مدیریت چندپاره و نگاه امنیتی

حکومت هیچ اقدام عملی و جدی برای توقف و یا ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین مشهد انجام نداده است. به شکل تاسف‌آوری، بیشترین کودکان کار در این مناطق قرار دارند. بیش از ۹۰ درصد مهاجران ساکن مشهد نیز در مناطق حاشیه‌ای این شهر زندگی می‌کنند.

ادامه ◄

تولد ۷۹۱ نوزاد از مادران زیر ۱۴ سال ایرانی طی شش ماه و نیم

در شش ماه و ۱۶ روز ابتدای امسال صدها نوزاد در ایران متولد شدند که مادران آنها بین ۱۰ تا ۱۴ سال بیشتر سن نداشته‌اند. سال گذشته تعداد ازدواج در این گروه سنی به نسبت سال قبل بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است.

ادامه ◄

رنج مضاعف زندانیان سیاسی گم‌نام؛ حبس و شکنجه زیر سایه سکوت

اغلب مردم اخبار مربوط به بازداشت، شکنجه و حبس فعالان مدنی، حقوق‌بشر و زندانیان سیاسی و عقیدتی شناخته شده را دنبال می‌کنند. اما در کنار این فعالان شناخته‌ شده، شهروندان عادی هم در عرصه خیابان، فضای مجازی یا هر دو علیه ستم و نقض حقوق و آزادی‌های خود اقدام کرده‌اند

ادامه ◄

روز جهانی دختران خردسال؛ کودکی‌های از دست رفته با ازدواج

از سال ۲۰۱۲ سازمان ملل متحد روز ۱۱ اکتبر را روز جهانی دختران خردسال نام‌گذاری کرد. روزی برای پشتیبانی از فرصت‌های بیشتر برای دختران و بالا بردن آگاهی در مورد نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به دلیل جنسیت خود با آن موجه می‌شوند

ادامه ◄

تجمع اعتراضی ایرانیان در برلین به مناسبت روز جهانی مبارزه با اعدام

دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام است و به همین مناسبت در برلین دو تجمع اعتراضی توسط ایرانیان برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران در اجرای حکم اعدام با توجه به جمعیت خود رتبه اول را در جهان دارد.

ادامه ◄

مرغ‌های بیمار و معتادِ ۴۰هزار تومانی بر سفره مردم ایران!

قیمت مرغ طی روزهای گذشته در بازار ایران به بیش از ۴۰ هزار تومان رسیده و همزمان مشخص شده برخی مرغداران از چند روز پیش از ارائه مرغ به بازار، مرغ‌ها را با تریاک تغذیه می‌کنند! تریاک از یکسو سبب افزایش وزن مرغ شده و از سوی دیگر بیماری‌های طیور را پنهان می‌کند.

ادامه ◄

سیستان و بلوچستان بیش از ۶۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل دارد

وزارت آموزش و پرورش می‌گوید در استان سیستان‌ و بلوچستان ۶۱ هزار و ۶۷۶ کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که بیش از ۱۳ هزار نفرشان «منع خدمات دولتی» از جمله نداشتن مدارک هویتی و شناسنامه دارند.

ادامه ◄

مشکل برق و گاز: در زمستان ۱۴۰۰ خاموشی‌های گسترده‌ای در راه است

بنا بر اعلام وزیر نفت، ایران با حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب کسری گاز مواجه است. یک چهارم نیاز نیروگاه‌های کشور در زمستان تأمین نمی‌شود. خاموشی‌های گسترده‌تر از تابستان گذشته در راه است.

ادامه ◄

سوءاستفاده جنسی نظام‌مند کلیسای کاتولیک فرانسه از ۲۱۶ هزار کودک

نتایج تحقیقات یک کمیته مستقل در فرانسه نشان از آزارجنسی نظام‌مند کودکان در کلیسای کاتولیک فرانسه دارد. بالغ بر ۳۲۰۰ کشیش و مقام‌های دیگر مذهبی در این آزارها و در سرپوش گذاشتن بر آن‌ها نقش مستقیم داشته‌اند.

ادامه ◄

دادستان استان کردستان: دستور برخورد با منتشرکنندهٔ خبر سوزاندن دختر ۲۲ساله را صادر کردیم

در پی انتشار خبرهای غیررسمی از درگذشت یک دختر جوان در روستایی در حاشیه سنندج بر اثر سوختگی، دادستان عمومی و انقلاب کردستان این خبر را تأیید و در عین حال تأکید کرد «دستور برخورد» با پزشک منتشرکنندهٔ خبر را داده است.

ادامه ◄

بازداشت دو روزنامه‌نگار به دلیل انتشار خبر کودک‌آزاری جنسی معلم بسیجی

«ابوالفضل پورحسین‌قلی»، فعال محیط‌زیست و مدیرمسئول کانال خبری «سئحراما» و «آرش شادمند»، عکاس و خبرنگار این رسانه به دلیل انتشار خبر کودک‌آزاری جنسی یک معلم بسیجی در شهرستان اهر بازداشت شدند.

ادامه ◄

به مناسبت روز جهانی سالمندان؛ حقوق ماهانه یک‌سوم بازنشستگان ایران تنها برای ۱۰ روز کفایت می‌کند

شمار سالمندان در ترکیب جمعیتی ایران در حال افزایش است. این در حالی است که سامانه اجتماعی این کشور قادر به تامین نیازهای سالمندان نیست. کسانی که پس از ده‌ها سال کار و زحمت ناگزیر هستند در ایام سالخوردگی همچنان کار کنند.

ادامه ◄

تصمیمات فردی خامنه ای؛ تاوانی که ایرانیان باید بپردازند

محدودیت در واردات لوازم خانگی ساخت کشور کره جنوبی. محدودیتی که می‌تواند مشکلات فراوانی برای جامعه به وجود آورد؛ از گران شدن لوازم خانگی و کاهش کیفیت اقلام جایگزین، تا خطر بروز تهدیدات ناشناخته امنیتی در لوازم ساخته شده در بنگاه‌های اقتصادی وابسته به حاکمیت، همگی چالش‌های پیدا و پنهان این تصمیم هستند.

ادامه ◄