وزیر کشور: تقسیمات استانی در حوزه اختیارات دولت است نه مجلس

رادیو زمانه-وزیرکشوردر واکنش به وعده‌های برخی داوطلبان احتمالی انتخابات برای تقسیمات استانی گفت وزارت کشور کاری به وعده‌های دیگران ندارد و تقسیمات استانی در حوزه اختیارات دولت است.

ادامه ◄

خطر بروز بیماری در مناطق سیل‌زده

رادیو زمانه-چهار ماه از جاری شدن سیل در خوزستان می‌گذرد و سیل‌زدگان همچنان در چادر زندگی می‌کنند. نماینده اهواز در مجلس حکومت اسلامی از روند کند بازسازی مناطق سیل‌زده انتقاد کرده است. معاون وزیر بهداشت هم می‌گوید: با گرم شدن هوا، خطر بروز برخی بیماری‌ها در خوزستان جدی است.

ادامه ◄

۸ میلیون بی سواد در ایران

خبرگزاری هرانا – به گفته مدیرکل دفتر دوره های آموزش سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش در حال حاضر ۸ میلیون بی سواد در ایران وجود دارد. وی با اشاره به اینکه تلاش می شود سالانه ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش سوادآموزی قرار بگیرند گفت که ۲ و نیم تا ۳ میلیون از مخاطبین سوادآموزی رنج سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند.

ادامه ◄

جعل ویزا در آلمان رو به افزایش است

پلیس کشوری آلمان گزارشی را در روزنامه بیلد آلمان منتشر کرده است مبنی بر اینکه در سال گذشته، ۴۰۰۰ ویزای قلابی در آلمان ردیابی شده است و از این رقم، ۸۰۸ دارنده ی ویزاهای تقلبی در سال ۲۰۱۸ به محض ورود به فرودگاه دستگیر شده اند.

ادامه ◄

گزارشی از بازار خریدوفروش مو

روزگاری نه چندان دور آخرین حد تنبیه زنان بریدن گیسوانشان بود و «گیس بریده» فحش محسوب می‌شد. هرچند در گذر زمان گیس بریده معنای خود را دست داده است اما به نظر می‌رسد که وقتی بریدن گیس و فروش آن برای بعضی تنها چاره باشد، حکم آخرین حد تنبیه را دارد.

ادامه ◄

سخنگوی دولت: طبقه متوسط ايران در حال كوچک شدن است

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی در نشستی با خبرنگاران گفت که بر اساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد (سپتامبر ۲۰۱۵) حدود ۳۴ درصد از افراد ایرانی یعنی رقمی نزدیک به ۳۰ میلیون نفر در طبقه متوسط جای می‌گیرند.

ادامه ◄
برادران قاچاقچی

ستاد صادرات هرویین

ابراهیم رییسی سوم تیر ماه در ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مشکل ما نبود یک عزم جهانی برای مبارزه با مواد مخدر است و تنها کشور مصمم در رابطه با مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران است.
البته در ادامه چهار نکته را برشمرد که مصمم بودن جمهوری اسلامی را ساده انگارانه و شعاری نشان می‌داد: …

ادامه ◄

نامه‌ دریا صفایی به بی‌بی‌سی فارسی

پس از پخش یک گزارش سراسر مغرضانه در مورد من در برنامه شصت دقیقه بی‌بی‌سی، یکشنبه ۱۶ ژوئن، که حاوی اشتباهات و دروغ‌های شگفت‌آوری بود و هدفی جز تخریب چهره من نداشت، نامه زیر را به رئیس بخش فارسی بی‌بی‌سی فرستادم که متاسفانه هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ام. همچنین، درخواست من برای دریافت متن کامل مصاحبه‌ام با بی‌بی‌سی فارسی نیز همچنان بی‌جواب مانده است.

ادامه ◄

اجازه ورود به ورزشگاه‌های فوتبال برای دختران آتوسا و آرتیمس!

جانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال FIFA، روز ۱۸ ژوئن برابر با ۲۸ خرداد در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس دستگاه اجرائی حکومت اسلامی، از او خواسته ‌است تا روز ۱۵ ژوئیه، ۲۴ تیر پیش‌ رو، گامی عملی در جهت لغو ممنوعیت حضور زنان ایرانی در استادیوم‌های فوتبال بردارد. اینفانتینو از حکومت اسلامی خواسته شده است، به زنان ایرانی امکان ورود و تماشای مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ که از سپتامبر ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد، داده شود.  زنان ایرانی در چهل سال گذشته اجازه ورود به ورزشگاه‌ برای تماشای فوتبال را نداشته‌اند. در حالی که ایرانیان، صاحبان تمدن چند هزار ساله، در چنین وضعیت اسفناکی زندگی می‌کنند و دختران کاساندان، ماندانا، یوتاب و دغدو برای تماشای فوتبال با ممانعت دینفروشان بیابانی روبرو شده‌اند، قطری‌ها، ساکنان بخشی از همان بیابان‌ها، جام جهانی ۲۰۲۲ را میزبانی خواهند کرد.

ادامه ◄

زباله‌گردی شغلی برای حاشیه‌نشینان

زباله‌گردی در شهرهای مختلف ایران به یک منبع درآمد تبدیل شده است. نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد حداقل ۱۴ هزار تن در تهران به زباله‌گردی مشغول‌ اند و کودکان و مهاجران جمعیت غالب زباله‌گردان را تشکیل می‌دهد.

ادامه ◄

قشون قَدر قدرت و زورآزمایی با زنان

شکوه میرزادگی

«زورش فقط به زن ها می رسد»، اصطلاحی ست ایرانی و عامیانه که از روزگارانی خیلی دور، از دورانی که هنوز مفاهیمی چون حقوق بشر، یا برابری زن و مرد، شناخته شده نبود، برای ما باقی مانده است. گویا این اصطلاح در مواقعی به کار برده می شد، که می خواستند زور و بازوی آدم بی اهمیتی را تحقیر کنند

ادامه ◄

قاتل و مقتول تمام شدند، حواس مان به مجرم اصلی باشد!

شکوه میرزادگی
جنایتی که در چند روز اخیر صفحات اول بیشتر روزنامه های فارسی زبان را به خود اختصاص داده، در سرزمین ما موضوع تازه ای نیست. در واقع چهل سال است که به برکت قوانین قرون وسطایی حاکم بر سرزمین مان و سیستم های آموزشی و رسانه ای که عقب افتاده ترین نگاه را، به زن، بر اساس قوانین موجود ترویج داده اند، آزار و شکنجه و کتک و قتل زنان از موضوع هایی ست که برای دستگاه های قضایی واپسگرای حکومتی امری عادی بوده و معمولا سر وصدای زیادی هم نداشته است.

ادامه ◄

حساب های جعلی وابسته به حکومت اسلامی در شبکه های اجتماعی حذف می شود

دو شبکه اجتماعی فیسبوک و توییتر بار دیگر خبر از حذف حساب‌های جعلی وابسته به رژیم ایران دادند. گفته می‌شود که حکومت ایران از طریق این حسا‌ب‌های جعلی به عربی و انگلیسی علیه عربستان، اسرائیل و آمریکا تبلیغات سیاسی می‌کرده است.

ادامه ◄