ادامه اعتراضات در ایران؛ از شعار «رضا شاه روحت شاد» تا آتش زدن تصویر خامنه‌ای در اصفهان

در بهارستان اصفهان و ایوان غرب ایلام تظاهرات اعتراضی برگزار شد. در بهارستان اصفهان تصویر بزرگ آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به آتش کشیده شد. اعتراضات در ایران از خوزستان آغاز شده و ۱۳ روز است که ادامه دارد.


در شامگاه سه‌شنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) اعتراضات در برخی از نقاط ایران ادامه داشت. در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند نشان داده می‌شود معترضان در میدان ولی عصر بهارستان اصفهان و ایوان غرب ایلام تجمع کردند.

در یکی از ویدیوهای منتشر شده که به اعتراضات بهارستان اصفهان نسبت داده شده، یکی از بنرهای آیت الله خامنه‌ای به آتش کشیده شده است.

در شهر ایوان غرب ایلام نیز معترضین با ایجاد راه‌بندان به قطع برق اعتراض کردند.

اعتراضات ایران حدود دو هفته پیش از خوزستان آغاز شد. مردم در شهرهای مختلف استان خوزستان به بی‌آبی و عدم مدیریت آن از طرف دولت اعتراض کردند.

در واکنش به اعتراضات مردم خوزستان حکومت به جای حل مشکل آنان نیروهای گارد ویژه را اعزام کرد و دست به سرکوب زد.

این اعتراض‌ها بعدا به استان‌های همجوار خوزستان و سپس به نواحی مختلف کشور از جمله تبریز، تهران، کرج ، بجنورد و کرمانشاه کشیده شد.

معترضین در اغلب این اعتراضات شعار “اتحاد” با خوزستان را سر دادند.

در ویدیوهای منتشر شده از تظاهرات بهارستان اصفهان نیز شعار ”خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد ” سر داده شده است.

معترضین در بهارستان أصفهان همچنین شعارهایی چون ”ایرانی با غیرت، حمایت حمایت ” و ”جمهوری اسلامی نمی‌خواهیم، نمی‌خواهیم ” نیز سردادند.

پیش از آن شهرک مهدیه (محله دره‌دریژ) کرمانشاه هم برای دومین‌بار شاهد اعتراض مردم به نبود آب و برق و حمایت از اعتراض مردم در خوستان بود.

به گزارش سازمان حقوق بشری “هه‌نگاو” ۲۰ نفر در این اعتراضات توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. این سازمان هویت ۹ نفر از معترضین بازداشت شده را اعلام کرده است.

ساکنین محله دره‌دریژ گفته‌اند که “از روز گذشته این محله کاملاً امنیتی شده و نهادهای امنیتی علاوه بر بازداشت شهروندان اقدام به تفتیش منازل آن‌ها کرده‌اند”.

شماری از شهروندان تهرانی نیز صبح روز دوشنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) در خیابان جمهوری دست به اعتراض زدند. معترضان شعار “مرگ بر دیکتاتور”، “خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن”، “نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران” و “توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه” سردادند.

نهادهای حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل در گزارشی شمار کشته‌شدگان اعتراضات خوزستان را هشت نفر اعلام کردند. جمهوری اسلامی ایران ولی شمار کشته‌شدگان را چهار نفر و از جمله یک مامور اعلام کرده است.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۸ جولای ۲۰۲۱