شاهین ناصری شاهد شکنجه نوید افکاری کُشته شد

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که شاهین ناصری شاهد شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ به طرز مشکوکی جان سپرده است.

«سازمان حقوق بشر ایران» امروز سه‌شنبه ۳۰شهریورماه ۱۴۰۰ به نقل از یک منبع آگاه از مرگ مشکوک شاهین ناصری شاهد شکنجه نوید افکاری خبر داد که در سلول انفرادی زندان «تهران بزرگ»(فشافویه) رخ داده است.

برادر شاهین ناصری نیز در این ارتباط به «سازمان حقوق بشر ایران» گفته که «دوستانش خبر کشته شدن وی در سلول انفرادی را به ما دادند. ولی هنوز هیچ مسئولی با ما تماس نگرفته است».

یک منبع آگاه به این سازمان حقوق بشری گفته که من «جسد شاهین ناصری» را «در بهداری زندان دیدم.»

شاهین ناصری در فایل صوتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفته بود، پس از ارائه جزئیات آگاهی‌اش از شکنجه‌ی نوید افکاری در آگاهی به بازپرس امنیتی، توسط او تهدید شده که گفته، در پرونده‌ای امنیتی دخالت کرده و او را «ذوب می‌کند!»

ناصری از زندانیان جرائم عمومی بوده که پس از ارائه شهادت در خصوص شکنجه نوید افکاری، به زندان «تهران بزرگ» تبعید شد و از مدتی پیش در سلول انفرادی بسر می‌بُرد.

بنا به اطلاع «سازمان حقوق بشر ایران»، منابع مطلع از مرگ شاهین ناصری، زندانی جرائم عادی زندان تهران بزرگ که از چندی پیش به سلول انفرادی منتقل شده بود، خبر دادند.

این منبع آگاه با توجه به اطلاع‌رسانی شاهین ناصری از شکنجه‌ شدن نوید افکاری و اعتراف اجباری او گفته که او «بارها به همین دلیل به سلول انفرادی منتقل شده بود. چندی پیش که مصادف با سالگرد اعدام نوید افکاری بود، وی را از بند به مکان نامعلومی منتقل کردند و ما فکر می‌کردیم که به بند ۲۰۹ اوین منتقل شده. ولی امروز فهمیدیم که در سلول‌های انفرادی زندان تهران بزرگ بوده تا از تماس تلفنی محروم باشد و نتواند با خبرگزاری‌ها مصاحبه کند».

این منبع آگاه همچنین احتمال داده که سازمان زندان‌ها مرگ شاهین ناصری را «خودکشی» اعلام کند و تأکید کرده که «ولی آقای ناصری نه فرد افسرده‌ای بود و نه فردی که مشکل روحی داشته باشد که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه‌دار بود و به آینده‌اش امیدوار بود. هیچ بیماری خاصی هم نداشت که بخواهد به خاطر بیماری فوت کند».

شهریورماه سال ۱۳۹۹ که نوید افکاری در زندان عادل آباد شیراز اعدام و گزارش های مختلفی از شکنجه او برای اخذ اعتراف اجباری منتشر شد، قوه قضاییه رژیم ایران تاکید داشت وی شکنجه نشده و در شرایط عادی اعتراف کرده است.

در همین زمان صدای شاهین ناصری که آنزمان در حال گذراندن دوره محکومیت خود به علت جرائم غیرسیاسی در شیراز بوده پخش شد که به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری، این ادعا را تکذیب می‌کرد.

شاهین ناصری که کارشناس بازرگانی بود، در برگه «تحقیق از شاهد» جزئیات روزی را توصیف کرده که نوید افکاری را در شیراز «هنگام شکنجه» دیده است.

بر اساس این چهار برگ شهادت‌نامه، شاهین ناصری می‌گوید هنگامی که در اداره آگاهی شیراز بوده صدای فریاد نوید افکاری را شنیده و صحنه کتک خوردن او به دست دو مامور لباس شخصی را به چشم دیده است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۱