جو امنیتی در گالیکش در پی حضور مولوی گرگیج در مسجد فاروقیه

ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی حاکی از برقراری جو امنیتی در گالیکش استان گلستان در پی حضور مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه عزل‌شده اهل سنت در مسجد فاورقیه این شهرستان است.

در حالی‌ که گزارش‌های میدانی از جو امنیتی و حضور گسترده‌ نیروهای امنیتی در آزادشهر و گالیکش خبر می‌دهد، مولوی محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه برکنار شده اهل سنت آزادشهر امروز در مسجد فاروقیه گالیکش حضور پیدا کرد. برخی گزارش‌ها حاکی از اقامه نماز جمعه توسط او در این مسجد که مصلای این شهرستان است حکایت دارند.

تصاویر منتشر شده از مسجد گالیکش، صدها تن از شهروندان و حامیان مولوی گرگیج را نشان می‌دهد که با وجود جو امنیتی و تهدیدهای دستگاه‌های قضایی گردهم آمده و با حضور خود حمایت‌شان را از گرگیج اعلام کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از فضای ملتهب و امنیتی شهر گالیکش است که ویدئوهایی از تجمع مردم این شهر نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. شماری از مردم گالیکش نیز امروز در حمایت از امام‌جمعه اهل سنت راهپیمایی کردند و برخی ویدئوهای مربوط به آن نیز در اینترنت منتشر شده است.

مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه عزل‌شده اهل سنت آزادشهر روز پنجشنبه به فرمانداری شهرستان گالیکش احضار شده است. او ساعاتی پس از تجمع شماری از مردم منطقه در مقابل ساختمان فرمانداری، از ساختمان خارج شده و به خانه خود بازگشته است.

سایت هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نوشت که این احضار با هدف تحت فشار قرار دادن مولوی گرگیج صورت گرفته تا شخصا عزل خود را از امامت جمعه شهر اعلام کند و مولوی مشعوف را امام جمعه شهر معرفی کند.

مولوی نعمت‌الله مشعوف از سوی نماینده ولی فقیه در گلستان در آذرماه به مدت یک سال به عنوان امام جمعه جدید اهل سنت آزادشهر منصوب شد.

به تازگی ویدئوی کوتاهی نیز از مولوی گرگیج انتشار یافته که شباهت‌های زیادی به یک اعتراف اجباری دارد. امام جمعه سابق اهل سنت آزادشهر در این ویدئو از روی یک نوشته چاپی که در دست دارد، روخوانی و مردم را به شرکت در مراسم نماز جمعه ترغیب می‌کند.

مولوی گرگیج هفته پیش پس از یک سخنرانی جنجالی با حکم کاظم نورمفیدی، نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در استان گلستان برکنار شد.

او در مراسم نماز جمعه گفته بود: «مادر امام زین العابدین، دختر یزدگرد بود و عمر بن خطاب پس از فتح ایران او را به ازدواج امام حسین درآورد و ۹ امام پس از آن نیز از همین نسل به وجود آمده‌اند. در نتیجه اگر خلافت عمر بن خطاب را نپذیریم، اعتبار امامان و نسب آنان را زیر سؤال برده‌ایم.»

این سخنان بازتاب منفی در رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشت که تعبیر به توهین به مقدسات شیعه شد. معترضان خواهان محاکمه‌ی او شده‌اند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱