لاوروف: در چارچوب برجام از آمریکا تضمین کتبی گرفتیم

در کنفرانس خبری وزیران خارجه روسیه و ایران، لاوروف گفت که کشورش از آمریکا در چارچوب برجام تضمین کتبی گرفته است. یک مقام آمریکایی گفت، این تضمین برای مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام بوده است.

حسین امیرعبدالهیان، وزیر خارجه ایران امروز سه‌شنبه ۱۵ مارس (۲۴ اسفند) راهی مسکو شد و با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در پی این ملاقات، لاوروف در کنفرانس خبری مشترک گفت، مسکو تضمین‌ کتبی از آمریکا دریافت کرده که تحریم‌های تازه علیه روسیه مانع همکاری در چارچوب توافق هسته‌ای ایران نخواهد شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از لاوروف نوشت، تضمین‌های گرفته شده از واشنگتن، از نقش روسیه در احداث نیروگاه هسته‌ای بوشهر در ایران محافظت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، آمریکا به روسیه تضمین‌های کتبی داده است مبنی بر این که تحریم‌های اعمال شده بر مسکو به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، بر توافقنامه‌های تامین هسته‌ای با ایران تاثیری نمی‌گذارد و راه را برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام باز می‌کند.

لاوروف گفته است، این تضمین‌ها حفاظت قابل اعتمادی برای همه پروژه‌ها و فعالیت‌های پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای ارائه می‌کنند.

دولت آمریکا که تیم مذاکراتی‌اش را از وین برای رایزنی فراخوانده، هنوز این گفته را به طور رسمی تائید نکرده است.

یک مقام عالی‌رتبه وزارت خارجه آمریکا که نمی‌خواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز در این باره گفته است که ایالات متحده همچنان در راستای احیای برجام با روسیه همکاری می‌کند.

این مقام آمریکایی افزود، مسکو می‌تواند حال درک کند که تحریم‌هایی که به دلیل تهاجم به اوکراین متوجه روسیه شده‌اند، تأثیری بر اجرای برجام نخواهند داشت.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است، واشنگتن مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای که بخشی از توافق برجام است را تحریم نخواهد کرد، مشروط به این‌که برجام به طور کامل به اجرا درآید.

به گزارش رویترز، او تأکید کرده است که واشنگتن نمی‌تواند به روسیه تضمین‌های فراتر از این بدهد.

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است: «شاید الان برای مسکو روشن شده باشد، چنان که به طور علنی هم گفتیم، تحریم‌های جدید مرتبط با روسیه هیچ گونه ارتباطی با برجام ندارد و نباید بر اجرای آن تأثیر بگذارد.»

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۱۶ مارس ۲۰۲۲