شورای حقوق بشر سازمان ملل برخورد با معترضان را بررسی می‌کند

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه در حالی در نشستی ویژه وضعیت در ایران را بررسی خواهد کرد که اعتراض‌ها با وجود گذشت نزدیک به ۷۰ روز و به رغم برخورد نیروهای امنیتی با معترضان ادامه یافته است.

گروه‌های مدافع حقوق بشر طی هفته‌های گذشته بارها حکومت ایران را به نقض حقوق معترضان متهم کرده‌اند. این موضوع طی روزهای گذشته به دنبال انتشار گزارش تحقیقی شبکه «سی ان ان» درباره اذیت و آزار جنسی معترضان بازداشت شده به طور خاص مورد توجه قرار گرفت.

بنا به آمار هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تاکنون «۴۴۰ نفر از جمله ۶۱ کودک» در جریان اعتراض‌هایی که به دنبال جان باختن مهسا امینی آغاز شد کشته شده‌اند.

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز پنجشنبه سوم آذر (۲۴ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از پیامش به مناسب روز بین‌المللی منع خشونت علیه زنان به وضعیت زنان در ایران اشاره کرد.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در پیام خود آورده است: «ما در کنار زنان ایران که برای مطالبه حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود با خشونت و سرکوب روبرو هستند می‌ایستیم.»

دولت هلند اعلام کرد که به یکی از اتباع این کشور که در ایران بازداشت شده است دسترسی کنسولی ندارد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که «۴۰ تبعه خارجی» در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند.

مقامات ایران در همان هفته‌های ابتدایی اعتراض‌ها از دستگیری تعدادی از اتباع خارجی از جمله یک شهروند هلند خبر داده بودند. مسئولان ایران کشورهای خارجی را به تحریک معترضان و حمایت از آنها متهم می‌کنند. با این حال دولت هلند تاکید کرده است که ایران تاکنون «شواهدی» مبنی بر دخالت تبعه هلندی بازداشت‌شده در اعتراض‌ها ارائه نکرده است.

برگرفته ای از سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۴ نوامبر ۲۰۲۲