روزبخیر رژیم ایران و افغانستان

اثر برند وونک، کارتونیست هلندی که در سایت cartoonmovement منتشر شده و واکنشی است به احکام اعدام‌ در ایران و محدودیت‌های ضدبشری برای زنان افغانستانی توسط رژیم طالبان.

جمعه ۲دی/۲۳سپتامبر وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان در نامه‌ای به همه دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان اعلام کرد که دختران «تا اطلاع ثانوی» حق ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها را نخواهند داشت. یک روز بعد وزارت اقتصاد گروه طالبان به موسسه‌های داخلی و بین ‎المللی دستور داد که کار تمام کارمندان زن را متوقف کنند. در هر دو مورد طالبان برای این احکام ضدبشری از استدلال حجاب استفاده کرده بودند.

سازمان حقوق بشر ایران چهارشنبه ۲۸ دسامبر/ ۷ دی در گزارش تازه خود اسامی ۱۰۰ تن از شهروندان ایرانی را که به دلیل شرکت در اعتراضات ضدحکومتی در معرض خطر اعدام قرار دارند منتشر کرده است. سازمان حقوق بشر ایران در گزارش خود تأکید کرده است عدد ۱۰۰ یک «رقم حداقلی» است. زیرا خانواده‌های بازداشتی‌ها تحت فشار هستند تا سکوت کنند. به همبن سبب ممکن است شمار واقعی محکومان به اعدام بسیار بیشتر باشد. جمهوری اسلامی پیش از این دو تن از معترضان محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد را در استان تهران و خراسان رضوی به دار آویخته‌ است. این دو معترض ۲۳ سال داشتند.

برند وونک (Berend Vonk) کارتونیست هلندی این دو خبر را موضوع اثر تازه خود قرار داده و نام آن را روزبخیر در ایران و افغانستان گذاشته است.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۲ ژانویه ۲۰۲۳