رکورد تاریخی در بازار ارز ایران؛ نرخ دلار از ۴۵ هزار تومان عبور کرد

نرخ دلار در بازارهای آزاد ایران روز پنج‌شنبه ۲۰ بهمن‌ماه با افزایشی ۴۴۰ تومانی نسبت به روز گذشته رکورد تاریخی جدیدی بر جای گذاشت و به ۴۵ هزار و ۴۰ تومان رسید.

رکورد قبلی نرخ دلار مربوط به اوایل بهمن‌ماه است که به ۴۵ هزار تومان اوج گرفته بود، اما بعد از افت و خیزهایی دوباره صعود کرد.

نرخ یورو نیز طی روز جاری به ۴۸ هزار و ۵۹۰ تومان اوج گرفت.

سقوط ارزش ریال در مقابل ارزهای معتبر خارجی در حالی است که طی هفته‌های گذشته مقامات جمهوری اسلامی وعده ثبات در بازار ارز را داده بودند.

سقوط ارزش ریال همچنین در شرایطی است که بنابر آمارهای رسمی، صادرات غیرنفتی کشور در ۱۰ ماه ابتدایی امسال ۴۸.۵ میلیارد دلار بوده و افزایشی ۱۸ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال داشته است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز درآمد صادرات نفتی ایران برای سال ۲۰۲۲ را حدود ۵۸ میلیارد دلار ارزیابی کرده که ۴۹ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۱ است.

به رغم اوج‌گیری درآمدهای کشور که عمدتا به خاطر افزایش چشمگیر قیمت نفت، محصولات نفتی و پتروشیمی بوده، ریال ایران از ابتدای سال جاری خورشیدی ۲۹ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

قیمت انواع سکه نیز روز پنج‌شنبه روند صعودی داشت؛ نرخ معامله سکه معروف به «امامی» با ۱.۵ درصد افزایش قیمت نسبت به روز چهارشنبه به ۲۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان اوج گرفت. سکه «بهار آزادی» هم با ۱.۳ درصد رشد به قیمت ۲۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد.

برگفته ای از سایت ایران امروز، ۱۰ فوریه ۲۰۲۳