بیش از ۲۰۰ درصد افزایش قیمت مسکن در دو سال

قیمت مسکن در یک دوره دو ساله بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته و وام مسکن در بهترین حالت تنها ۱۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد. در چنین شرایطی خرید خانه به آرزوی محال مزدبگیران تبدیل و اجاره خانه روز به روز دشوارتر می‌شود.

ادامه ◄

فساد ۵۰ هزار میلیاردی مافیای وزارت بهداشت

رادیو زمانه-وزیر بهداشت جمهوری اسلامی یکشنبه ۲۳ تیر در جلسه با «فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس» اعلام کرد: «وزارت بهداشت در حال مقابله با مافیای قدرتمندی‌ست که فسادی ۵۰ هزار میلیارد تومانی را ایجاد کرده است».

ادامه ◄

اعتراض به واگذاری کشت‌و‌صنعت کارون به بخش خصوصی

رادیو زمانه-شرکت کشت و صنعت کارون، یک تولیدکننده بزرگ شکر ایران به بهایی چند برابر زیر قیمت به مزایده گذاشته شده است. کارگران کشت و صنعت کارون نگران هستند که به سرنوشت کارگران نیشکر هفت‌تپه دچار و با تعویق مزدها و موج اخراج روبرو شوند.

ادامه ◄

اینستکس (INSTEX) اتحادیه اروپا قرار است چکار کند ؟

اینستکس سیستمی است که قرار است از طریق آن شرکت های اروپائی علیرغم تحریم های آمریکا بتوانند معاملاتی با ایران داشته باشند. اتحادیه اروپا می گوید در چهارچوب اینستکس که توسط فرانسه، آلمان و بریتانیا راه اندازی شده است اولین معامله در حال انجام شدن است و سایر کشورهای اروپائی می توانند به آن بپیوندند.

ادامه ◄

اعطای وام‌های کلان چین به کشورهای رو به توسعه با شروط سنگین

چین بزرگترین بستانکار جهان است. اعطای وام‌های کلان چین به کشورهای رو به توسعه با شروط سنگین و با هدف اعمال نفوذ اقتصادی و سیاسی توأم است. بر اساس یک پژوهش، این سیاست پکن می‌تواند به یک بحران جدید بدهی‌ها دامن بزند.

ادامه ◄

وزیر خزانه داری آمریکا: تحریم ها را به ۱۰۰ درصد میرسانیم

استفان منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی، گفت که آمریکا تصمیم دارد که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را که ۸۰ درصد از اقتصاد ایران را هدف قرار داده است، به ۱۰۰ درصد برساند.

ادامه ◄

افزایش شدید نرخ تورم و ناتوانی حکومت در مهار آن

مرکز آمار ایران نرخ تورم میانگین سالانه منتهی به خرداد ۱۳۹۸ و نرخ تورم نقطه به نقطه برای ماه خرداد ۱۳۹۸ را گزارش کرده است. بنا به گزارش آن مرکز  نرخ نخست برابر ۳۷٫۶ درصد است که نسبت به نرخ تورم منتهی به ماه اردیبهشت که برابر ۳۴٫۲ بوده، ۳٫۴ درصد افزایش نشان میدهد. همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه برابر با ۵۰٫۴ درصد گزارش شده است. باید اضافه کرد نرخ تورم برای خانوار روستایی برای این مدت بیش از تورم برای خانوار شهری بوده است. به طور مشخص میانگین شاخص قیمت‌ها برای خرداد ۱۳۹۸ در کشور ۱۷۴٫۹ و برای خانوار شهری و روستایی به ترتیب ۱۷۳٫۳ و ۱۸۳٫۳ بوده است (مبداء شاخص سال ۱۳۹۵: ۱۰۰). برخلاف وعده‌های مکرر مسئولان بخش اجرایی حکومت اسلامی برای کنترل روند افزایشی نرخ تورم، اقدامات آنان بی نتیجه بوده است و تورم بالا و روند افزایش آن ادامه دارد.

ادامه ◄

اقتصاد سیاسی آلودگی هوا

رادیو زمانه-زندگی در شهرهای بزرگ به خصوص در تهران و اهواز تجربه بی واسطه‌ای از آلودگی هوا به ما می‌دهد: مه-دودهای خاکستری نگاه ما را به بیرون پنجره می‌بندد و بوی گازوئیل نیم‌سوخته مشام هر انسانی را آزار می‌دهد. کوچ گنجشکها و دیگر پرندگانی که روزگاری نوای خوششان میهمان تهران بودند، نشان از تغییرات آب و هوایی خطرناکی دارد که در این شهر اتفاق افتاده است.

ادامه ◄

پشت پرده ویلاسازی‌های میلیاردی در لواسان

ساخت ویلا‌ها تقریباً میلیاردی تمام می‌شود. حمل مصالح و آهن آلات در این جاده‌های صعب العبور و دشوار هزینه‌های گزافی را به مالک تحمیل می‌کند و این نشان می‌دهد که چقدر ساخت و ساز در این زمین‌ها به صرفه است!

ادامه ◄

خزانه‌داری آمریکا به یک بانک بابت نقض تحریم‌های ایران اخطار داد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد یکی از شرکت‌های زیرمجموعه نهاد تجاری «استیت استریت» مرتکب نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران شده است. خزانه‌داری آمریکا در این مقطع هشدار داده و مجازات مالی برای این نهاد مالی در نظر نگرفت.

ادامه ◄

اقتصاد ایران، گروگان قانون اساسی پر ابهام

فریدون خاوند
در میان قوانین اساسی که از حدود سه قرن پیش در کشور‌های گوناگون جهان پدید آمده‌اند، کمتر متنی است که همچون قانون اساسی جمهوری اسلامی مصوب ۱۳۵۸ خورشیدی، در تعریف قوانین ناظر بر زندگی اقتصادی کشور، با ابهام‌ها و تضاد‌هایی چنین آشکار همراه باشد.

ادامه ◄

برداشت یک میلیارد دلار دیگر از صندوق توسعه ملی

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی دوشنبه ۶ خرداد اعلام کرد که در جلسه شورای‌عالی اقتصادی که با حضور سران سه قوه برگزار شد یک میلیارد دلار اعتبار جدید از صندوق توسعه ملی به تثبیت اشتغال موجود و ایجاد شغل جدید تخصیص یافت. به گفته جهانگیری، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با این اقدام شورای عالی اقتصادی موافقت کرده است.

ادامه ◄