تعطیلی ۲۰ درصد سوپرمارکت‌های تهران

رئیس اتحادیه سوپرمارکت‌ها و پروتئینی‌های ایران از تعطیلی یا تغییر شغل ۱۵ تا ۲۰ درصد سوپرمارکت‌ها در این کشور خبر داد. به گفته سعید درخشانی، افزایش قیمت کالاهای مصرفی و کاهش قدرت خرید مردم موجب شده است که میزان فروش این صنف به حداقل برسد.

ادامه ◄

آزادسازی قیمت‌ها: ابراهیم رئیسی در «راه اکبر»

تجربه آزادسازی قیمت‌ها که از زبان مسئولان جمهوری اسلامی «حذف یارانه پنهان» خوانده می‌شود فقر بیشتر فقرا و بزرگ‌تر شدن فاصله طبقاتی بوده است. منتقدان پیشین این سیاست اما در دولت عضو هیئت مرگ بر پیشبرد آن اصرار دارند تا هم خزانه را پُر کنند و هم پروژه نیمه‌کاره «آزادسازی اقتصاد» اکبر هاشمی رفسنجانی را به آخر برسانند.

ادامه ◄

پنج بانک دولتی ایران ۸۱ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند

انتشار صورت مالی بانک ها پس از چند سال پنهان کاری یک واقعیت را فاش کرده است؛ پنج بانک دولتی بیش از ۸۱ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند. بانک ملی، بزرگ‌ترین بانک دولتی ایران صدرنشین فهرست «بانک های زیان ده» است.

ادامه ◄

در یک ماه گذشته برق و آب ۱۱ درصد گران شد، شیر و تخم و مرغ ۱۰ درصد

تنها در فاصله مرداد تا شهریور امسال میانگین قیمت برق و آب، و شیر، پنیر و تخم مرغ به عنوان مواد غذایی ارزان و پُرمصرف بیشتر از ده درصد افزایش یافت. آموزش نیز متاثر از همه‌گیری کرونا و آموزش آنلاین گران‌تر شد.

ادامه ◄

طرح دولت برای مسکن: به نام عدالت اما برای سفته‌بازان و سوداگران

در اثر پول‌های بادآورده ناشی از سفته‌بازی و سوداگری در بازار‌های سهام، ارز، زمین و مسکن رکورد خرید خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه شکسته شد. با برنامه‌های مسکن دولت مدعی عدالت باید منتظر افزایش باز هم بیشتر قیمت مسکن ماند.

ادامه ◄

تولید ناخالص داخلی ایران طی سه سال “۵۷درصد سقوط کرد”

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تازه‌ترین گزارش بانک جهانی هشدار داد که تولید ناخالص داخلی ایران طی سه سال ۵۷درصد سقوط کرده و رتبه کشور از پله ۲۶ اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ به پله ۵۱ تنزل یافته است.

ادامه ◄

افزایش قاچاق، پیش‌فروش لوازم خانگی و کاهش تولید به دلیل قطع برق

قیمت لوازم خانگی در حالی با افزایش روبرو شده که دولت با شعار «خودکفایی» در تولید این محصولات واردات این کالاها را ممنوع اعلام کرده است. این در حالیست که قطع مداوم برق نیز موجب کاهش تولید در کارخانه‌های داخلی شده است.

ادامه ◄

طلای سرخ در سراشیب: چرا تولید و صادرات زعفران در حال کاهش است؟

مشکلات ناشی از بی‌آبی در ایران کشت زعفران را کاهش داده است. به گفته غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران، در صورت ادامه روند خشکسالی و «بی توجهی» دولت ممکن است صادرات زعفران در سال‌های آینده کاهش یابد.

ادامه ◄

گزارش مجلس: روزانه ۷۰۰ بیت‌کوین به ارزش حدودا ۴۰ میلیون دلار در ایران مبادله می‌شود

گزارش رسمی کمیسیون اقتصادی مجلس، میزان استخراج سالانه رمزارز در ایران را ۱.۱ میلیارد دلار برآورد کرده و می‌گوید روزانه ۷۰۰ بیت کوین به صورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود.

ادامه ◄

پربازده‌ترین کالای سرمایه‌‌ای در یک سال گذشته چه بود؟

اگر در مرداد ۱۳۹۹ از فعالان بازارهای مالی در ایران پرسیده می‌شد که در یک سال آینده کدام بازار دارایی بیشترین بازده را خواهد داشت، هیچ‌کدام بازار مسکن را به‌عنوان پربازده‌ترین دارایی انتخاب نمی‎‌‌‌‌کردند

ادامه ◄

قیمت سیمان؛ خواب ساخت‌وساز و موج بی‌کاری کارگران

افزایش قیمت سیمان چند ماهی است که کار ساخت و ساز را در ایران کساد کرده است و کارگران زیادی بی‌کار شده‌اند. گزارش زیر، روایت پیمان‌کاران و کارگرانی است که هیچ گمان نمی‌کردند روزی به خاطر گرانی افسار گسیخته سیمان، کارشان لنگ بماند.

ادامه ◄

“افغانستان در آستانه سقوط اقتصادی و فقر و گرسنگی مهلک است”

به گفته یک مقام سازمان ملل ۹۷ درصد مردم افغانستان در ‌‌آستانه فقری مهلک هستند، مگر آنکه برای حل بحران‌های سیاسی و اقتصادی این کشور اقداماتی فوری آغاز شود. گوترش نیز خواستار گفت‌وگو با طالبان برای غلبه بر بحران انسانی شد.

ادامه ◄

جوانان، وام ازدواج و امپراتوری بانک‌ها

در این گزارش با مقایسه خبرها و اعلان‌های رسمی در مورد وام ازدواج با آن‌چه واقعاً در جریان است، سعی می‌کنیم از زبانِ جوانانِ جویای وام ازدواج، تناقض‌گویی در این‌باره را نشان دهیم و روایت‌های واقعی‌تر جوانان را جایگزینِ لفاظی‌های مجراهای رسمی کنیم.

ادامه ◄

وزیر نفت دولت رئیسی از احتمال کمبود گاز در زمستان امسال خبر داد

وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی روز یکشنبه از احتمال کسری ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز در فصل سرما و در زمان اوج مصرف خبر داد، و گفت: «تمام توان را به کار خواهیم گرفت که مردم در بخش خانگی دچار مشکل نشوند.»

ادامه ◄