وزارت خارجه اسرائیل: یک و نیم میلیون دلار پول نقد که حماس چمدانی از رژیم ایران گرفته بود مصادره شد

اکانت وزارت خارجه اسرائیل به فارسی در شبکه «ایکس» روز یکشنبه پنجم آذر با انتشار تصاویری گزارش داد که در جریان عملیات ارتش اسرائیل در غزه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار پول نقد از تروریست‌های حماس مصادره شد. گفته شده این پول‌ها به صورت چمدانی از ایران به غزه منتقل شده بود.

میلیون‌ها دلار در از سرمایه‌های ایران در چهار دهه اخیر خرج تقویت شبه‌نظامیان حزب‌الله، جهاد اسلامی، حماس، حشدالشعبی و حوثی‌ها شده است.

علاوه بر مخالفان جمهوری اسلامی در داخل و بیرون از ایران، جمهوریخواهان در آمریکا می‌گویند نادیده گرفتن تحریم‌ها علیه رژیم ایران و همچنین تسلیم در برابر باج‌خواهی‌ حکومت از طریق گروگانگیری و آزاد کردن میلیاردها دلار پول‌های بلوکه شده ایران، منجر به تقویت تروریسم در منطقه شده است.

در واکنش به حمله تروریستی حماس به اسرائیل سناتور میچ مک‌کانل رهبر جمهوریخواهان سنا و سناتور تام کاتن طرح مسدود کردن فوری شش میلیارد دلار پول‌های ایران را که اخیراً پس از معامله گروگان‌ها به قطر واریز شد ارائه داده‌اند.
سناتور مک‌کانل در بیانیه‌ای اعلام کرد پشتیبانی‌های جمهوری اسلامی قاتلان خونسردی مانند حماس و جهاد اسلامی فلسطین را قادر ساخت تا مرتکب مرگبارترین خشونت علیه یهودیان در دهه‌های اخیر شوند.

شمار زیادی از تحلیلگران معتقدند علاوه بر رژیم ایران سایر دولت‌های منطقه به ویژه قطر در تأمین مالی حماس نقش اساسی دارند.

در همین ارتباط دکتر کوبی مایکل از پژوهشگران ارشد انستیتوی امنیت ملی اسرائیل به شبکه «آی ۲۴» منافع اصلی حکومت قطر تضمین بقای حماس است. وی توضیح داد که «قطر بزرگترین تأمین کننده و حمایت کننده حماس و دیگر سازمان‌های تروریستی در خاورمیانه است.»

اسماعیل هنیه اواسط دی‌ماه سال ۱۴۰۰ در مصاحبه با شبکه الجزیره گفته بود ایران ۷۰ میلیون دلار به حماس پول داد تا قوای بازدارندگی خود را در برابر اسرائیل بسازد و راکت‌هایی که نیروهای حماس در نوار غزه تولید کردند، بخشی از این توان راهبردی است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خردادماه سال ۱۴۰۱ در کمتر از یک هفته در دو دیدار جداگانه با رهبران «جهاد اسلامی» و «حماس» دیدار کرد.

وی در دیدار با زیاد نخاله دبیرکل «جهاد اسلامی» گفته بود حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های فلسطینی ادامه خواهد داشت. رهبر جمهوری اسلامی تأکید کرده بود، «جهاد اسلامی و گروه‌های مبارز کلید اصلی به زانو درآوردن اسرائیل را یافته‌اند.»

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۷ نوامبر ۲۰۲۳