«بیش از ۱۰۰ هزار کودک در سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده‌اند»

فداحسین مالکی، نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس سه‌شنبه سوم بهمن/۲۳ ژانویه گفت: «بیش از ۱۰۰ هزار نفر بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان وجود دارند.»

مالکی با اشاره به این‌که شماری از کودکان بازمانده از تحصیل بدون شناسنامه‌اند، افزود: «آموزش و پرورش می‌بایست آمار کودکان بدون شناسنامه را تحویل بدهد.» پیش از این در آبان‌ماه سال جاری، فاروق اعظمی، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها شمار دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل در این استان را ۱۵۰ هزار نفر اعلام کرده و گفته بود: «سالانه ۳۰ درصد از دانش‌آموزان این استان به دلیل مشکلاتی مانند هزینه میلیونی سرویس مدارس مجبور به ترک تحصیل هستند.

این تعداد دانش‌آموز هم به ۱۵۰ هزار بازمانده از تحصیل اضافه می‌شوند.» براساس آمار رسمی جمهوری اسلامی، بیش از ۹۱۱ هزار نفر در سن‌های شش تا ۱۷ سال در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از تحصیل جاماندند. در کنار آن ۲۷۹ هزار نفر هم ترک تحصیل کردند. اگر با آمار سال‌های قبل در نظر بگیریم، طی سال‌های تحصیلی ۹۴-۹۵ تا ۹۸-۹۹ حدود چهار میلیون و ۸۹ هزار نفر از تحصیل بازماندند.

بنا بر گزارشی که سال گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر کرد، استان‌های تهران، سیستان و بلوچستان، خوزستان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین آمار بازماندگان از تحصیل و ترک تحصیل را دارند.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه، ۲۴ ژانویه ۲۰۲۴