جایزه ۱۵ میلیون دلاری آمریکا برای اطلاعات درباره یک فرد مرتبط با ساخت پهپادهای ایران

وزارت بازرگانی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که برای دریافت اطلاعات معتبر درباره حسین هاتفی اردکانی، بازرگان ایرانی که به تولید پهپاد‌های مورد استفاده روسیه در جنگ اوکراین کمک می‌کند، تا ۱۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.

وال‌استریت جورنال می‌گوید، یک برنامه وزارت خارجه آمریکا که در خصوص مبارزه با تهدید‌های امنیت ملی فعالیت می‌کند، این جایزه درباره حسین هاتفی اردکانی را تعیین کرده است.

طبق کیفرخواستی که در سال ۲۰۲۰ صادر و در ماه دسامبر گذشته از حالت محرمانه خارج شد، حسین هاتفی اردکانی به کمک یک مرد مستقر در چین و از طریق یک شرکت پوششی خود تکنولوژی و قطعاتی که درنهایت می‌توانند در تولید پهپاد‌ها به کار گرفته شوند، خریداری به ایران منتقل کرده است.

طبق این گزارش، یک شرکت فرانسوی بدون آگاهی مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال را به هنگ‌کنگ صادر می‌کند، اما این قطعات از هنگ کنگ دوباره به ایران فرستاده می‌شوند. از چنین الگویی با اندکی تغییر تاکتیکی در سه مورد دیگر نیز استفاده شده است.

در همین زمینه، برنامه «پاداش برای عدالت» وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته است که حسین هاتفی اردکانی در همکاری با سپاه پاسداران برای دستیابی و تأمین فناوری پیچیده مورد نیاز جهت «تولید تسلیحات و فروش آن با این نهاد همکاری کرده است.»

حسین هاتف اردکانی از جمله افرادی بود که ۲۸ آذر سال جاری از سوی وزارت خزانه آمریکا مورد تحریم قرار گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد٬ حسین هاتفی اردکانی، رئیس هیئت مدیره شرکت «کاوان الکترونیک»، مدیریت دو شرکت دیگر به نام‌های «طیف تدبیر» ‌و «بسامد الکترونیک» را نیز به عهده دارد که این شرکت‌ها تحریم شده‌اند.

آمریکا مدت‌ها است که تهران را به تأمین پهپادهای انتحاری برای روسیه در حمله به اوکراین متهم می‌کند و در مقابل مقام‌های ایرانی این اقدام را تکذیب می‌کنند.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۲۵ ژانویه ۲۰۲۵