واکنش شماری از قانونگذاران آمریکا به حکم اعدام توماج صالحی: «این رژیم نماینده مردم ایران نیست»

صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، رپر معترض ایرانی، واکنش‌های گسترده‌ای در سراسر جهان به همراه داشته است، از جمله در آمریکا.

تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده روز سه‌شنبه به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در همین ارتباط پاسخ دادند.

آدام اسمیت، نماینده ایالت واشنگتن در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات گفت، «کاری که (حکومت) ایران با مردمش می‌کند ویرانگر است. ما دو هفته پیش تحریم مهمی را علیه جمهوری اسلامی تصویب کردیم.»

او اضافه کرد: «جمهوری اسلامی به گسترش ایدئولوژی تمامیت‌خواه خود و تلاش برای مطیع‌سازی، به ویژه علیه زنان، می‌پردازد و ما باید مقابل این حکومت و همچنین تمامی متحدانش، حوثی‌ها، حماس، و حزب‌الله، بایستیم.»

جو ویلسون، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از ایالت کارولینای جنوبی نیز به صدای آمریکا «رژیم تهران یک حکومت دیکتاتوری است که مردم ایران را سرکوب می‌کند؛ ما به صورت روزانه شاهد این سرکوب هستیم.»

او با اشاره به تفاوت میان مردم و حکومت در ایران گفت، «ما به میراث ایرانی‌ها و مردم این کشور ارج می‌نهیم، اما رژیم این کشور نشان داده است که یک دیکتاتوری است که با قانون اسلحه حکومت می‌کند.»

کوری مایلز، نماینده ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان از حزب جمهوری‌خواه گفت، «این رژبم بارها مرتکب رفتار وحشتناک و وحشیانه علیه مردم خود شده است. این رژیم نماینده مردم ایران نیست که خواستار آزادی و زندگی در کشوری دموکراتیک هستند.»

ست مولتون، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت ماساچوست نیز به صدای آمریکا گفت «ما کنار معترضان ایرانی هستیم‌ که برای حقوق اولیه انسانی خود، که تمامی انسان‌ها در سراسر جهان باید از آن برخوردار باشند، مبارزه می‌کنند.»

این عضو مجلس نمایندگان از حزب دموکرات تاکید کرد «رژیم ایران یک حکومت شیطانی است که حتی تمایلی برای حمایت از مردم خود ندارد. این رژیم بسیار ضعیف است که احساس می‌کند باید منتقدان خود را اعدام کند.»

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۱ می ۲۰۲۴