چت‌جی‌پی‌تی حالا دیگر حافظه هم دارد

اندرو گریفین
برای نمونه، اگر فردی شعری درباره حیوانات خانگی‌اش درخواست کند، سیستم احتمالا به یاد می‌آورد که آن حیوانات خانگی دو گربه‌اند. این سیستم نکات ادبی و نوشتاری بیشتری را هم به خاطر می‌آورد، مانند اینکه کسی دوست دارد پاسخ‌هایش به صورت فهرستی و تیتروار ارائه شوند، یا اینکه افراد دوست دارند از چه زبان‌های برنامه‌نویسی رایانه‌ای استفاده کنند.

این ابزار اکنون برای کاربران نسخه پولی چت‌جی‌پی‌تی پلاس در حال عرضه است. این [ابزار] احتمالا به دلیل قوانین داده‌ها در اروپا یا کره در دسترس نیست.

چت‌جی‌پی‌تی همیشه قادر بوده است جزئیات را در یک مکالمه خاص، مانند پیام قبلی، به خاطر بسپارد. اما زمانی که مکالمه بسته می‌شود، این خاطرات [ثبت شده] از بین می‌رفتندــ اما اکنون این حافظه [قبلی] حتی پس از خروج فرد از برنامه و بازگشت به آن باقی می‌ماند.

حافظه یکی از چالش‌های اصلی برای مدل‌های زبانی بزرگ مانند مدل‌هایی است که چت‌جی‌پی‌تی را راه‌ می‌اندازند و تغذیه می‌کنند، چرا که بدون حافظه، شخصی‌سازی پیام‌ها برای شخص طرف صحبت دشوار است. از آن زمان، اوپن‌ای‌آی و سایرین به دنبال افزودن ویژگی‌های حافظه به محصولاتشان بوده‌اند.

با این حال، با در نظر گرفتن اینکه آن خاطرات در سیستم ذخیره می‌شوند، این ابزارها با نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی همراه‌اند. اوپن‌ای‌آی گفت از آنجا که این ویژگی برای نخستین بار آزمایش می‌شد، اکنون ابزار جدیدی اضافه کرده است که نشان می‌دهد چه حافظه‌هایی ایجاد شده‌اند و گزینه حذف آن‌ها را نشان می‌دهد.

این ویژگی همچنین می‌تواند به طور کامل و نیز برای مکالمات فردی غیرفعال شود.

اوپن‌ای‌آی اعلام کرد که آگاه است این ویژگی جدید «ملاحظات افزوده حفظ حریم خصوصی و ایمنی» را به همراه می‌آورد. این شرکت تلاش می‌کند این نگرانی‌ها را‌ــ برای نمونه با تغییر مسیر [تنظیمات] چت‌جی‌پی‌تی از به خاطر آوردن اطلاعات حساس مانند جزئیات سلامتی‌ــ کاهش دهد.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۷ می ۲۰۲۴