آیا بعد از دریافت واکسن هم می‌توان به کووید-۱۹ مبتلا شد؟

در حال حاضر میلیون‌ها آمریکایی حداقل یک دوز واکسن کووید-۱۹ موجود در سراسر این کشور را دریافت کرده‌اند، اما هنوز در مورد میزان تاثیر این واکسن در افراد واکسینه شده، سوالاتی وجود دارد.

ادامه ◄

بازسازی قدیمی‌ترین ژنوم انسان مدرن با استفاده از جمجمه زن ۴۵ هزار ساله

دانشمندان موفق شده‌اند با استفاده از بقایای جمجمه یک زن که به بیش از ۴۵ هزار سال پیش بازمی‌گردد قدیمی‌ترین ژنوم انسان مدرن، موسوم به انسان خردمند، را که تاکنون به دست آمده بازسازی کنند.

ادامه ◄

کلاهبرداری به نام طب اسلامی در دوران همه‌گیری کرونا

با آغاز همه‌گیری بیماری کرونا در ایران از شهر قم، یکی از قدیمی‌ترین جدل‌های علمی میان طب مدرن و طب اسلامی و سنتی در حوزه درمان، چنان جدی شد که پای عالی‌ترین مقامات حکومتی و وزیر بهداشت جمهوری اسلامی را به میان کشید و نهایتاً موضوع کرونا، قرنطینه، نحوه درمان و واکسیناسیون را تبدیل به مسئله‌‎ای سیاسی و حکومتی کرد.

ادامه ◄

دانشمندان اسرائیلی موفق شده‌اند با اکسیژن‌درمانی فرایند پیری را معکوس کنند

در مطالعه‌ای که اولین مطالعه از نوع خود است، محققان مرکز پزشکی شامیر در دانشگاه تل آویو از نوعی اکسیژن درمانی برای معکوس کردن دو تا از نشانه‌های پیری استفاده کرده‌اند

ادامه ◄

کاوه مدنی، برنده جایزه سفیر اتحادیه ژئوفضای آمریکا شد

ریاست اتحادیه ژئوفضای آمریکا (AGU) به ۳۶ نفر جایزه سال ۲۰۲۰ این اتحادیه را به پاس خدمات آنها در حوزه‌های خدمات علمی، آموزش، ارتباطات و روشنگری عمومی اعطا کرد. یکی از برندگان، دانش‌پژوه ایرانی کاوه مدنی است که جایزه سفیر این اتحادیه به او تعلق گرفته است.

ادامه ◄

توصیه به مصرف مکمل‌های ویتامینی برای مقابله با مشکلات تنفسی کرونا

براساس یک مطالعه جدید، مصرف ویتامین‌های آ ،دی و ای موجب تخفیف مشکلات تنفسی می‌شود. با انتشار این گزارش نویسندگان آن خواستار تحقیقات بیشتر در مورد اثر تغذیه در مقابله ویروس کرونا شده‌اند.

ادامه ◄

نوبل شیمی ۲۰۲۰ به دو محقق زن به‌خاطر تحقیقات در زمینه مهندسی ژنوم رسید

امانوئل شارپنتیه، محقق فرانسوی و جنیفر دودنا، دانشمند آمریکایی به دلیل توسعه روش ویرایش ژنوم (مهندسی ژنوم) معروف به کریسپر یا «قیچی ژنتیکی»، برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند

ادامه ◄