«ما بهشت تان را نمی خواهیم»

این روزها جنب و جوشی شاد در بیشتر شهرهای آمریکا به چشم می خورد. پوسترها و بادکنک ها، با شعارها و تبریکاتی برای «روز مادر» خیابان ها را رنگین کرده است. فروشگاه ها انباشته از زنان و مردانی ست که در حال تهیه گل و یا هدایایی برای مادرانشان هستند.

ادامه ◄

چپاول محوطه های باستانی اطراف خلیج فارس

سال هاست که محوطه های تاریخی اطراف خلیج فارس، که بیست و چهار ساعته زیر نظر مستقیم ماموران امنتیی و حکومتی است، از یک سو جایگاه حفارانی شده که نام «غیرمجاز» دارند، اما با سنگین ترین و مجهزترین وسایل حفاری و با خیال راحت به چپاول میراث فرهنگی ایران مشغولند، و از سویی محلی شده برای ساخت و سازهای «غیرقانونی» شرکت های صنعتی.

ادامه ◄

فهرست بلند بالای خوانندگان ممنوع در ایران

این روزها در شبکه‌های اجتماعی خبرهایی در مورد ممنوع شدن کار، تصویر و صدای بعضی از خوانندگان سرشناس ایرانی منتشر شده است. از جمله حامد همایون، مهدی یراحی، حمید عسگری، حمید حامی و رحیم شهریاری. ممنوعیت هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسماً اعلام نکرده و در مواردی حتی خود خواننده هم از ممنوع شدن فعالیتش اطلاع ندارد.

ادامه ◄

توقیف کتاب «زنان در جهان و ایران» در نمایشگاه کتاب تهران

آقای «علیرضا بهشتی شیرازی»، مدیر انتشارات روزنه، گفتند جلوی ارائه کتاب «زنان در جهان و ایران» نوشته خانم «جونی سیگر» و آقای «سعید مدنی»، ترجمه آقای «سید مهدی خدایی» که از سوی آنان منتشر شده بوده را گرفته‌اند.

ادامه ◄

روز جهانی آزادی مطبوعات: بیم و امیدهای خبررسانی

روز جهانی آزادی مطبوعات در حالی پیش روست که کشته شدن خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸، مخاطرات حرفه روزنامه‌نگاری را به شکلی ترسناک به نمایش گذاشت و خطری را آشکارتر کرد که روزنامه‌نگاران مستقل، به‌خصوص در منطقه خاورمیانه همواره با آن روبه‌رو هستند.

ادامه ◄

صنعت چاپ تا یک ماه دیگر تعطیل می‌شود

به گفته رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی فعالان این حوزه قصد دارند وضعیت بحرانی این صنعت را به اطلاع خامنه‌ای برسانند. او می‌گوید قرار است در نامه‌ای به خامنه‌ای به او خبر دهند که صنعت چاپ تا یک ماه دیگر تعطیل می‌شود.

ادامه ◄

حامد همایون برای رفتن سر مزار هایده و حضور بهروز وثوقی در کنسرتش ممنوع‌‏التصویر شد

«حامد همایون»، خواننده و آهنگ‌ساز ایرانی خبر ممنوع‎التصویر شدن خود را منتشر کرد. حضور «بهروز وثوقی»، ستاره سابق سینمای ایران در یکی از کنسرت‌های این خواننده در امریکا و رفتن او بر سر مزار «هایده» در لس‌آنجلس به عنوان دلایل احتمالی ممنوع التصویری این خواننده اعلام شده‌اند.

ادامه ◄

شیرهای ایرانی یکی پس از دیگر نابود می شوند

خبرهای رسیده از ایران حاکی ست که یک سنگتراش بدون اجازه و سر خود به قصد مرمت، شیرهای سنگی و تاریخی شهرستان ایذه را تخریب کرده است. تردیدی نیست که این نوع عملیات نتیجه ی بی توجهی سازمان میراث فرهنگی نسبت به آثار تاریخی و غیرمذهبی ایرانیان است. در طول سال های گدشته تعداد زیادی از این شیرها در سراسر ایران شکسته یا ربوده شده اند و سازمان میراث فرهنگی همیشه ساکت و بی خیال از آن گدشته است.

ادامه ◄

مریم مقدم پس از محرومیت از بازیگری، تهدید شد

مریم مقدم بازیگر سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد نوشته است که او در شب شروع فیلم‌برداری یک پروژه سینمایی به علت «دستوری از بالا» به اجبار از پروژه کنار گذاشته شده و حتی تهدید شده که اگر شکایت کند با «توبیخ و بازداشت» مواجه خواهد بود.این بازیگر در نامه خود اما توضیح نداده که این ممنوعیت توسط چه ارگانی تحمیل شده است. اما در نامه خود توضیح داده که حتی علتش نیز به او گفته نشده است و این چندمین باری است که طی سال‌ها ممنوع الکار شده است.

ادامه ◄