بیانیه بنیاد میراث پاسارگاد به مناسبت خیزش های مردمی اخیر در ایران؛ پشتیبانی از مالکان واقعی ایران و منابع طبیعی آن

هموطنان هوشیار و آزادی خواه ایران، اعتراض های مدنی و به هنگام شما در ارتباط با تصاحب غیرقانونی ثروت های ملی، و دریغ کردن آن ها از شما، که مالکان واقعی آن هستید، برای ما نیز چون دیگر افراد و  نهادهایی که در اپوزیسیون فرهنگی و یا سیاسی حکومت اسلامی قرار دارند، قابل تحسین و ستایش است.

ادامه ◄

ضرورت‌های آشکار چند شوهری!

چهل سال است که به موهبت حکومت اسلامی حاکم بر سرزمین مان، هر چند وقت یک بار مساله ای به نام «چند همسری» در رسانه های فارسی زبان داخل و خارج سر و صدایی بلند به پا می کند.  عده ای با زبان آخوندی و زور که «دستور شرع است و خدا و پیغمبر گفته» به حمایت از آن برمی خیزند، و عده ای با زبانی مثلا «امروزی و منطقی» چندهمسری را

ادامه ◄

هشدار به خریداران آثار تاریخی

بیانیه بنیاد میراث پاسارگاد
اخیرا خبر کشف آثاری تاریخی، همراه با چندین عکس، به طور وسیعی در رسانه های اجتماعی منتشر شده است. گویندگان خبر مدعی اند که این آثار مومیایی هایی باستانی و مربوط به دوران مادها و هخامنشیان هستند

ادامه ◄

از سرکوب های خودمانی تا خیانت های خودمانی

او مردی متأهل است. چند سالی می‌شود که ازدواج کرده است. دریکی دو سال گذشته روابط جنسی فراهمسری را آغاز کرده است. با همسرش ارتباط جنسی منظمی دارد ولی می‌گوید که چندان برایش لذت‌بخش نیست؛ یعنی شاید ازنظر جسمی ارضاء شود ولی ازنظر روانی نمی‌شود. از او می‌خواهم که بیشتر توضیح دهد. میگوید «فانتزی‌های سکسی» دارد که نمی‌تواند آنها را از همسرش طلب کند. به‌هرحال خانواده است و نمی‌شود آنها را فاش کرد. ولی شریک جنسی اینطور نیست و راحت میتوان برایش از فانتزی‌های سکسی گفت. او یا با آن فانتزی‌های سکسی راه می‌آید و یا می‌گوید خداحافظ و موضوع تمام می‌شود. در کلاس آسیب‌شناسی اجتماعی هم رد پای چنین مسئله‌ای را دیده بودم. برخی از دانشجویان دختر از پسرانی می‌گفتند که قبل از ازدواج تمایل دارند با دختری باشند که ازنظر جنسی شروشور دارد ولی به‌هیچ‌وجه علاقه ندارند که با همان دختر ازدواج کنند. چون فکر می‌کنند که او[…]

ادامه ◄

ممنوعیت ورود به کویر، به دلایل حفاظتی یا نظامی ؟

هشتم آبان ماه «ولی تیموری»، معاون گردشگری به خبرنگاران گفت:« قرار است که دولت حریم و ضوابط تازه ای را برای ورود گردشگران به مناطق و محوطه های میراث طبیعی و فرهنگی حفاظت شده مشخص و اعلام کند». (۱) و گزارش هایی که در ارتباط با این ضوابط تازه است، نشان می دهد که تغییرات و ضوابط در ارتباط با ممنوع کردن ورود گردشگران به مناطق حفاظت شده، و عمدتا کویرها خواهد بود (۲) اما کاملا روشن است که این ضوابط و ممنوعیت های تازه هیچ ربطی به حفاظت از زیست بوم، سلامت میراث طبیعی و فرهنگی، و یا امنیت گردشگران ندارد.

ادامه ◄

نمایشگاه بین‌المللی فیاک با حضور یک گالری ایرانی

فیاک (FIAC)، یکی از مهمترین واقعه‌های بین‌المللی در عرصه هنر، نمایشگاهی است که امکان دیدن تصویر نسبتا کاملی از هنر مدرن، هنر معاصر و تولیدات هنری نوظهور را در صحنه‌ای کم‌نظیر در پایتخت فرانسه، در گران پله (Grand Palais)، برای مخاطبان فراهم می‌کند.

ادامه ◄

مطالب و خبرها و ویدئوهای روز کوروش بزرگ در سایت بنیاد میراث پاسارگاد:

در روزهای گذشته خبر به روز شدن بخش «کوروش بزرگ» در سایت بنیاد پاسارگاد، داده شد؛ اخبار و مطالب و ویدیو‌هایی در سایت بنیاد پاسارگاد، برای دوستداران فرهنگ ایرانی از راه لینک‌هایی که در این بخش آمده، در دسترس است:

ادامه ◄

دیکتاتوری، ترس و انکار، و روز کوروش بزرگ

درچندین سال گذشته برگزاری «روز کوروش» مسایل عجیب و حیرت انگیزی را از سوی حکومت اسلامی به دنبال آورده است. مسایلی که بسیار فراتر از خواست ساده ی برگزاری بزرگداشت برای یک شخصیت تاریخی و ملی قرار گرفته و آن را تبدیل کرده به یک مبارزه ی سیاسی با یک حکومت دیکتاتوری.

ادامه ◄

فیلم خانه سیاه است فروغ فرخزاد در جشنواره لومیر لیون درخشید

در سایت خبری یورونیوز فارسی آمده که در روزهای چهارم و پنجم جشنواره فیلم لومیر، فیلمهای «خانه سیاه است» اثر فروغ فرخزاد، شاعر نامی و «تپه‌های سیلک» ابراهیم گلستان، نویسنده و کارگردان ایرانی به نمایش در آمد.

ادامه ◄