روز جهانی صلح خجسته باد 

هر ساله بزرگداشت روز جهانی صلح در ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) در سراسر جهان برگزار می شود. این روز در سال ۱۹۸۱ به اتفاق آرا در سازمان ملل متحد به تصویب رسید. هدف مجمع عمومی سازمان ملل از نام گذاری این روز، ترویج صلح در میان ملت های مختلف جهان بوده است.

ادامه ◄

میلاد خورشید

رادیو زمانه-حدود ۳۰ سال پیش، زمانی که خامنه‌ای برای شرکت در سازمان ملل به نیویورک آمده بود، شاعر و نویسنده جوان و پرشور انقلابی، نیوشا فرهی، در اعتراض به سیاست‌های غلط رژیم اسلامی و پذیرفته شدن خامنه‌ای در سازمان ملل، خود را مقابل ساختمان فدرال، در شهر لس‌آنجلس، به آتش کشید.

ادامه ◄

آی دختر آبی، کاش جایم را در امجدیه به تو داده بودم

دختر آبی، فکر می کنم پنج شش سالی از تو کوچکتر بودم که برای تماشای مسابقات «جام ملت های آسیا»، بین ایران و اسراییل به استادیوم امجدیه(*) رفتم. پدر و برادرم همراه من بودند و مادرم که مسابقات ورزشی را دوست نداشت ترجیح داد که کنار دخترکوچکم بماند. او قبل از خروج از خانه با لبخندی گفت: تورو خدا اونجا دیگر بپر بپر نکنی؟

ادامه ◄

انتشار کتاب های جدید دکتر جلال ایجادی

دکتر جلال ایجادی نوشته است که نشر مهر که در لندن فعال است سه کتاب خود را در ایران در دسترس علاقمندان قرار میدهد.
همچنین کتاب «بررسی تاریخی، هرمنوتیک و جامعه شناختی قرآن» نوشته جلال ایجادی در دست انتشار است.

ادامه ◄

غیرانقلابی شدن هیئت ها، و نگرانی از سکولار شدن عاشورا

یکی از تبلیغات موثر مخالفین حکومت شاه که از چند سال قبل از انقلاب در ایران به راه افتاده بود، بزرگ کردن ماجرای کربلا و نقش امام حسین، به عنوان نمادی از «انقلابی گری» بود. در این تبلیغات ماجرای کربلا و کشته شدن امام حسین از چارچوب مذهبی کهن خود، بیرون آمده و ماهیتی کاملا سیاسی و امروزی پیدا کرده بود.

ادامه ◄

محرم و ویرانی مساجد تاریخی ایران

هر ساله با شروع محرم مساجد تاریخی چند صد ساله سرزمین مان در شهرهای مختلف ایران، مورد هجوم جاهلانه مسئولینی قرار می گیرد که کمترین درکی از اهمیت میراث فرهنگی و تاریخی سرزمین مان ندارند. آن ها برای برپا ساختن مراسمی که بیش از آن که مراسمی مذهبی باشد، مراسمی سیاسی ست، در و دیوار مساجد مهم تاریخی را که برخی شان در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده اند با میخ و داربست و رنگ آمیزی ها و نصب بلندگوهای بد هیبت تخریب می کنند.

ادامه ◄

حمایت نویسنده‌ی سرشناس شیلیایی از سه نویسنده ایرانی

اخبار روز-کارزار (کمپین) “اعتراض به حکم زندان سه نویسنده” امروز در صفحه‌ی طومار (پتیشن) خود خبر داد ایزابل آلنده نویسنده‌ی سرشناس شیلیایی از سه نویسنده‌ی ایرانی (رضا خندان مهابادی، بکتاش آبتین و کیوان باژن) حمایت کرده و خواسته است نامش در طومار اعتراض به حکم زندان این سه نویسنده قرار گیرد.

ادامه ◄

انحلال یک مرکز مهم آموزشی، که روزگاری محل درس خواندن رضاپهلوی بود

مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی، برخلاف بیشتر مدارسی که زیر نظر مستقیم حکومت اداره می شوند به دلیل اساتید متخصص و آشنا به امور آموزشی، از بدو تاسیس توانسته بود کارشناسان ماهری در رشته های باستانشناسی، مردم شناسی، موزه داری، حفاظت و مرمت آثار و اشیای تاریخی، هنرهای سنتی و دستی تربیت کند.

ادامه ◄

نگذاریم نام مان به نادانی در تاریخ ثبت شود

امضای قرارداد شرم آور«آکتائو» در ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ از سوی حسن روحانی، رییس جمهور حکومت اسلامی حاکم بر ایران و واگذاری سهم ملت ایران در دریای کاسپین به کشور روسیه ومتحدانش، گام دیگری در به حراج گذاشتن میراث ملی و طبیعی مردمان ایران، به وسیله ی حکومتی ست که ۴۰ سال جز ویرانی و یا بذل و بخشش ثروت های تاریخی و طبیعی ایرانیان کاری نداشته است.

ادامه ◄

مسیح علی نژاد و قیم های خارجه نشین زنان ایران

پس از اولتیماتوم «رییس دادگاه انقلاب اسلامی»، مبنی بر این که: «ارسال ویدئو به مسیح علی نژاد جرم است.» انگشت شماری از ایرانیان خارج کشور (از جمله مجریان تلویزیون های بی بی سی و ایران اینترنشنال) به تکاپو افتاده و از مسیح خواسته اند که کمپین چهارشنبه های سفید را رها کرده و به انتشار ویدئوهایی که از ایران می رسد خاتمه دهد. ظاهرا آن ها پخش ویدئو را خطری برای فرستندگان آن دانسته و نگران وضعیت آن ها شده اند!

ادامه ◄

ویرانی آرامگاه یعقوب لیث، اشتباه یا عمد؟

روز گذشته رسانه های داخلی خبر از تخریب یکی از دیوارهای آرامگاه «یعقوب لیث صفاری» دادند.(*) در این خبر گفته می شود تخریب این آرامگاه که در «فهرست میراث ملی ایرانیان» به ثبت رسیده، در حین عملیات مرمت آرامگاه صورت گرفته است.

ادامه ◄

دزدی از موزه کاخ فرح آباد و ماجرای دزد به دزد می زند

بنا بر گزارش خبرگزاری های داخلی روز گذشته (هفتم آگوست) برخی از اشیاء و عتیقه جات سوارکاری، و یادبودهای افتخارات ورزشی ایران که در موزه ی قصر فیروزه «کاخ فرح آباد» قرار داشت طی نقل و انتقال آن به موزه المپیک ناپدید شده اند.*

ادامه ◄

ارز در جیب مسافران زیارتی برکت پیدا می کند

روز گذشته ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، با هیجان و افتخار اعلام کرد: «تعداد گردشگران ورودی به کشور در سال ۹۷ بیش از هفت میلیون نفربوده اند. که در مقایسه با سال ۹۶ رشدی ۵۲ در صدی داشته است»

ادامه ◄

درسی از انقلاب مشروطیت برای اپوزیسیون سیاسی و فرهنگی

هر ساله، همزمان با سالگرد انقلاب مشروطیت، حسرتی سنگین در جان مشتاقان آزادی زنده می شود: به راستی چگونه شد که در پی انقلابی که ما را از قرون وسطا به جهان امروز پرتاب کرد، و قدم زدن در سال های پس از آن، با هر کمبود یا ایرادی که بتوان بر آن گرفت،

ادامه ◄