محمد رسول‌اف به اصغر فرهادی: با استدلال شما آیشمن هم فقط یک سرباز بود!

محمد رسول‌اف فیلمسازی که توسط نهادهای مسئول جمهوری اسلامی از کار و خروج از کشور ممنوع شده است در واکنش به اینکه اصغر فرهادی همکاری امیر جدیدی بازیگر فیلمش با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را با «بازیگر» بودن او توجیه کرده، نوشت: اصغر فرهادی عزیز با استدلال شما آیشمن هم فقط یک سرباز بود که می‌کوشید وظیفه‌اش را به خوبی انجام دهد!

ادامه ◄

مهدی یزدانی خرم: موسسان انجمن قلم ایران مجری خفقان هستند

«انجمن قلم ایران» روز ششم خرداد ۱۳۷۸ توسط عده‌ای از نزدیکان رهبر نظام جمهوری اسلامی مانند «علی‌اکبر ولایتی»، «علی معلم دامغانی»، «علی لاریجانی»، «حمید سبزواری»، «سیدمهدی شجاعی» و «محسن پرویز» تاسیس شد.

ادامه ◄

حذف شیرهایی که همچنان حکومت اسلامی را می ترسانند

برخی از روانپزشکان می گویند یکی از بیماری هایی که دیکتاتورها و مستبدین به شدت گرفتار آن هستند ترس هایی خیالی و دایمی ست: ترس از توطئه، ترس از دشمن مریی یا نامریی، ترس از اطرافیان، و مشکوک شدن به تک تک افرادی که دور و بر آن ها هستند.

ادامه ◄

کارنامه «سیاه» حفاظت از میراث فرهنگی ایران: رشد ۱۰ برابری قاچاق و ۱۲ برابری تخریب بناهای تاریخی!

از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ میزان حفاری‌های غیرمجاز سه برابر، تخریب آثار میراث فرهنگی بیش از ۵ برابر، مرمت و توسعه غیرمجاز سه برابر، تجاوز به عرصه و اراضی بیش از ۱۲ برابر و سرقت آثار منقول چهار برابر شده است!

ادامه ◄

درگذشت «تبعیدی جهان وطن»

سعید میرهادی ۵ خرداد ۱۳۲۶ در تهران متولد شد. او در هفدهسالگی در سال ۱۳۴۴ برای تحصیل در رشته علوم سیاسی به آلمان آمد. به زودی به مخالفان حکومت پهلوی دوم پیوست و به عضویت کنفدراسیون جهانی دانشجویان ایرانی درآمد. بعد از انقلاب بهمن ۵۷ او برای مدت کوتاهی به ایران بازگشت. آنچه بعد از انقلاب در تهران از سر گذراند، زندگی و اشعار و مقالات پرشمار او را تحت تأثیر قرار داد. از آن پس بود که عشق و تبعید به مهمترین درونمایه آثار او بدل شد.

ادامه ◄

نامه ای سرگشاده اسماعیل نوری علا به کانون نویسندگان ايران

از آنجا که برخی از اعضاء جوان کانون به منِ دور افتاده از وطن مراجعه کرده و پيرامون اختلافات اندوه زائی که هم اکنون بين هيئت دبیران کانون و ۳۱ نفر از اعضاء آن پیش آمده نظر خواسته اند، با نوشتن اين نامه قصد دارم چند نکته را به اطلاع تان برسانم که نخستين آن توضيح آن است که چرا اين نویسندگان جوان با من تماس گرفته اند؟

ادامه ◄

دولت سینماداران را برای حمایت مالی از هفت‌خان رستم رد می‌کند

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، موضوع تغییر کاربری سینماهای تک سالنه و قدیمی تهران یکی از موضوعات حساسی بود که در سال گذشته خبرساز شد. این جریان باعث شد تا در اواخر سال گذشته نیز تغییر کاربری سینما عصرجدید در فضای خبری سینما حسابی جنجالی شود. حالا امروز نیز خبر تغییر کاربری برخی از سینماهای قدیمی و تک سالنه تهران منتشر شده است. پدیده‌ای که گویا تمامی ندارد و باید جلوی آن را گرفت. در این خصوص محمد قاصداشرفی رئیس انجمن سینماداران کشور در گفت‌وگو با تسنیم بیان کرد که نزدیک به ۱۵ ماه است که سینماهای کشور در وضعیت بسیار بدی قرار دارند. از دی ماه سال ۱۳۹۸ که سینماها فروش چندان خوبی نداشتند و سپس بعد از آغاز شیوع کرونا که در اسفند سینماهای کشور بسته شد. بعد از آن ما شاهد تعطیلی چهارماهه سینماها بودیم تا تیر ماه ۱۳۹۹٫ در این مدت دولت خدماتی ارائه داد که[…]

ادامه ◄

اعتراض ۱۸ فیلمساز به قرارداد ۲۵ساله جمهوری اسلامی و چین: در راستای منافع ملی نیست و فاقد وجاهت و مشروعیت است

هجده فیلمساز ساکن ایران با انتشار بیانیه‌ای سند ۲۵ ساله‌ی همکاری رژیم ایران و چین را در «راستای منافع ملی ندانسته» و آن را «فاقد وجاهت و مشروعیت» خوانده‌اند.

ادامه ◄

برچیدن شبانه اِلمان شهری «پیانو» در تبریز

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، برچیدن المان پیانو در شهر تبریز را حاصل «اعمال نظر» برخی افراد عنوان کرد و گفت: «کاش برای همیشه مدیران جرات کنند و کسانی که در کار آنها اعمال نظر می‌کنند را به مردم معرفی کنند.»

ادامه ◄