“مقابله با نشر اطلاعات جعلی یک مسئولیت جمعی است”

من بر اساس تجربه شخصی‌ام در مواجهه با تحریف واقعیت و اخبار جعلی که به نام خودم منتشر شده است، می‌توانم بگویم که کار چنین کمپین‌هایی و رسانه‌هایی که در زمینه راستی‌آزمایی کار می‌کنند، خیلی مهم و ضروری است. مهم‌تر از آن اما مشارکت مردم است. من فکر می‌کردم در فضای کنونی باید تمرین مسئولیت‌پذیری کنیم تا از قربانی شدن افراد به خاطر اطلاعات غلط جلوگیری کنیم.

ادامه ◄

هیچ نهادی پاسخگوی مشکل بازنشستگی کارگران معلول نیست

بازنشستگی کارگران معلول شاغل، به‌ویژه در بخش خصوصی به بن‌بست می‌رسد زیرا نه دولت و نه کارفرمایان، حاضر به پرداخت سهم لازم برای تحقق بازنشستگی این کارگران نیستند. نهادهای ارزیابی نوع و درصد معلولیت نیز معیارهای مختلفی برای به‌رسمیت شناختن معلولیت شاغلان دارند و کارگران میان اداره بیمه اجتماعی، کمیسیون پزشکی تامین اجتماعی و بهزیستی دست به دست می‌شوند.

ادامه ◄

شلیک دو موشک به گردشگری ایران؛ بررسی ابعاد شوک گرانی بنزین و سرنگونی هواپیمای مسافربری

مطابق اعلام مقام‌های رسمی، پس از ۳ برابر کردن قیمت بنزین توسط دولت، اقدام پدافند سپاه پاسداران در ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی شوک مضاعفی را بر صنعت گردشگری ایران وارد کرده است.

ادامه ◄

بسیاری از روستاهای سیل‌زده بلوچستان هنوز شناسایی هم نشده‌اند ــ گفت‌و‌گو با یک فعال بلوچ

سیل در استان سیستان و بلوچستان پس از بارش‌های کم‌سابقه بیش از یک هفته پیش آغاز شد. با وجود گذشت چندین روز، هنوز امدادرسانی به این منطقه روند مناسبی ندارد. سايت «زمانه» برای اطلاع از وضعیت در بخش‌های سیل‌زده استان با یک فعال بلوچ با نام مستعار «محسن بلوچ» گفت‌و‌گو کرد.

ادامه ◄

چند درصد خانوارهای ایرانی فقیرند؟

یک اقتصاددان درباره گستره فقر در ایران می‌گوید نقطه شروع فقر به سهم نیروی کار از ارزش افزوده بازمی‌گردد که در ایران کمتر از نصف میانگین جهانی است. به گفته‌ی یعقوب اندایش، چهار سال پیش ۲۲ درصد از مردم شهر تهران زیر خط فقر قرار داشتند. این درصد در چهار سال اخیر با توجه به کاهش ارزش واقعی دریافتی مزد و حقوق‌بگیران از یک سو و افزایش قیمت‌ها بسیار افزایش یافته است.

ادامه ◄

یارانه معیشتی: گروهی از مردم زیر خط فقر جاماندند

یارانه قرار است به ادعای مسئولان، افزایش قیمت‌های ناشی از افزایش بهای بنزین را جبران کند و به افرادی تعلق می‌گیرد که درآمد آنان ماهانه کمتر از چهار میلیون تومان (سالانه ۴۸ میلیون تومان) و خانوار دو و نیم نفره پنج و نیم میلیون تومان (سالانه ۶۶ میلیون) باشد. با توجه به این که خط فقر در حال حاضر حدود هشت میلیون تومان برآورد می‌شود روشن است که بخشی از قشرهای زیر خط فقر از دریافت این یارانه محروم شده‌اند.

ادامه ◄

«حاج قاسم» و شیشه عطر اسطوره‌ای

هنگامی که فیلم این جریانات را در ذهن خود به نمایش در می‌آوریم، به خوبی می‌بینیم که سلیمانی همواره سوار موجی شده است که تحولات شاید اجتناب‌ناپذیر یک انقلاب راه گم کرده، دیکته می‌کند. به عبارت دیگر، سلیمانی مبتکر خطاهای سیاسی بزرگ جمهوری اسلامی در منطقه نبود، بلکه مجری استراتژی کودکانه‌ای بود که به‌ناچار آن خطاها را به وجود می‌آورد.

ادامه ◄

«سیلی» برای التماس: زمزمه مذاکرات با حذف کم‌هزینه‌‌‌ی قاسم سلیمانی

پیش از موشک‌پرانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دو پایگاه آمریکایی در عراق نیز شایعاتی مطرح شد که میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا توافقاتی از جمله بر سر حدف قاسم سلیمانی صورت گرفته است. حالا معلوم می‌شود که روی ابعاد این موشک‌پرانی نیز توافق شده بود و همه حتی کشوری مثل فنلاند که نقشی در معادلات بازی نمی‌کند از آن حملات با خبر بوده‌اند. حالا خود آمریکا هم اعلام کرده است که همه چیز در پایگاه‌ها با آمادگی کامل در امن و امان بوده است. تأکیدات مقامات جمهوری اسلامی به ویژه سخنان ظریف که پایان «انتقام سخت» را اعلام کرد نیز مُهر تأیید بر این معامله زد.

ادامه ◄

نشانه‌شناسی تشییع جنازه قاسم سلیمانی

تشییع جنازه قاسم سلیمانی برگزار شد. تشییع جنازه‌ای پر از نمادهای تبلیغاتی… از نگاه طرفداران حکومت یک نمایش قدرت بود و شبیه یک نمایش عاشورایی و از نگاه مخالفان حکومت شبیه یک شوی بزرگ طراحی و سازماندهی شده برای نشان دادن سطح وحدت و حمایت عمومی وجود نداشته از نظامی که مشروعیتش در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ در بالاترین سطح به چالش کشیده بود.

ادامه ◄

ایران در کجاها می‌تواند به آمریکا و متحدانش لطمه بزند؟

روز یکشنبه، ۱۵ دی‌ماه (پنجم ژانویه) روزنامه “دی ولت” مقاله جامعی در باره تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده و اینکه در کجا نیروهای ایرانی یا گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی می‌توانند به آمریکا و هم‌پیمانانش ضربه بزنند منتشر کرد. این مقاله توسط چهار روزنامه نگار (بوهمر، لوتس، ورجین و هاکنسبرگر) نگاشته شده و با اظهارات رئیس جمهور ایران آغاز شده است.

ادامه ◄

قاسم سلیمانی و نامه‌ مهمی که نخواند

جمهوری اسلامی از شناخت درست رویکرد و تهدیدات دولت ترامپ، که شمشیر را برخلاف دولت اوباما از رو بسته بود، غافل ماند. بازی بی‌قاعده، پرهزینه و فاقد چشم‌انداز جمهوری اسلامی در محیط منطقه و امنیتی ‌دیدن صرفِ «عمق استراتژیک» ایران در مرزهای غربی‌اش تا دریای مدیترانه که کمتر همه‌جانبه‌نگر بود و از ضعف جنبه‌ها و پیوست‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همه‌جانبه رنج می‌برد، روز به روز با این توهم بیشتر درآمیخت که حضور و نفوذ ایران در منطقه به حد اعلا و مرحله‌ای بی‌بازگشت رسیده و آمریکا و «رژیم صهیونیستی» باید جل و پلاس خود را جمع کنند و ناظرِ برآمدنِ «تمدن اسلامی» با محوریت ایران در منطقه و جهان باشند.

ادامه ◄

دست راست آیت‌الله خامنه‌ای توسط آمریکا قطع شد

پس از دو دهه اسطوره سازی از قاسم سلیمانی، کشتن شدن او به شدت برای حکومت ایران گران تمام شده است. آن مرد شکست‌ناپذیری که آمریکا را در منطقه به گل نشانده، اکنون به راحتی به دست آنها کشته می‌شود. جان قاسم سلیمانی بابت انتقام جان یک کارمند ساده غیرنظامی ستانده می‌شود، تا این پیام را به ایران مخابره کند که سطح بازخورد آمریکا بیشتر از آن چیزی است که توقع می‌رود.

ادامه ◄

دختران ۱۰ ساله پای سفره عقد می‌روند

در صفحه ۷۶ از سالنامه آماری کشور که سال ۹۶ منتشر شد و آخرین آمار آن مربوط به سال ۹۵ است با یک جدول (۳۱-۳) روبه‌رو می‌شوید. در این جدول، جمعیت ۱۰ساله و بیشتر از آن بر حسب سن، جنس و وضع زناشویی در نقاط شهری و روستایی معرفی شده‌اند. بر اساس این جدول، ۱۷ هزار و ۱۲۲ دختر ۱۰ساله در سال ۹۵ ازدواج کرده‌اند.

ادامه ◄

دنیا در سال ۲۰۲۰ شاهد چه اتفاقاتی خواهد بود؟

در سال جديد جهانی امکان مطرح بودن و مطرح شدن کدام چهره ها زياد است؟ کدام چهره در کدام جای جهان مورد توجه خواهد بود؟ اين گزارش مختصری است که سايت بی.بی.سی در اين مورد تهيه کرده و ما آن را در آغاز سال نوی جهانی بازنشر می دهيم.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

ایتالیا: برخورد فرمان‌روای زمین و سلطان کائنات

سکولاریسم یا در ایتالیایی لایچیتا چیزی بیرون از شناخت فراگیر سیاسی و حقوقی جاری نیست: «جدایی نهادهای مذهبی از نهاد حکومت». اما در کشور مذهبی ایتالیا که پایتخت کاتولیسیسم جهان است، دو نهاد سیاسی حکومت سکولار و نهاد مذهبی کلیسای قدرتمند کاتولیک، در کجا به هم می‌رسند؟ جدایی این دو نهاد، تا چه اندازه ‌آن‌ها از هم مستقل نموده و بروز آن چگونه است؟

ادامه ◄

نرگس محمدی: از فریاد بر سر ظلم دست برنخواهم داشت

به خون پاک به ناحق ریخته مظلومان کشته و مجروح شده سوگند یاد می‌کنم تا لحظه دم فروبستن ابدی از گفتن حق و از فریاد بر سر ظالم و حمایت از عدالت جویان و آزادیخواهان و تحقق صلح پایدار دست برنخواهم داشت. جمهوری اسلامی ایران هر آنچه را داشتم از من ربود و غارت کرده است اما قلب در سینه‌ام به یغمای مردان قدرت پرست طالم در نخواهد آمد و با فریاد مادران جگرسوخته و مردان آزادیخواه و جوانان پرشور سرزمینم خواهد تپید و فریادم را قدرت خواهد بخشید.

ادامه ◄

ادامه تحصن ۸ زندانی سیاسی زن؛ قطع تلفن‌ها و ملاقات‌ها

هشت زندانی سیاسی زن که در همبستگی با قربانیان اعتراضات آبان ماه در زندان اوین دست به تحصن زده اند، از سوی مسئولان زندان، ممنوع الملاقات شده و تماس های تلفنی شان قطع شده است. معصومه نعمتی، مادر آتنا دائمی در مصاحبه با کمپین گفته است که روز یکشنبه در مراجعه خانواده آتنا دائمی برای ملاقات کابینی به آنها گفته شده که تا سه هفته ممنوع الملاقات هستند.

ادامه ◄

بی عدالتی و بیماری های روانی

مطابق تحقیقات روان شناختی و جامعه شناختی، انسان در میان ناهنجاری ها و آزارهای روانی، بیش از هر چیز، نسبت به نابربری و ناعدالتی واکنش نشان می دهد. و این بدان مفهوم است که جامعهء ایران، در قحطی عدالت و آزادی و همچنین وجود خفقان و سرکوب از سوی حاکمیت، گزیری جز دچار آمدن به بیماری های روانی و افسردگی ندارد.

ادامه ◄

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه معترضان را «تروریست» نامید

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه سه‌شنبه ۲۶ آذر در حاشیه دیدار با سفیران خارجی مقیم تهران با توسل به دروغ و تحریف ادعا کرد ۸۵ درصد از کشته‌شدگان اعتراضات آبان «نیروهای انتظامی» یا کسانی بوده‌اند که «درحال دفاع از منازل خود دربرابر آشوب‌گران» کشته‌شده‌اند. او ۱۵ درصد از کشته‌شدگان را نیز «نیروهای تروریستی» خواند.

ادامه ◄

چشم‌انداز مشارکت مردمی در انتخابات دوره یازدهم مجلس

شرکت در انتخابات آتی عملا به معنای تائید همه‌جانبه رژیم در جنگ‌افروزی و ماجراجویی ‏است و حکومت با این اقدام مردم، در تصمیمات خود جسورتر و گستاخ‌تر می‌شود. دراین صورت اگر جنگی صورت ‏بگیرد عملا دست رای‌دهندگان در خون هم‌وطنان خود رنگین خواهد شد.‏ بنابر این عدم مشارکت مردم در انتخابات شاید حکومت را وادار به عقب‌نشینی نکند اما لااقل نشان خواهد داد که مردم به ‏طور جدی با تصمیمات حکومت مرزبندی کرده‌اند.

ادامه ◄