تنگنای معیشتی بیمه شدگان و بازنشستگان

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تنگنای معیشتی به سر می‌برند، به ۴۰ میلیون بیمه شده این سازمان بیمه و درمان مناسب ارائه نمی‌شود. سازمان تامین اجتماعی می‌گوید قادر به پرداخت هزینه‌های درمان بیمه شدگان و به روز کردن مستمری بازنشستگان نیست و دولت، بزرگترین بدهکار این سازمان، از پرداخت سالانه ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به تامین اجتماعی سر باز می‌زند.

ادامه ◄

۲۵ نوامبر: تداوم خشونت‌های درهم‌تنیده بر زنان ایرانی

هنوز پدران و همسران و مردانی هستند که خود را محق می‌دانند جان دختران، زنان و خواهرانشان را بگیرند؛ چون عصبانی‌اند، آبرویشان رفته، حسادت کرده یا غیرتی شده‌اند. زنان بسیاری در خانواده، محیط کار، محیط تحصیلی و جامعه مورد تجاوز و آزار جنسی قرار می‌گیرند. امام جمعه‌هایی هستند که مردان را به خشونت نسبت به زنان برمی‌انگیزند. پدرانی که دختران زیر ۱۳ سالشان را می‌فروشند. زنان فقیر یا کم‌درآمد، زنان مهاجر و زنانی که در حاشیه شهرها و استان‌های حاشیه‌ای زندگی می‌کنند وضعیت اسفناکی دارند زیرا هم با سنت‌های جاهلانه و ارتجاعی دست به گریبان‌اند و هم با تنگدستی.

ادامه ◄

نخستین نامزد ریاست جمهوری ۱۴۰۰ پا پیش گذاشت

حسین دهقان، وزیر دفاع کابینه نخست حسن روحانی و مشاور فعلی رهبر ایران در حوزه صنایع دفاعی با انتشار گفتگویی ویدیویی رسما خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ معرفی کرد.

ادامه ◄

فلاکت عمومی: از هر چهار نفر یک نفر بیکار است

یک‌سال پس از افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، نرخ رسمی تورم نقطه به نقطه به آستانه ۵۰ درصد رسید. نرخ واقعی بیکاری حداقل ۲,۵ برابر رقمی است که مرکز آمار اعلام کرده. نتیجه کاهش شمار شاغلان و پیشروی قیمت‌ها عبور شاخص فلاکت از ۷۰ درصد است.

ادامه ◄

سنگربندی اصول‌گرایان پشت مالباختگان بورس

مالباختگان بورس تهران مقابل ساختمان بورس و دیگر نهادهای دولتی تصویرهایی از رهبر نظام را در دست می‌گیرند و همراه با آن شعار می‌دهند: رهبر با درایت / حمایت، حمایت. ولی واقعیت آن است که اگر این رهبر درایت داشت و به منافع توده‌‌های عادی مردم می‌اندیشید، هرگز چنین سرنوشتی از فقر و ناامنی اجتماعی، برای شهروندان ایران رقم نمی‌زد.

ادامه ◄

آبان‌ماه و بار گران زندگی روزمره

آیا مردم به آبانی دیگر می‌اندیشند؟ این گزارش بر پایه گفت‌وگوهایی بعضاً تصادفی با رهگذران در برخی از خیابان‌های شهر تهران و یکی دیگر از شهرها نوشته شده است. برداشت کلی: شاید کرونا انسان‌‌ها را از هم دور کرده باشد و شاید گروه‌های اجتماعی از این ماه تلخ به آرامی گذر کنند، اما این مردم همان هستند که بودند، با باری بردوش که سنگین‌تر از سال گذشته است و زخم‌های تازه‌تر از دیروز.

ادامه ◄

مجمع عمومی سازمان ملل نقض شدید حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای «نقض شدید و فاحش حقوق‌بشر» در ایران را محکوم کرد و از جمهوری اسلامی خواست به آزار و تبعیض مخالفان و اقلیت‌ها پایان دهد.

ادامه ◄

کارگران مواد پروتئینی را از سفره‌های خود حذف کرده‌اند

در حالی‌که قیمت کالاهای خوراکی و اساسی مردم روزبه‌روز در حال افزایش است، مرکز پژوهش‌های مجلس بدون در نظر گرفتن تورم سال ۹۹ از حذف گوشت قرمز و حتی گوشت سفید از سبد خرید ماهانه کارگران خبر داده است.

ادامه ◄

جان بیماران کووید-۱۹ در گرو پرداخت ودیعه‌های چند میلیونی

شمار بیماران کرونا در ایران روز به روز افزایش می‌یابد. بیمارستان‌های دولتی ظرفیت پذیرش بیشتر ندارند و در برخی مناطق که تعداد بیماران بیشتر است، انتظار برای یافتن تخت خالی طولانی‌تر می‌شود. این انتظار برای آنان که حداقل درآمدشان را از دست داده‌اند و بدون برخورداری از حمایت‌های دولتی باید از «جبیب» هزینه درمان را بپردازند، گران تمام می‌شود. بیمارستان‌های خصوصی برای پذیرش بیماران «ودیعه» درخواست می‌کنند. بیمارانی که پول پیش‌پرداخت ندارند هم سرگردان منتظر مرگ می‌مانند.

ادامه ◄

تا کی می‌توان مردم را با ترس و وحشت خاموش ساخت؟

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری در سالگرد اعتراضات آبان ۱۳۹۸:

در یک سالگی آن جنایت‌های فجیع، قدرت‌مداران، سرمست از پیروزی بر پابرهنگان، باز هم به تهدیدها ادامه می‌دهند و با وجود هشدارهای فعّالان سیاسی، اجتماعی، دینی و حقوق بشری، حاضر نیستند قدمی به عقب بردارند تا راه تغییر و تحول جامعه ایران از مسیری خالی از خشونت و تخریب گشوده شود. این خطای مکرر همه قدرتمداران مستبد تاریخ است که تصور می‌کنند با زورِ نامشروع و داغ و درفش می‌توان جامعه سراسر بحران را به آرامش و سکون رساند.

ادامه ◄

فریاد «آبان خونین ۹۸» در ترانه‌های اعتراضی

در گیر و دار ناآرامی‌های آبان ۹۸ برخی از هنرمندان ایرانی تحت تاثیر این رویداد خونین آثاری را خلق کردند. هنرمندانی چون سروش لشکری (هیچکس)، محسن نامجو، هانی نیرو و گروهی دیگر از هنرمندان با خواندن ترانه‌های اعتراضی با معترضان و آسیب‌دیدگان ابراز همدردی کردند. مروری خواهیم داشت بر چند ترانه‌ی اعتراضی آبان ۹۸.

ادامه ◄

به حاشیه ‌راندن زنان در مدیریت کشور

هنگام تشکیل دولت یازدهم فقط پنج درصد زنان پست کلان و مدیریتی داشتند. این عدد در اوایل دولت دوازدهم به ۱۲ درصد و سپس به حدود ۲۰ درصد هم نزدیک شد؛ نتیجه‌ای حاصل یک مصوبه در شورای عالی اداری که حالا دیوان عالی کشور آن را به کل باطل کرده است.

ادامه ◄

واکسن جدید کرونا را چه کسی اول می‌زند و نوبت بقیه کی می‌شود؟

اعلام کشف واکسن کرونا با کارآمدی ۹۰ درصد به دست شرکت فایزر آمریکا و بایونتک آلمان همزمان که امید را در دل جهانیان زنده کرده، پرسش‌های بسیاری را هم برانگیخته است.

۵۰ میلیون دوز برای سال ۲۰۲۰ و ۱.۳ میلیارد دوز برای ۲۰۲۱. واکسن جدید کووید۱۹ هنوز به تولید انبوه نرسیده اما سفارش‌ها برای آن از هم اکنون در سرتاسر دنیا آغاز شده است. آمریکایی‌ها تا کنون ۶۰۰ میلیون دوز این واکسن را پیش‌سفارش داده‌ و گفته‌اند که کار واکسیناسیون را پیش از پایان سال جاری میلادی آغاز خواهند کرد.

ادامه ◄

جواد ظریف: ترامپ ۷۰ روز دیگر می‌رود ولی ما ماندنی هستیم!

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شامگاه یکشنبه در یک پیام توییتری خطاب به همسایگان جمهوری اسلامی نوشت: «ترامپ۷۰ روز دیگر رفته است و ما برای همیشه اینجا می‌مانیم.» وزیر امور خارجه ایران یک روز پیش از آن هم در توییتی به زبان عربی پیامی مشابه برای همسایگان این کشور فرستاده بود.

ادامه ◄

ترامپ: با ۷۱ میلیون رای قانونی رئیس جمهوری آمریکا هستم

رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده که در صورت به نتیجه نرسیدن دعواهای حقوقی در دادگاه‌ها ایالتی و فدرال باید ۲۰ ژانویه کاخ سفید را به جو بایدن،‌ رقیب دموکرات خود تحول دهد دقایقی پیش از اعلام نتیجه نهایی انتخابات از سوی رسانه‌های آمریکایی مدعی شد که با اختلاف آرا زیاد در این رقابت برنده شده است.

ادامه ◄

سخنگوی دولت روحانی: فشار حداکثری به پایان راه خود رسیده!

علی ربیعی، دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری ایران و سخنگوی دولت در یادداشتی با عنوان «ساکن ژانویه کاخ سفید»، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی و حسن روحانی را درباره تاثیر انتخابات آمریکا بر ایران تکرار کرده است.

ادامه ◄

چرا نتیجه انتخابات آمریکا در رسانه‌ها متفاوت است؟

رسانه‌های جهان برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هر ایالت‌ را به مرور مشخص می‌کنند اما نتایج یکسان نیست. در این میان حتی نزدیک‌ترین رسانه به دونالد ترامپ آرای او را کمتر از برخی دیگر از رسانه‌ها اعلام می‌کند.

ادامه ◄

آیا پیشتازی ترامپ در چند ایالت‌ سرنوشت‌ساز ادامه می‌یابد؟

با ادامهٔ شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، نتیجهٔ آرای ایالت‌های سرنوشت‌ساز در حال روشن شدن است. بنظر میرسد بیش از هر زمان دیگری نتیجه نهایی کالج‌های الکترال در دست ایالتهای شمالی میشیگان، ویسکانسین و پنسیلوانیا باشد. هرچند دونالد ترامپ در هرسه ایالت پیشتاز است بایدن می‌گوید با اضافه‌شدن آرای پُستی به آرای شمارش شده، ورق به نفع او بر خواهد گشت.

ادامه ◄

توهین به مقدسات و نوع واکنش پیروان ادیان ابراهیمی

دسته ای از مسلمانان توهین به رهبران مکاتب دیگر را “حق” مشروع خود می‌پندارند و اما هرگونه توهینی علیه مقدسات خود را با تهدید و قتل پاسخ می‌دهند. این نکته‌ای است که مردم جوامع دیگر نه فقط درک نمی‌کنند بلکه تعبیرهای تندی در بارۀ آن به کار می‌برند.

ادامه ◄