سفرهای نوروزی و بحران کرونا: سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز شنبه ۱۶ اسفندماه، در شصتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با یادآوری اینکه «می‌د‌انیم بار روانی خاصی برای مردم دارد که یکی دو سال خانه نشین شوند»، اعلام کرد سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.
روحانی همچنین گفت: «مردم بدانند این خواهش و نکته‌ای که مطرح می‌شود برای سلامت آنان است و نه چیز دیگر. نرفتن سفر بهتر از رفتن است. حالا اگر کسانی اصرار دارند که سفر بروند و یا برایشان واجب است باید خیلی مراقب رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشند.»

ادامه ◄

گزارش میدانی از آشفته بازار کتاب: مردم به عشق احتیاج دارند

در محدوده میدان انقلاب وارد کتابفروشی میشوم که ناشر هم هست. اولین سوالم این است که آیا این روزها کتاب جدیدی چاپ میکنید؟ جواب میدهد: غیر از چند کتاب که آن هم ترجمه است، فعلا کتاب چاپ نمیکنیم. بیشتر کتاب هایی که چاپش تمام شده را فعلا تجدید نمیکنیم، اگر مناسبتی باشد یا برای نمایشگاه کتاب، ۱۰۰ یا ۱۵۰ عدد چاپ میکنیم.

ادامه ◄

آموزش و پرورش مدارس معارف اسلامی وابسته به حوزه علمیه ایجاد می‌کند

علیرضا حاجیان‌زاده، مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکاری حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش یکشنبه ۱۰ اسفند گفت که این وزارتخانه برای ایجاد مدارس علوم و معارف اسلامی با حوزه‌های علمیه «برنامه‌ریزی کرده است». همکاری آموزش و پرورش و حوزه‌های علمیه اما تنها به ایجاد مدارس معارف اسلامی محدود نخواهد ماند. به گفته حاجیان‌زاده «حوزه‌های علمیه به صورت رسمی وارد حوزه تالیف کتب درسی شده‌اند» و « حوزه‌های علمیه در تمامی گروه‌های سازمان تالیف کتب درسی نماینده دارند.

ادامه ◄

حقیقت سراوان

ده سوختبر را کشتند و مردم معترض سراوان را سرکوب کردند. اینترنت منطقه را هم قطع کردند تا خبرها بازتاب پیدا نکند. اما اکنون همه باخبر شدهاند. جا دارد که به ریشه ماجرا پرداخته شود. تا زمانی که بلوچستان دچار محرومیت است و نگاه دولت به مناطقی از این دست امنیتی است، مدام از این گونه ماجراها تکرار خواهد شد

ادامه ◄

دار زدن جسد زهرا اسماعیلی، ملاحظات حقوقی و قانونی

در روزهای اخیر خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه شخصی به نام زهرا اسماعیلی که به اتهام قتل همسرش به قصاص نفس محکوم شده بود، در زمان اجرای حکم به علت مشاهده به دار آویخته شدن چندین محکوم به قتل دیگر، دچار ایست قلبی شده و فوت کرده است. با وجود این جسد بی‌جان او را به دار آویخته‎اند

ادامه ◄

تایید خبر فوت بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی

دقایقی پیش از سوی نهادهای امنیتی به خانواده «بهنام محجوبی» اعلام شد که او درگذشته است. مصطفی دانشجو، درویش گنابادی و وکیل دادگستری با اعلام خبر فوت آقای محجوبی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته است: «درویش زندانی، بهنام محجوبی شبهای بلند قفس را با شعله بیدار عشق سر کرد و با تنی خسته و قلبی مالامال از غم یار پر کشید. نام و یادش در مکتب عشاق جاودانه باد! ۳ اسفند ۱۳۹۹.»

ادامه ◄

معلمان«خرید خدمت»: کارگرانِ ارزان آموزش

وزیر آموزش و پرورش ایران می‌گوید این وزارتخانه در سال تحصیلی جاری ۱۹۷ هزار معلم کم دارد. منتقدان او از جمله حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش در دولت محمود احمدی‌نژاد کسری معلم نظام آموزشی را بیشتر از آنچه حاجی میرزایی اعلام کرده می‌داند و معتقد است برای رسیدن به استاندارد نسبت معلم به دانش‌آموز، باید ۳۰۰ هزار معلم جدید جذب شوند.

ادامه ◄

نامی تازه در لیست قربانیان شکنجه در جمهوری اسلامی: بهنام محجوبی

آخرین قربانی اعمال فشار و نمایش اتوریته که افکار عمومی تنها به لطف شبکه‌های اجتماعی از سرنوشت تلخش و آنچه بر سرش آوردند آگاه شد، بهنام محجوبی، درویش گنابادی است. علیرضا روشن، شاعر، نویسنده و یکی از منابع آگاه از وضعیت بهنام محجوبی با تأیید خبر جان باختن این زندانی عقیدتی در بیمارستان لقمان در تهران، با زمانه مصاحبه کرده و می‌گوید.

ادامه ◄

سخنرانی حسن شریعتمداری درباره معنای حکومت غیر متمرکز

در جلسه ی یکشنبه ی ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ مهستان، سخنرانی بی نظیری توسط آقای حسن شریعتمداری دبیرکل شورای گذار، با مقدمه ای از سوی دکتر اسماعیل نوری علا در مورد موضوع حکومت و حاکمیت در آینده ی ایران، ارائه شد. آقای حسن دانشور مثل همیشه با به چالش کشیدن نظرات در بخش سؤال و جواب، به غنای بحث‌ها افزودند.

ادامه ◄

تنگنای قلم در روزگار پناهجویی روایت‌هایی از روزنامه‌نگاران پناهجو در ترکیه

این گزارش در حالی قرار است به شرح دشواری‌های روزنامه‌نگاران پناهجو در ترکیه بپردازد که روز پنجشنبه ۲۳ بهمن/ ۱۱ فوریه، رسانه‌های داخلی ترکیه از بازداشت یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول به اتهام دست داشتن در قتل مسعود مولوی، فعال رسانه‌ای و مدیر کانال تلگرامی «جعبه سیاه» خبر داده‌اند.

ادامه ◄

بیانیه تروئیکای اروپایی: ایران با نقض برجام دیپلماسی را به مخاطره می‌اندازد

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز جمعه در بیانیه ای مشترک ایران را متهم کردند که با نقض تهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ روند دیپلماسی را به «مخاطره» انداخته است. بیانیه مشترک پاریس، لندن و برلین در حالی صادر می شود که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه گذشته اجرای تعهدات هسته ای ایران را شرط بازگشت کشورش به برجام و لغو تحریم ها دانسته بود. سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام در بیانیه روز جمعه خود آورده اند که ایران «فرصت» پدید آمده برای «دیپلماسی هسته ای» را زیر سوال برده است.

ادامه ◄

اگر انقلاب و جنگ رخ نداده بود، اقتصاد ایران به کجا می‌رسید؟

حمدرضا فرزانگان، استاد کرسی اقتصاد خاورمیانه در مرکز پژوهشهای خاورمیانه دانشگاه فیلیپسِ ماربورگ در آلمان است. پژوهش‌های آقای فرزانگان طی ۲۰ سال گذشته بر موضوع‌های اقتصاد سیاسی و اقتصاد سایه در منطقه خاورمیانه و به ویژه ایران متمرکز بوده است. او به تازگی نتایج تازه‌ترین پژوهش خود را با عنوان «هزینه اقتصادی انقلاب اسلامی جنگ برای ایران» در نشریه علمی «اقتصاد دفاع و صلح» منتشر کرده است.

ادامه ◄

تردیدها درباره بازگشت سریع توافق هسته‌ای؛ آیا برجام احیا می‌شود؟

هرچند برخی از ناظران سیاسی انتظار داشتند برنامه هسته‌ای ایران و بازگشت به برجام از اولویت‌های نخستین دولت جدید آمریکا باشد، اما بعد از گذشت حدود دو هفته از ورود جو بایدن به کاخ سفید هنوز اتفاق خاصی در خصوص سرنوشت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام رخ نداده است.

ادامه ◄

تداوم بازداشت‌های گسترده در شهرهای کردنشین ایران

نزدیک به یک ماه از شروع موج گسترده بازداشت شهروندان مناطق کردنشین در ایران می‌گذرد. موجی که از بیستم دی‌ماه شروع شد و حالا براساس آمار ثبت شده در شبکه حقوق بشر کردستان تعداد دستگیرشدگان به نزدیک ۹۰ نفر رسیده است. هرچند به گفته فعالان حقوق بشر کردستان تعداد واقعی بازداشت‌شدگان از این تعداد بیشتر هم هست. آنطور که ربین رحمانی، از اعضای مدیریت شبکه حقوق بشر کردستان به کمپین حقوق بشر در ایران می‌گوید این افراد کسانی هستند که با استفاده از آمارهای محلی و یا تماس با خانواده‌هایشان مطمئن شدیم که در حدود یک‌ماه گذشته به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند

ادامه ◄

جشنوارهٔ روتردام؛ از اعدام‌های ایران تا مفهوم انتقام

کاوه مدیری، فیلمساز ایرانی- هلندی که پیشتر هم در جشنواره روتردام با فیلم «بودکین راس» حضور داشت، امسال با فیلم «میترا» در جشنواره حاضر است. «میترا» داستان تلخی را روایت می‌کند که ملهم از اتفاقاتی واقعی است که برای خانواده این فیلمساز رقم خورده: خواهر او به نام میترا، پیش از به دنیا آمدن این فیلمساز، در ایران اعدام شده است.

ادامه ◄

در تابستان گذشته ۹۰۰۰ دختر بچه عروس شدند

«در تابستان سال ۹۹، در مجموع ازدواج ۹هزارو ۵۸ دختر ۱۰ تا ۱۴ساله ثبت شده است»؛ این خبری است که روز گذشته مرکز آمار ایران منتشر کرد. براساس این گزارش، میزان تفاوت ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله نسبت به تابستان سال ۹۸، با افزایش هزار ازدواج مواجه است؛ مسئله‌ای که در سال‌های مختلف افزایش داشته است و نمایندگان زن مجلس دهم تلاش داشتند تا حداقل سن ازدواج را به ۱۳ سال برسانند. اتفاقی که نیفتاد و به نظر نمی‌رسد در این دوره هم دغدغه هیچکدام از نمایندگان زن باشد.

ادامه ◄

تلاش اصلاح‌طلبان برای افزایش مشارکت انتخاباتی

با توجه به مشارکت پایین در انتخابات مجلس یازدهم که در یکی از حوزه‌های تهران میزان آراء باطله آن از میزان آرا منتخب اول بیشتر بود[۱]، اصلاح‌طلبان در کنار دست‌اندرکاران نظام دینی در تلاشند از راه‌های گوناگون میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را افزایش دهند.

ادامه ◄

سقوط مصرف گوشت به ۲۵ گرم؛ دو میلیارد دلار نهاده دامی گم شد

محمد وحیدی، نماینده بجنورد در مجلس شورای اسلامی، به خبرگزاری تسنیم گفت: «پنج و نیم میلیارد دلار به دولت سهمیه داده شد تا مشکل نهادهای دامی حل شود و دامداران مشکلی نداشته باشند اما بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور ۵۰ درصد نهاده های دامی گم شده است.»

ادامه ◄