پيامی چاره انديشانه به ملت رزمندهء ايران

شما چهل سال است عليه فريب بزرگی که زندگی شما را به دردناک ترين شکل ممکن تبديل به جهنم کرده جنگيده ايد و خيزش امروز شما نيز قطعاً در تاريخ معاصر ايران بعنوان يک نقطهء عطف مهم در راستای یک آزادی خواهی واقعی ثبت خواهد شد اما پرسش اصلی آن است که چگونه می توان نگذاشت که پايان اين خيزش نيز به همان جائی برسد که خيزش های قبلی شما رسيده است؟

ادامه ◄

توپ، تانک، فشفشه / آخوند بايد گم بشه!

ایران یک‌ صدا در اعتراض: آخوند بايد گم بشه!

تأثیر بنیادی قیمت سوخت بر کل زندگی، شرایط برای اکثریت مردم اعم از حقوق بگیران و بازنشستگان و میلیون‌ها بیکار را در یک وضعیت بحرانی‌تر از قبل قرار خواهد داد. به‌گفته شورای بازنشستگان: «پیامد این تورم و گرانی، جدا از جست‌وجو در زباله‌ها، کارتن‌خوابی و ماشین‌خوابی برای لقمه‌ای نان، ناامنی و معضلات اجتماعی دیگری در جامعه مانند نزاع و خشونت، خودکشی، دگرکشی و سرقت که نشأت گرفته از سفره خالی‌ست، روزبه‌روز افزایش می‌یابد… فشارها آستانه تحمل مردم را پشت سر گذاشته‌اند و خشم متراکم شده مردم در آستانهء انفجار قرار دارد»

ادامه ◄

يعنی ما از مردم عراق کمتريم؟

در اين سرزمين ها وضعيت درست همان وضعيتی است که در کشور خودمان نيز قابل مشاهده است. اما چرا، برخلاف اين همسايگان، مردم ايران به خيابان ها نمی آيند و صدای اعتراض های گروهی شان بهم نمی پيوندد؟.. پاسخ را شاید بتوان در مواردی اينگونه جستجو کرد.

ادامه ◄

راهکار يافتن غير شرعی «پارتنر جنسی»!

پدیده هائی اینچنین، با ابتکار عمل جوانان ایرانی، در کشوری رشد می‌کند که حکومت اسلامی در آن حاکم است؛ حکومتی که دایرهء تبعیض را چنان گسترده کرده که از يکسو دخترها نمی خواهند دختر باشند و، از سوی ديگر، برای دوست پسر یا دختر یابی باید آگهی پوشيده منتشر کنند.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

بازار جهانی و دکان‌ما

در هفته‌ای که گذشت، اخباری شنیده شد که نشان می‌داد سیاست‌مداران قدرت‌های دیرپا و نوپای مالی در پی ساختن آینده‌ای هستند که همچنان سود خود را در بازار داشته باشند. فشار آمریکا به چین برای مهار دلبرانگی‌هایی که برای دیگر کشورها دارد و به دست آوردن امتیاز‌های ویژه از بازار آن، کم‌کم به بار می‌نشیند. اینگونه بریکس نیز به گونه‌ای از کشاکش مالی با آمریکا بیرون می‌آید و همراه آمریکا خواهد رفت. برجستگی اتحادیه اروپا و پس از آن یکان پول یورو، کمرنگ خواهد شد و پیمان‌هایی که آمریکا و اروپا را همبسته نشان می‌داد، کمرنگ و فراموش خواهند شد.

ادامه ◄

تغيير جنسيت يا فرار از زن بودن؟

یکی از فتواهای خمينی به موضوع «تغییر جنسیت افراد» می پردازد که او آن را از نظر فقهی در مواردی بدون اشکال دانسته و، با اشاره کردن به این مسئله، کنجکاوی مثبت بسیاری را – حتی در جوامع غربی – بر انگیخته است. اما همين فتوای ظاهراً معقول و انسانی اخيراً پرده از روی تبعيض های وحشتناکی که بر زنان ايران روا داشته می شود بر داشته است.

ادامه ◄

جیب خالی: وجه مشترک اعتراضات،‌ از لبنان تا شیلی

کیف پول خالی کاتالیزور خشم عمومی در سرتاسر جهان طی هفته‌های اخیر بوده است، و شهروندان سرخورده به شکلی پیش‌بینی ناپذیر به خیابان‌ها ریختند و آتش‌فشانِ جوشان سرخودگی عمومی رو به اقلیت واجد امتیازی فوران کرد که نزد مردم به‌طرز علاج‌ناپذیری فاسد یا ظالم و یا هر دوی اینها شمرده می‌شوند.

ادامه ◄

عراق، انقلاب مصادره شده

در روزهاي اخير، اعتراض هاي مردمي در عراق روندي اندوهبار يافته و با سرکوب خشن پليس و کشتارهاي هدفمند روبرو شده است. اين کشور، که از پيش، بر اثر زورآزمايي بين تهران و واشنگتن، دستخوش بي ثباتي بوده، وارد دوراني تيره با تظاهرات کساني شده که بي ترديد ايران را مسبب نابساماني هاي خود مي دانند و دولتي دارند که غيرمحبوب و درخطر فروپاشي است.

ادامه ◄

وحشت رژيم از عريانی

ترس خامنه‌ای و واكنش از روی وحشت اش که بدان خاطر علناً دستور کشتار می‌دهد از آنجاست که می‌داند مردم ایران فهمیده‌اند در «باطن ذات» او و اطرافیان اش چه می‌گذرد و از همین روست که تلاشی هم برای پنهان کردن اش نمی‌کند.

ادامه ◄

جامعه جستجوگر

تماشاگری دوام ندارد. هیچ زایشی در آن  نیست. ملال آور و کسالت بار است. خوب اگر نگاه کنی، کسانی بر خاسته‌اند، صندلی‌ها را ترک کرده‌اند. بیرون سالن تماشا، بگومگوهای آرامی در جریان است. به نظر دوران تازه‌ای در راه است. آنها از چیزی فاصله می‌گیرند که همه دوران‌های گذشته را به هم پیوند می‌داد: کانونی بودن مردان چپ و راست نظام سیاسی.

ادامه ◄

روحانی دریای خزر را شبیه دریاچهء ارومیه می کند

کمپین مخالفان انتقال آب خزر به کویر” با اشاره به “بحران آلودگی شدید” این “پهنه آبی بسته” تصریح کرده است که دریای خزر “تحمل هیچگونه دستکاری را ندارد”. این کمپین از مدعی العموم درخواست کرده است “از طرف مردم ایران به ویژه مردم شمال ایران، هر چه سریع‌تر” علیه رضا اردکانیان، وزیر نیرو و عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست کشور “اعلام جرم” کند. انجمن جنگل‌بانی ایران نیز خواستار توقف فوری این طرح و مداخله سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی به این پرونده شده است.

ادامه ◄

بن بست بهار عربی و انقلاب مسالمت آمیز لبنان

هنگامی که من این درودها را بر انقلاب لبنان می نویسم، بر روی صفحۀ تلویزیون یورش حزب ارتجاعی ولایت فقیه (حزب الله) بر تظاهر کنندگان در میدان «ریاض الصلح» بیروت را می بینم که، به دنبال سخنرانی رهبرش (حسن نصر الله، ملقب به سرناچی کوتوله)، صدها نفر از لباس شخصی های موتور سوار حزب ولایت فقیه تظاهر کنندگان را مورد حمله قرار می دهند و ارتش در دفاع از تظاهر کنندگان وارد عمل می شود و آنها، بعد از این حمله، مثل خفاشان شب، از خیابان های شهر بیرون می روند و عقب نشینی می کنند…

ادامه ◄
پاسارگاد-توانا

هفتم آبان؛ روز وحشت رژيم!

هفتم آبانی ديگر، سالگشت صدور منشور کورش بزرگ، از راه رسيده است. راه مردمان را بر پاسارگاد – آرامگاه پدر ايرانيان – بسته اند. اما پيام سکولار کورش بر آسمان ايران می چرخد و لرزه بر اندام اشغالگران اسلاميست حکومت ايران می اندازد.

ادامه ◄

البغدادی مانند «یک سگ» و «یک ترسو» کشته شد

زمانی که نیروهای آمریکایی البغدادی را محاصره کردند، او شروع به گریه کردن و دویدن کرد و هنگامی که سعی می‌کرد از دست سگ‌های نیروهای آمریکایی بگریزد، کمربند انفجاری خود را منفجر کرد و با ۳ کودکی که همراه او بودند کشته شد.

ادامه ◄

بزرگترین آسیبی که حکومت اسلامی به ایرانیان زده است

هنگامی که می‌بینیم بسیاری از ایرانیانی که پیش‌تر مذهبی بوده‌اند، و انجام ندادن کارهای غیراخلاقی برایشان به دلیل مذهب‌شان بوده، اکنون چه کارها که نمی‌کنند و چگونه در پی آن، در روز روشن، کارشان را برای خود و اطرافیان شان توجیه می‌کنند، تازه به عمق فاجعه‌ای که حکومت اسلامی در حق ایران و ایرانی کرده پی می‌بریم.

ادامه ◄
خزانه‌داری آمریکا

خوراک و دارو، رهنمود خزانه‌داری آمریکا

دولت آمریکا با ناامیدی از ساختار مالی اینستکس که قرار بود اروپایی‌ها به راه بیاندازند و آیین‌نامه و اعتبار آن را روشن کنند، خود دست به کار شده است و با اعلام تعهد به جریان مداوم کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم ایران، این رهنمود را پیش روی بازرگانان نهاده است تا بدون نگرانی از خطر رد شدن از تحریم‌های آمریکا، به بازرگانی انسان‌دوستانه خود با ایران ادامه دهند. آنگونه که در بیانیه‌ی خزانه‌داری آمریکا آمده است، بنیاد نگرانی‌ها، فریبکاری مالی گردانندگان حکومت اسلامی در ایران است.

ادامه ◄

مشکلات «اطلاعاتی» روزنامه‌نگاری در استبداد و در تبعید

اين يک مقاله قديمی است که هنوز حرف اکنون ما را می زند. پس در خبرگاه هم آن را بجای «يادداشت روز» می توان منتشر کرد. خانم بقراط نوشته است: «صحبت در این نوشته کوتاه بر سر رد و بدل اطلاعات شخصی و خصوصی نیست که بررسی عمیق روانشناسی و روانکاوی فردی و اجتماعی نیز می‌طلبد بلکه بر سر «اخبار و اطلاعات» در مفهوم عمومی و اجتماعی آن است…

ادامه ◄

امید را به تئاتر ایران بازگردانید!

اين انجمن با انتشار نامه‌ای خواستار بازگرداندن امید و آرامش به این هنر شده و با مطلع «تئاتر ایران به مرحله‌ای بحرانی وارد شده است»، مطالب این نامه را «نه سیاه‌نمایی که هشداری بی‌واسطه و از سر دلسوزی» خوانده و عنوان کرده است که: «فارغ از آن که این بحران در سال‌های گذشته یا شرایط عمومی کشور ریشه دارد یا پدیده‌ای متاخر و حاصل تحولات چند سال اخیر‌ باشد، این بحران در سال‌های اخیر اوج گرفته است.».

ادامه ◄

احتمال فقر شدید کودکان دو برابر بزرگسالان است

امسال گرامیداشت روز جهانی امحای فقر بر این تمرکز دارد که «با هم برای توانمندسازی کودکان، خانواده و جوامع آنان اقدام کنیم. این روز با سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق کودک ملل متحد مصادف شده است.

ادامه ◄

مافياهای حوزهء آموزش و تحصيل

حذف زبان انگليسی در مدارس، صرف نظر از این واقعيت که زبان انگلیسی زبان مشترک و علمی دنیای امروزی است، نه – آنچنان که خامنه ای می‌گوید – برای «مقابله با دشمن» که برای به وجود آوردن منبع درآمد ديگری برای خیل بسیار عاشقان ولایت خواهد شد.

ادامه ◄