دومین هفته اعتراضات تابستان ۱۴۰۰: تداوم اعتراض‌ها در کرمانشاه، کُردکوی، بهارستان و کرج

در سیزدهمین شب از اعتراض‌ها به بی‌آبی و بی‌برقی، سه‌شنبه شب ۵ مردادماه اعتراض‌ها در شهرهای کرمانشاه، بهارستان، کرج، کردکوی و اصفهان ادامه پیدا کرد. معترضان در اصفهان و بهارستان شعار «خوزستان، اصفهان، اتحاد اتحاد» سر دادند. ۱۳ روز از آغاز اعتراض‌ها از سوی شهروندان عرب خوزستان می‌گذرد.

ادامه ◄

صدور کیفرخواست علیه حمید نوری به اتهام شرکت درکشتار ۶۷

دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری متهم به مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ را صادر کرد. حمید نوری ۱۸ آبان ۱۳۹۸ (ن هم نوامبر ۲۰۱۹) به ظن دخالت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷، به محض ورود به فرودگاه استکهلم بازداشت شد.

ادامه ◄

تجزیه طلب شمایید نه عرب خوزستانی!

منصور قنواتی (مدیرمسئول و سردبیر روزنامه کارون): مطمئن باشید باز هم به مردم خوزستان که فریادشان از ب یآبی و بی برقی در گرمای ۵۵ درجه و ده ها مشکل دیگر درآمده ناجوانمردانه انگ تجزیه طلبی خواهند زد. بی انصاف ها، این مردم که استانشان قطب اول درآمد کشورست اما به این روز سیاه افتاده چگونه باید اعتراض کنند تا انگ تجزیه طلبی نخورند؟

ادامه ◄

سخن عجیب خامنه‌ای در هراس از اعتراضات خوزستان

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه اول امردادماه در سخنانی گفت که «در روزهای اخیر یکی از نگرانی‌های واقعاً دردآور، مسئله آب خوزستان و مشکلات مردم بود.» او گفته که «مردم ناراحتی خود را بروز دادند اما هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت چرا که مسئله آب آن هم در آن آب و هوای گرم خوزستان مسئله کوچکی نیست.» معلوم نیست رهبر جمهوری اسلامی و یا مقامات رژیم چه «گله‌ای» می‌توانستند از مردمی داشته باشند که محیط زیست آنها توسط این نظام در آستانه‌ی نابودی است!

ادامه ◄

خوش خدمتی حقیرانه محمدجواد ظریف!

حکومت اسلامی به رهبری ولی مطلقه فقیه شامل کارگزارانی است که تمام تلاش‌شان را به کار می‌گیرند تا بر پایه منویات فقیه خودکامه وظایف محوله را به انجام رسانند. در این میان برخی به رغم تحقیرهایی که از جانب حکومت اسلامی متحمل می‌شوند در خوش خدمتی نسبت به ولی نعمتشان گوی سبقت را از دیگران می‌ربایند.

ادامه ◄

اعتراضات خونین مردم خوزستان در ششمین شب؛ چند کشته و دهها زخمی

اعتراضات مردمی در استان خوزستان شامگاه سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ برای ششمین شب متوالی در بیش از ۱۳ شهر استان ادامه داشت. اعتراضات مردم در شهرستان ایذه با خشونت شدید نیروهای امنیتی و یگان ویژه همراه بود و بر اساس گزارش‌ها دست‌کم سه شهروند کشته شدند. در دیگر شهرهای استان نیز دست‌کم چهار تن در اعتراضات شب گذشته جان باختند.

ادامه ◄

داستان تشنگی خوزستان؛ همه چیز زیر سر سوءمدیریت

بند بند خوزستان انگار گره خورده باشد با تشنگی و چالش‌هایی که همه به سوءمدیریت برمی‌گردند؛ یک سال پیش بود که اهالی بخش «غیزانیه» در جنوب غربی اهواز به سال‌ها تنش آبی اعتراض کردند و اعتراض‌شان در نبود مدیریتی واحد و توانمند به بحران بدل شد و حالا در همان ماه‌ها و روزها از سال، اهالی حاشیه رودهای بزرگ خوزستان به ویژه کرخه صدای اعتراض خود را بلند کرده‌اند؛ اعتراضی که این بار پای هیأتی از دولت و قوه قضاییه را به میان کشید تا یکبار دیگر نشان دهد این استان جنوبی در مدیریت منابع آبی ضعف دارد.

ادامه ◄

برخورد حکومت با مخالفان همچنان ترور و آدم‌ربایی است

انتشار بیانیه دادگستری منهتن در ایالت نیویورک در خصوص توطئه ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران برای ربودن یک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر ایرانی در آمریکا، نشان تداوم نظام‌مند سیاست ربایش و به اسارت گرفتن فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران ساکن خارج از مرزهای ایران است.

ادامه ◄

باید از عباس امیرانتظام اعاده حیثیت شود

به مناسبت سومین سالروز درگذشت عباس امیرانتظام، روز یکشنبه ۲۰ تیر، نشستی برای بزرگداشت یاد او، با عنوان «شب امیرانتظام» در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس با حضور همسرش، الهه امیرانتظام و گروهی از چهره‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران ایران برگزار شد. اتاق مجازی که در کلاب‌هاوس باز شده بود «کدامین گناه: سالگرد امیرانتظام با دوستانش و کارشناسان» نام داشت.

ادامه ◄

سپاه و وزارت نفت چگونه کارگران نفت را استثمار می‌کنند؟

کارگران پیمانی شاغل در بیش از ۷۰ پروژه نفت و گاز و پالایشگاه‌ها دو هفته است که در اعتراض به دستمزد کم و شرایط کاری سخت اعتصاب کرده‌اند. مسئولان ارشد دولتی در وزارت نفت و نهاد ریاست جمهوری شرکت‌های پیمانکاری را مسئول وضعیت کنونی می‌دانند و از خود سلب مسئولیت می‌کنند. شرکت‌های پیمانکاری از کجا آمده و چگونه بر پروژه‌های نفت و گاز مسلط شده‌اند؟

ادامه ◄

دلیل واقعی قطع برق در ایران چیست؟

وقتی صحبت از تفاخر و توجیه پیشرفت‌های کشور است، مقامات ایران و حتی گزارش‌های رسمی وزارت نیرو از ظرفیت بالای ۸۵ هزار مگاواتی تولید برق کشور خبر می‌دهند اما وقتی وارد عرصه عمل می‌شویم، تولید برق کشور طی روزهای جاری به زحمت به ۵۶ هزار مگاوات می‌رسد و کشور با ۱۰ هزار مگاوات کسری مواجه است؛ موضوعی که به قطعی گسترده برق منجر شده است.

ادامه ◄

درجا زدن یا به پیش رفتن؟

مروری بر آمارها نشان می‌دهد که مردم ایران در تور فقر، بیکاری، بیماری، تورم، اختلال روانی و اعتیاد و سوء مدیریت، و هزار درد وبلای دیگر گرفتار شده‌اند. مردمی که استخوان‌هایشان زیر خط فقرو شکاف طبقاتی و تبعیض و تحریم خرد می‌شود و روان شان مبتلای انواع اختلالات می‌شود. مردم ایران غمگین‌ترین مردم جهان هستند. آیا تقاضا برای دگرگون کردن و تغییر بنیادی شرایط فلاکت‌بار کنونی جای شرم دارد یا تقاضا برای تداوم وضع موجود به هر قیمت ممکن؟ آیا اگر بیماری دچار سرطان بدخیم شد می‌توان به بهانه اینکه خواهد مرد از عمل جراحی آن بازایستاد؟

ادامه ◄

رشد جمعیت میلیونرها در ایران رکورد جهان در سال ۲۰۲۰ را شکست

رشد جمعیت میلیونرها در ایران رکورد جهان در سال ۲۰۲۰ را شکست. تعداد میلیونرهای ایرانی در سال ۲۰۲۰ به ۲۵۰ هزار نفر و نرخ رشد مجموع ثروت این افراد نیز در این سال به بیش از ۲۴.۳ درصد رسید. موسسه مطالعاتی کَپ‌جِمِنای (Capgemini) با انتشار گزارش جهانی ثروت در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که جمعیت میلیونرهای جهان در سال گذشته میلادی ۶.۳ درصد و مجموع ثروت آنها نیز ۷.۶ درصد افزایش یافته ولی این رشد در ایران به ترتیب ۲۱.۶ و ۲۴.۳ درصد بوده و به همین دلیل این کشور با جهش سه پله‌ای در رده‌بندی جهانی به رتبه چهاردهم صعود کرده است.

ادامه ◄

سرانجامِ خشونت‌های فروخوردهِ جامعه چیست؟

در نوشتار پیشین «۳۰ سال حاکمیت نئولیبرالیسم بر اقتصاد ایران، ریشه ابرچالش‌های امروز کشور» نگارنده کوشش کرد تا عمق و گسترش فزاینده بحران‌ها و نابرابری‌های اجتماعیِ امروز کشور مان را در زمینه‌های گوناگون نشان دهد. گواه آشکار این نابرابری‌های اجتماعی خشونت‌های سه گانه یعنی «خشونت اقتصادی»، «خشونت فرهنگی» و «خشونت سیاسی» است که پیوسته با اجرای سیاست‌ها و تعدیل‌های ساختاری در حال اجرا است.

ادامه ◄

تحریف آشکار اصلاح طلبان از معناشناسی نتایج انتخابات!

انتخابات مکانیزمی است که از طریق آن ایده‌ها و برنامه‌های افراد، احزاب و جریان‌ها مورد داوری افکار عمومی قرار می‌گیرد و در نهایت جریانی با رای مردم پیروز می‌شود و جریانی هم با رای مردم شکست می‌خورد. در کشورهای دموکراتیک این امر بدیهی‌تر از آن است که بر سر نتایج آشکار انتخابات تفسیرهای انحرافی و هرمنوتیکی غیرواقع گرایانه به میان کشیده شود تا واژگونه معنایی از نتایج انتخابات ارائه شود؛ اما در ایران گویا نتایج انتخابات حتی اگر در شگفت انگیزترین شکاف میان جریانات شکست خورده و مردم هم قرار بگیرد، باز از اردوگاه اصلاح طلبان سخنان دیگری به گوش می‌رسد.

ادامه ◄

پیروزی «نه به تحقیر»!

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری اخیر برای همه طیف‌های سیاسی جامعه ایران پیام‌های مهمی داشت که با روشن‌تر شدن جزئیات آمار مشارکت به تفکیک شهرها و استان‌ها می‌توان بیشر و بهتر به تحلیل نتایج این انتخابات پرداخت. روشن است که اولین پیام به نظام و بازوی اجرایی آن شورای نگهبان بود که نتیجه مهندسی شده ترین کمترین میزان مشارکت بود. البته ظاهرا کسانی که چنین انتخاباتی را طراحی کرده بودند انتظار مشارکت بالا نیز نداشتند

ادامه ◄

جناب خاتمی، چرا دست از سر جمهور بر نمی‌‍دارید؟

جناب خاتمی حضرتعالی بعد از هشت سال با داشتن پشتوانه عظیم مردمی و مجلسی همراه و مطبوعاتی قوی‌تر و جامعه مدنی پویاتر و امیدوارتر چقدر توانستید صحنه را بهم بزنید؟ چرا فکر می‌کنید این بار امکان بر هم زدن صحنه وجود دارد؟ مگر چنین امکانی وجود دارد؟ چه کسی صحنه را علیه جمهوریت چیده است؟ چرا هیچ کدام شهامت بیان یک اسم را ندارید؟ شما که شهامت بیان اسم او را ندارید چگونه می‌خواهید با او در بیفتید و صحنه را به هم بزنید؟ مگر اینکه راست نگویید. که نمی‌گویید.

ادامه ◄

ایران در شرف خشک و بیابانی شدن بیشتر

طر گسترش فزاینده بیابان‌زایی (Desertification) زندگی بیش از یک و نیم میلیارد انسان را تهدید می‌کند. احتمال قحطی و گرسنگی در حال افزایش است و یک سوم سطح زمین در معرض نابودیست. ایران در لیست سه کشور نخست جهان در بیابان‌زایی با عامل انسانی است.

ادامه ◄

چاره کار جنبشِ اجتماعی است

اخیراً محسن اراکی عضو مجلس خبرگان گفته است: «معنای انتخابات این است که مردم اعلام کنند که فرمانبر این نظامِ تشکیلاتی هستیم و برای کمک به فرمانروای فعلیِ ما که ولی فقیه است یک بازوی اجرایی خوبی می‌خواهیم انتخاب کنیم». چند روز بعد حسین اشتری فرمانده پلیس ناجا گفت: «با کسانی که مردم را به عدم شرکت در انتخابات دعوت می‌کنند برخورد می‌شود».

ادامه ◄

نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل کیست؟

با رای کنست، مجلس اسرائیل، و پس از ادای سوگند، نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل شد و بنیامین نتانیاهو دیگر نخست وزیر نیست. کماندوی سابق ارتش اسرائیل، میلیونر حوزه تکنولوژی، یهودی متدین که کیپا بر سر دارد ، انگلیسی را روان صحبت می‌کند و وقتی پای اقتصاد به میان می‌آید، اولترا لیبرال است: اینها مشخص هستند. اما نفتالی بنت کیست و در مورد ایران چه مواضعی دارد؟

ادامه ◄