میلاد آقایی

نبرد نرم

اگرچه گفته می‌شود رویگردانی رییس‌جمهور ترامپ از جنگ فوری یا گسترده با حکومت اسلامی به انتخابات آمریکا بستگی دارد، اما آنچه در منطق رفتاری او دیده می‌شود، بیشتر رویگردانی از هزینه ‌سازی و ورود به جنگی نیابتی با اشباح است.

ادامه ◄

«همه با هم»؛ جاده صاف کن فاشیسم!

فاشیست‌ها، با استفاده از سیاستی «همه با همی» توانستند گرایش های گوناگون سیاسی را حول یک محور قرار داده و رفته رفته به زیر پرچم خود بکشند و به طور کامل هژمونی را از آن خود کرده و بر همهٔ گروه‌های سیاسی ديگر غلبه کنند. این نوشته‌ء موسولینی که «فاشیسم از زیر خرابه‌های دکترین‌های لیبرال، سوسیالیست و دموکراتیک عناصری را که هنوز زنده‌اند بیرون آورده و … یک سنتز نو می‌سازد» به روشنی نشان‌گر اینگونه سیاست‌ گذاری فاشیست ها است.

ادامه ◄

حمله به آرامکو، به امید انکار و بلندی دیوار حاشا؟!

پایگاه خبری CBS به نقل مقامات آمریکایی می‎نویسد حمله به تاسیسات آرامکو با تایید رهبر جمهوری اسلامی ایران انجام شده ولی به شکلی که بتوانند آن را حاشا کنند! برخی کارشناسان در ایران حمله به تاسیسات آرامکو را «قصاص نفتی» خوانده‌اند: نفت در برابر نفت!

ادامه ◄

“یک مشت سوسمارخوار؟”

اکنون «ناسیونالیسم» گفتمان اصلی کشور است. هم نوع «غرب‌ ستیز» و هم نوع «عرب ‌ستیز»ش پس از چند دهه فضای سیاسی کشور را قبضه کرده‌اند. امری که بار دیگر نشان می‌دهد ذات یک حکومت اعتقادت و باورهایش نیست بلکه قدرت‌خواهی آن است. این‌گونه است که امت می‌تواند در صورت نیاز به ملت تبدیل شود، منافق به وطن‌فروش و اصلاح طلب به بسیجی.

ادامه ◄

از آبادان تا آبادانی!

نام شهر آبادان به نفت و پالايشگاه و مهاجرت های از سراسر ايران به اين شهر و فوتبال و حواشی آن، و فرهنگ سکولاری که اين پديده ها بوجود آورده اند گره خورده و اين همه همواره مورد شماتت و حسادت حکومت نفرت برانگيز اسلامی بوده اند.

ادامه ◄

از جنگ نیابتی تا حمله‌ی «آتش به اختیار»

حملات یک گروه مورد حمایت ایران به قلب حساس‌ترین مراکز تولید نفت عربستان سعودی، اقدام مهم و بلندپروازانه‌ای است که می‌تواند زنجیره‌ای از کنش و واکنش‌های جدید را به دنبال بیاورد که از سویی موجب پیچید‌تر شدن و ناامن‌تر شدن منطقه و از طرف دیگر موجب اعمال فشار بیشتر بر ایران باشد.

ادامه ◄

وقتی عربستان مانع حمله آمریکا به ایران شد!

این روزها عربستان سعودی انگشت اتهام خود درباره حمله به تاسیسات نفتی و نفتکش‌های خود و متحدانش را به سمت جمهوری اسلامی نشانه گرفته است. ۲۳ سال پیش اما این کشور اطلاعات مربوط به نقش سپاه پاسداران در انفجار الخبر را به آمریکا نداد و عملا مانع حمله به ایران شد.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

نفت گروگان جنگ

اگر آمریکا می‌خواهد تحریم را ادامه دهد، باید هرچه زودتر راهی پیدا کند تا جلوی افزایش قیمت نفت خام را بگیرد. شوک سنگین از کار افتادن بزرگترین تاسیسات نفتی جهان و گرایش همکاری بیشتر اروپایی‌ها با چین و در کنار آن رویارویی منافع آمریکا با چین و پشتیبانی آشکار چین از حکومت اسلامی، می‌تواند به یک سازش میان آمریکا و چین و در ادامه برداشته شدن تحریم‌های نفتی بی‌انجامد.

ادامه ◄

مجاهدين چرا خود را سکولار دموکرات می خوانند؟

درک معنای ادعای اين سازمان، مبنی بر پذيرش گفتمان «سکولار دموکراسی»، می تواند حائز اهميت بسیار باشد و لازم است دربارهء آنچه در پس و پشت اين ادعا نهفته است انديشيد. و در اين رابطه است که لازم می بينم شرح کوتاهی نيز از گفتمانی که با نام «سکولار دموکراسی» شناخته می‌شود بدهم.

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

چرا ايران تونس نيست؟

این روزها خيلی ها، با شوقی شرافتمندانه اما ساده انگارانه، خودسوزی سحر خدایاری را به خود سوزی جوان فقیر تونسی تشبیه می کنند که در پی آن اعتراضات مردمی در تونس علیه فساد مالی دولت وقت (و نه حکومت) و انحلال دولت و مجلس ریاست جمهوریِ وقتِ تونس به وقوع پیوست. اما آيا مبانی اين تشبيه يکی است؟

ادامه ◄

«تحریم استادیوم»، مصداق خودزنی!

بررسی‌‌ها نشان می‌‌دهد که سیگنال «تحریم استادیوم» از سوی حکومت و عمدتا از تریبون اصلاح‌‌ طلبان با نسخه ‌پیچی چهره‌‌ های امنیتی این جناح و از زبان سلبریتی‌‌ها ارسال شده و هدف آن «کورتاژ» جنبش نوپای اعتراضی در استادیوم‌‌ها ست.

ادامه ◄

به ده ها سعيد مولائی ديگر نيازمنديم!

حکومت اسلامی، در سال‌های اولیهء به قدرت رسیدن، آنچنان به کشتار مخالفان خود مشغول بود که توجهی به ورزش نداشت؛ تا آنجا که المپیک های ۱۹۸۰ مسکو و ۱۹۸۴ لس انجلس را تحریم کرد! اما با گذشت زمان حکومت تشخيص داد که باید چهره بهتری از خود در جامعهء بین المللی نشان دهد و این کار را با ورود به عرصهء ورزش، که کم هزینه ترین راه بود، آغاز کرد.

ادامه ◄

حکومت دینی در ایران چه فایده‌ای دارد؟

۴۰ سال پیش آیت‌الله خمینی وعده حکومتی را داد که قرار بود در آن اخلاق و معنویت حرف اول را بزند و اصول اسلامی راه پیشرفت و عدالت در جامعه را بگشایند. در کتاب ولایت فقیه بارها سخن از هم‌تنیدگی سیاست و اخلاق به میان می‌آید و حکومت دینی «وسیله‌ای برای اجرای احکام الهی و برقراری نظام عادلانه اسلام» قلمداد می‌شود

ادامه ◄

ازدواج کودکان؛ تباهکاری قانونی با حمایت شرع

کیهان لندن-ویدئویی از مراسم عقد موقت یک دختربچه‌ی ریزنقش و حدود ۹ تا ۱۱ سال با یک مرد بزرگسال در فضای مجازی، بار دیگر، قانون هولناک و بدوی ازدواج و صیغه کودکان در ایران را به جامعه یادآوری کرد.

ادامه ◄

پوپولیسم یا لمپنیسم؟

برخی از اهل نظر به طور مرتب نسبت به رواج پوپولیسم در جامعه و بخصوص ظهور دوباره و قدرتمندانۀ آن در انتخابات آینده هشدار می‌دهند. به نظر من اما آنچه جامعۀ ایرانی را از بنیاد تهدید می‌کند، وقیح‌ترین صورت لمپنیسم است که پوپولیسم در مقایسه با آن توأم با کلی عقلانیت و مدنیت است!

ادامه ◄

دشمنان نامحسوس مدرنیته

دشمنان نامحسوس مدرنیته در کنار ملاها، و سایر دشمنان سنتی مدرنیته، با سوء ‌استفاده از واژهٔ مقدس شدهٔ «مردم»، در یک دم خط رد می‌کشند بر سخنان کسانی که در اپوزیسیون دموکراسی‌ خواه در جایگاه نخبگانی قرار دارند که پس از سال‌ها تلاش برای چاره‌سازی به راه‌‌حل‌هایی برای آزادسازی ایران و ایرانیان رسیده‌اند.

ادامه ◄

بحث پلميک و سازماندهی سياسی

من درباره بیانیهء ۱۴ نفر، نظر خود را از همان روز اول بیان کرده ام. دربارهء آقای حسن اعتمادی و «تلویزیون رمز پیروزی»، که ایشان راه اندازی کرده اند، نیز به اندازه کافی بحث شده و حرف تازه ای نیست. لذا اگر موضوعاتی در رابطه با مسؤلان تلویزیون «رمز پیروزی» مطرح شود، جنبهء پلمیک ندارد و در ارتباط با مبارزات جاری در ایران علیه رژیمی شکنجه گر است. حال اگر دوست دارند می توانند به آن توجه و نه فرافکنی کنند، و اگر هم نه، مهم نیست.

ادامه ◄

نقش فعالین سیاسی مخالف رژیم اسلامی در داخل کشور

اگر در برهه ای، حکومت اسلامی اجازه داد شخصیت های منفردی مثل آقای دکتر ملکی و آقای نوریزاد با قلم و انتشارات رسانه ای به انتقاد از حکومت استبدادی بپردازند اینک نه تنها تعدادی از این شخصیت ها دارند بشکل گروهی عمل می کنند بلکه تعداد دیگری، یا بهتر است بگوئیم شخصیت های جدیدی، به این گروه ها پیوسته اند. نباید فراموش کرد که گروه های موسوم به “١٤ تن” از چشم انداز یک حکومت سکولار دموکرات سخن میگویند، که این خود سم مهلک حکومت اسلامی است.

ادامه ◄

نه؛ اين راه اش نيست!

اگر به طور شبانه روزی، با چهرهء گریم کرده، جلوی این تلویزیون و آن شبکه حاضر شدن و سخن راندن از امضاهای حمایتی بی اثر باعث سرنگونی حکومت می‌شود که این اپوزیسیون حداقل ۳۰ سال است که به این امر مشغول هستند ولی هنوز خبری از سرنگونی آرزوئی همه ما با هم وجود ندارد.

ادامه ◄

«همه باهم» کجا شروع و کجا ختم خواهد شد؟

آقای دکتر نوری علا مطلبی را تحت عنوان «نامه‌ای به یک همکار سابق!» برای آقای حسن اعتمادی نوشته‌اند و آقای حسن اعتمادی نیز در پاسخ ایشان مطلبی منتشر کرده‌اند که من نیز، بعنوان «شخص سوم»، پس از خواندن هر دوی مطالب، نکاتی بنظرم رسید که مایلم بعرض هر دوی این بزرگواران و البته خوانندگان محترم برسانم.

ادامه ◄