رخنه شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

صید شبانه کشتی‌های چینی در خلیج فارس دل‌نگرانی این روزهای صیادان جنوب است. آن‌طور که خلیل‌الله درخشان، عضو شورای مرکزی خانه کشاورز به «شرق» می‌گوید: ازآنجاکه این کشتی‌ها اکوفایندر (ماهی‌یاب) دارند، شبانه گله‌های ماهی را شناسایی کرده و این گله‌ها را شکار می‌کنند.

ادامه ◄

آيا ایران ونزوئلایی می‌شود؟

دلار از مرز ۲۲ هزار تومان عبور کرد و در آستانه ۲۳ هزار تومان قرار دارد، سکه بالاتر از ۱۰ میلیون تومان ایستاده، مواد غذایی روز به روز گران می‌شود و بنگاه‌های تولیدی بیشتری در آستانه توقف کامل قرار دارند. رئیس دولت اما همچنان معتقد است که اقتصاد کشور تحت مدیریت است و روند شاخص‌های اصلی به خوبی پیش می‌رود!

ادامه ◄

متهم به شرکت در اعتراضات خيابانی در حالی که در خیابان حضور نداشته!

صادق عباسی، پژوهشگر علوم فضایی و کارمند پژوهشگاه فضایی ایران (زیر نظر وزارت ارتباطات) یکی از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های دی ‌ماه ۹۶ در تهران است. او در حالی متهم به شرکت در این اعتراضات است که در خیابان حضور نداشته.

ادامه ◄

مجموعهء عکس از بحران بی‌آبی در «حصیر آباد» اهواز

«حصیر آباد» یکی از محله‌های قدیمی شهر اهواز، روی دامنه یک تپه قرار گرفته است. از سال‌های دور این محله به علت داشتن خانه‌هایی از حصیر، «حصیر آباد» نام‌گذاری شده بود. بیشتر خانه‌ها در این منطقه فاقد سند هستند و از انشعاب غیرمجاز آب استفاده می‌کنند. خیابان کارون در «حصیر آباد» بیشتر از یک هفته است که روزانه کمتر از ۱ ساعت آب دارد و ساکنان در بعضی مواقع برای ذخیره آب ناچار هستند تا ساعت ۴ بامداد بیدار بمانند تا شاید بتوانند مقداری آب شرب ذخیره کنند.

ادامه ◄

سایه مرگ مشکوک قاضی فراری بر روابط تهران و بخارست

دولت رومانی از طریق سفارت جمهوری اسلامی در بخارست تقاضای اعزام تیمی از پلیس این کشور را برای شرکت در تحقیقات در ارتباط با مرگ غلامرضا منصوری دریافت کرده است که با مخالفت پلیس بخارست مواجه شد.

ادامه ◄

قانون مردسالار از زن حمایت نمی‌کند، فقط کشتن او را تسهیل می‌کند

خواهر کشی‌، همسر(زن) کشی‌، بیوه کشی‌، و فرزندِ دختر‌کشی‌، همه در یک عنصر مشترک هستند و آن «زن‌کشی»‌ است. چرا برادر، خواهر خود را می‌کشد؟ چرا پدر، به زندگی دخترش در اوج جوانی پایان می‌دهد؟ چرا شوهر سر همسرش را می‌برد؟

ادامه ◄

اعدام، آخرین قطعه پازل سرکوب

حدود ۹ ماه از سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های سراسری آبان ۹۸ که ابتدا در واکنش به گرانی بنزین شکل گرفت، می‌گذرد. علاوه بر کشته شدن تعدادی زیادی از معترضان توسط نیروهای امنیتی و بازداشت هزاران نفر، همچنان سرکوب و اعمال فشار بر بازداشت شدگان از طریق صدور احکام سنگین توسط قوه قضاییه جریان دارد.

ادامه ◄

گرانی مواد غذایی: تحمیل «ریاضت اقتصادی»

دولت بسته‌های حمایتی و تورم کاهشی را وعده می‌دهد، وعده‌هایی که یا هیچ‌گاه عملی نمی‌شود یا در میانه راه متوقف می‌شود. در سوی دیگر سیاست‌های ارزی و کاهش واردات قیمت کالاهای پرمصرف را بالا برده است، آنطور که سفره‌ها روز به روز خالی‌تر می‌شود.

ادامه ◄

عادی‌سازی احکام زندان و شلاق از مسیر تکذیب

حکومت چه سیاستی را دنبال می‌کند و هدف قوه قضائیه چیست؟ آیا قصد دارند با ایجاد ابهام و سردرگمی، نفس صدور احکام سنگین برای معترضان را در سایه قرار دهند؟ علی کلائی روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر با اتکا به تجربه خود، این مساله را ناشی از سیاست رسانه‌ای «هسته سخت نظام جمهوری اسلامی» می‌داند که تبلور آن در مسائل حقوق بشری که پاشنه آشیل نظام هستند، برجسته‌تر است: سیاست انتشار اخبار نادرست و تکذیب آن از یک سو، و تکذیب خبر رسانه‌های مستقل از سوی دیگر.

ادامه ◄

در شکنجه‌گاه ایران «خدا» وجود ندارد

شکنجه یکی از غیر‌انسانی‌ترین شیوه‌های اعتراف‌گیری و اعمال فشار بر مخالفان است که از روزهای آغازین انقلاب ایران در ساختار امنیتی جمهوری اسلامی وجود داشته است. نگاهی به مشروح مذاکرات جلسات بررسی نهایی قانون اساسی نشان می‌دهد برخی چهره‌های شاخص نظیر آیت‌الله علی مشکینی از مدافعان شکنجه بوده‌اند.

ادامه ◄

اجاره‌ نشینی زیر سقف آسمان!

علی نوذرپور، شهردار منطقه ۲۲ تهران در پیوند با این موضوع به روزنامه شرق گفت: اجاره هر شب زیر آسمان خوابیدن از ۲۵ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان افزایش یافته است. او آمار دقیقی از کارگرانی که به پشت‌بام خوابی روی آورده‌اند، فاش نکرد. فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن و مدیر علمی پیشین طرح مسکن اجتماعی هم بدون اعلام آمار مشخص تایید کرد «اکنون تعداد زیادی از کارگران، «پشت‌بام‌خواب» و «مغازه‌خواب» شده‌اند».

ادامه ◄

سفره‌ها آب رفت

مرکز آمار هنوز جزئیات نتایج آمارگیری از هزینه و درآمد خانوار به تفکیک دهک‌های درآمدی و گروه‌های کالایی را منتشر نکرده است اما همین خلاصه گزارش نشان می‌دهد که سطح واقعی درآمد در سال ۹۸ کاهش یافته و هزینه‌ها بیشتر شده است.

ادامه ◄

مصائب اجاره‌نشینی زنان بدون مردان

دورانی که اجاره‌نشینی در ایران خوش‌نشینی بود به‌ سر آمده است. اجاره‌نشینی برای خیل عظیم اجاره‌نشینان با تشویش و تنگدستی و ناامنی همراه است. تورم اجاره‌بها از تورم سالانه سبقت می‌گیرد و گلوی آسیب‌پذیرترین گروه‌های اجتماعی را هرچه بیشتر می‌فشارد. زنان اجاره‌نشین مجرد، مطلقه، مادران مجرد و یا سرپرست خانوار از آن دسته اجاره‌نشین‌هایی هستند که هم باید با تضاد طبقاتی و تورم بجنگند و هم با نابراری‌های جنسیتی، فرهنگ ضد زن و پدرسالاری.

ادامه ◄

آیا مجتبی پشت فرمان است؟

خامنه ای می‌داند که اگر افسار این رژیم به دست غیر بیفتد، برخانواده او همان می رود که بر خانواده خمینی و به‌خصوص احمد خمینی رفت. زمانی که در رژیم کمونیستی کره شمالی جانشینی موروثی شده است، چرا در نظام اسلامی که موروثی بودن یک سنت است، اجرا نشود. او برای جانشینی فرزندش شاید نگران سپاه باشد، ولی نگران مجلس خبرگان نیست.

ادامه ◄

اپوزیسیون زنانه مردانه

خبر سومین قتل ناموسی در طی هفته ی اخیر هم در رسانه ها منتشر شد. حالا تمام رسانه های مستقل از حکومت اسلامی، با برشمردن همین قوانین ناقص مدنی و مجازات اسلامی، بارها و بارها به نقض حقوق بشر در حوزه ی حقوق زنان اشاره می کنند و رسانه های فارسی زبان مدافع حقوق بشر نيز، مانند همیشه، با افشای جریان قتل های ناموسی اخیر، به گمان خود خدشه ای اساسی و غیرقابل ترمیم بر پیکر رژیم اسلامی ایران وارد می آورند.

ادامه ◄

حفظ “تمامیت ارضی” در گرو پاسداری از “یک‌پارچگی ملت ایران” است

در اسناد و تفاهمنامه‌‌‌های بسیاری از گروه های سیاسی مخالف حکومت اسلامی ایران، اصل “حفظ تمامیت ارضی کشور” یکی از شاه بیت ها است. گنجاندن چنین اصلی در ادبیات گروه‌های ایران دوست و ملت ‌مدار نشان از آگاهی کنشگران سیاسی و فرهنگی ایرانی نسبت به حفظ کشورشان و اهمیت آن دارد. اما آیا تأکید بر «پاسداری از تمامیت ارضی» در راستای حفظ ایران و حاکمیت ملت ایران کافی است؟

ادامه ◄

سرنوشتی اندوه‌بار و پندآموز

در دوره افول ما، کمتر پیش آمده که مقصر واقعی شکست‌هایمان را در خود جستجو کنیم. وقتی پیروز می‌شویم هر کسی از هرجایی خودش را عامل این پیروزی می‌داند اما در شکست‌ها برعکس، فقط دیگری مقصر است. در تواریخ آمده است شکست ایرانیان از اعراب در پی خیانت در جنگ اَنبار و قادسیه بود. بابک خرمدین نیز با خیانت افشین شکست خورد.

ادامه ◄

کادرسازی پنهانی خامنه‌ای در مرکز رسیدگی به امور مساجد

«مرکز رسیدگی به امور مساجد»، به دلیل اهمیت و کارکرد آن برای رهبر جمهوری اسلامی، در تمام این سال‌ها زیر نظر شخص علی خامنه‌ای اداره و کنترل شده است، به گونه‌ای که در برنامه‌های معارفه و تودیع رئیس جدید مرکز، همواره نزدیک‌ترین افراد به علی خامنه‌ای همچون محمد محمدی گلپایگانی (رئیس دفتر رهبری) و محمدجواد ایروانی (معاونت نظارت دفتر رهبری) حضور می‌یابند.

ادامه ◄

خاورمیانه برای تابستانی داغ و پرحادثه آماده می‌شود

«تونی فرنسیس»، روزنامه نگار باسابقه لبنانی، با انتشار مقاله‌ای پیش‌بینی کرد که تابستانی داغ و پر از حوادث سیاسی در انتظار منطقه خاورمیانه باشد.
او در این مقاله که در پایگاه «ایندیپندنت عربی» منتشر شده می‌نویسد که کشورها و نیروها و جریان‌ها و تشکل‌های سیاسی در سرتاسر خاورمیانه خود را برای تعیین اولویت‌هایشان در دوران پساکرونا آماده می‌کنند.

ادامه ◄

بزرگترین بسته تحریمی جمهوری‌خواهان علیه ایران

به گزارش فارس، جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا بسته جامع تحریمی را برای اعمال بزرگترین اقدامات تحریمی علیه ایران در تاریخ رونمایی کردند.این طرح ۱۱۱ صفحه‌ای حاوی ۲۵ توصیه در زمینه سیاست‌ها در قبال ایران از جمله قطع کمک آمریکا به لبنان و قرار دادن گروه انصارالله یمن در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی است. طرح مذکور که توسط ۱۳ نماینده جمهوری‌خواه در «کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان» در کنگره رونمایی شده از دولت آمریکا خواسته سیاست خارجی سخت‌گیرانه‌ای را در قبال ایران در پیش بگیرد.

ادامه ◄