ساکت‌کردن ورای مرزها

اخیراً یک پژوهش به ابعاد مختلف «اقداماتِ آنلاین» دولت‌های ایران، سوریه و مصر برای سرکوب فعالان خارج از کشور پرداخته است. مارکوس میشائلسن، پژوهشگر علوم سیاسی در پروژه خود با عنوان «ساکت کردن ورای مرزها: سرکوب فرامرزی و تهدیدهای دیجیتال علیه فعالان در تبعید از مصر، سوریه و ایران» روش‌ها و انگیزه‌های سه رژیم‌ سرکوب‌گر برای حمله به مخالفان در خارج از کشور را بررسی می‌کند. میشلسن نشان داده است که دولت‌های اقتدارطلب که تاریخی از سرکوب فرامرزی را در کارنامه خود دارند، با بهره‌گیری از گسترش اینترنت و تکنولوژی توانسته‌اند گستره بیشتری از مخالفان و منتقدان خود را به شکلی موثرتر کنترل و سرکوب کنند.

ادامه ◄

پاندمی «ردیابی و کنترل»، پس از پاندمی کرونا؟

امروز در شرایطی که همه سیاستمداران، همه پزشکان، همه روانشناسان، ‏همه دانشمندان علوم اجتماعی و اقتصادی… در فکر مدیریت بحران ویروس «‏کووید ۱۹» هستند و به راه‌های جلوگیری سریع شیوع آن فکر می‌کنند، ‏پرسشی دیگری پیش می‌آید که آیا پس از پاندمی کرونا ما با پاندمی ردیابی‌های ‏اینترنتی دست به گریبان نخواهیم بود؟

ادامه ◄

بحران کرونا و تأثیر آن بر نظام‌های سیاسی

آیا گسترش کرونا به معنی پایان آزادی در جوامع غربی است و به تقویت نیروهای پوپولیست خواهد انجامید؟ آیا شخصیت‌های اقتدارگرا به «قهرمان» مبارزه با کرونا تبدیل خواهند شد؟ چرا کشورهای اتحادیه‌ی اروپا سیاست واحدی در مقابله با این بحران ندارند؟ پیامدهای بحران کنونی چه خواهد بود؟ «هرفرید مونکلر» پژوهشگر آلمانی، در گفت‌وگویی با «اشپیگل آنلاین» به این پرسش‌ها پاسخ داده و برخی قرینه‌های تاریخی وضعیت کنونی را یادآوری کرده است.

ادامه ◄

هیچ ویروسی مرز کشورها را به رسمیت نمی شناسد

الان وضعیت طوری شده که یک امریکایی یا اروپایی نمی تواند بگوید ویروس چینی مشکل مردم چین است و به ما ارتباطی ندارد زیرا ویروس ها مرز های جغرافیایی کشورها را به رسمیت نمی شناسند و به راحتی در سراسر جهان شیوع پیدا می کنند.

اکنون پرسش قابل تامل اینجاست که چرا کشورهای غربی در برابر ویروس اسلام سیاسی و تروریسم اسلامی خودشان را به خوش خیالی زده اند.

ادامه ◄

منتهای وقاحت: نوحه خوانی رژیم بر مزار ندا برای رفع تحریم ها….

مقاله‌ای در يکی از وبسایت‌ها با عنوان «چند ندای دیگر؟ تحریم‌ها شهروندان عادی را هدف گرفته» منتشر شده که با همسان انگاری مرگ ندا آقا سلطان و مرگ و میر ناشی از بی لیاقتی و فساد رژیم اسلامی بدنبال همه گیری (عمدی؟) ویروس کرونا، سعی در اثر گذاری بر افکار عمومی و لغو تحریم های ایالات متحده آمریکا که بر علیه رژیم “ندا کُش” جمهوری اسلامی وضع شده دارد. قسمت‌هایی از این مقاله وقیحانه را در دنباله می‌بینید

ادامه ◄

گروگان‌گیری ۸۰ میلیون نفری!

احتمالا صحنه آشنایی باشد. در خیابان قدم می‌زنید. گدایی می‌آید و می‌گوید: «گرسنه هستم. یک پولی بده غذا بخورم». شما جواب می‌دهید «پول نمی‌دهم. غذا اگر خواستی خودم برایت می‌خرم». طرف عصبانی می‌شود و اصرار می‌کند که نه! غذا نخر، فقط پول‌ش را بده. شما چه خواهید کرد؟

ادامه ◄

تاسیس «بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران»

شانزده تن از چهره‌های نام آشنای جامعه پزشکی کشور با هدف سازماندهی و گسترش فعالیت‌های بشر دوستانه جامعه پزشکی کشور، بسیج ملی جامعه پزشکی داخل و خارج جهت مواجهه با بحران‌های موجود و آینده کشور و نیز جذب کمک‌های مردمی و مدیریت توزیع مناسب آن در شرایط موجود و آتی، اقدام به تاسیس «بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران» کردند.

ادامه ◄

کرونا در ایران: طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» به تصویب نرسید

قرار بود در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به تصویب برسد. اما چنین نشد. صرفاً تعطیلی مشاغل و اجتماعات به مدت دو روز تمدید شد. رییس فراکسیون حقوق شهروندی خواهان ورود مجلس به بحران برای تعطیلی کشور به مدت یک ماه شد.

ادامه ◄

عکس‌ سال ۹۸ به انتخاب توئیتری‌ها

در روزهای گذشته هشتگی با عنوان «عکس سال ۹۸» (#عکس_سال۹۸) در توئیتر استفاده شد تا کاربران عکس‌های منتخب خود از سال ۹۸ را منتش کنند. ایده این هشتگ از رضا حاجی‌حسینی، روزنامه‌نگار و از اعضای تحریریه زمانه بود. حاجی‌حسینی عکسی از علی خارا، مربوط به اعتراضات پس از ساقط شدن هواپیمای اوکراینی را در حساب توئیترش با این هشتگ منتشر کرد و کاربران دیگر هم با او همراه شدند. تعدادی از عکس‌های برگزیده سال ۹۸ را به انتخاب کاربران فارسی‌زبان توئیتر ببینید.

ادامه ◄

بیماری و خرافات

شاید اگر در مورد خرافات ما، کتابی نوشته شود به نظرم به مراتب حجیم تر و کلفت تر از تمامی کتابهایی خواهد شد که در مورد تاریخ علم و آگاهی نوشته شده، تاریخ نابخردی آدمیزاد، به مراتب گسترده تر از تاریخ خردمندی آنهاست…

ادامه ◄

باور می کنيد؟ درخواست رفع ممنوعیت «ساز» از صدا و سیما!

ما بر این باوریم که حجم عظیم انرژی و توان هنر و هنرمندان موسیقی با ایجاد امکان نمایش و پخش عمومی اجراها و برنامه‌های موسیقایی هنرمندان به‌نام گذشته و حال از سیمای جمهوری اسلامی می‌تواند در گذر از این روزهای دشوار عسرت و خانه‌نشینی و گسترش فرهنگ توجه به توصیه‌‌های بهداشتی تاثیری شایان توجه درپی داشته باشد!

ادامه ◄

هجوم به حرم یا بازی پشت پرده خامنه‌ای؟

اکنون خبر آمد اماکن مذهبی بسته شده است اما عده ای خودجوش درب حرم معصومه «ج» را شکسته اند و سناریوی مشابهی هم در مشهد در حال اجرا است! خب نظام اکنون میتواند بگوید من قرنطینه و تعطیلی اماکن مذهبی را دنبال کردم، اما این مردم مومن و خودجوش بودند که برای دینشان از جانشان میگذرند، پس این دیگر از عهده ما خارج است!

ادامه ◄

چند قدم تا عرضه واکسن کرونا به بازار فاصله است؟

سازمان ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا اعلام کرد که آزمایش نخستین واکسن تولید شده برای مقابله با ویروس کرونا که از روز دوشنبه بر روی انسان آغاز شده، گام نخست برای بررسی بی‌خطر بودن این واکسن است و به منظور کسب اطمینان از کارآیی و اثربخشی آن، زمان و آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز است.

ادامه ◄

اظهارات تو خالی رئيس ستاد کل نيروهای مسلح!

دو روز پيش باقری، رییس ستادکل نیروهای مسلح بعد از جلسه خود با همکارانش اعلام کرد که طرح خلوت کردن فروشگاهها، خیابان‌ها و جاده‌ها از ۲۴ ساعت دیگر انجام می‌شود! ۲۴ ساعت از سخنان این فرد گذشت ولی خبری از برنامه اعلامی نشد و تنها رویدادی که شاهدش بودیم شلوغ شدن شهر، ازدحام، ترافیک و صف‌های طویل نانوایی و غیره بود.

ادامه ◄

موج تازه احضار و بازداشت به دلیل انتقاد از عملکرد حکومت

یکی از نزدیکان مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران از بازداشت او توسط اطلاعات سپاه در روز پنج شنبه ۲۲ اسفند خبر داده و گفت که از محل نگهداری و وضعیت آقای حاجتی هیچ خبری در دست نیست. همزمان گزارش‌ها از ایران از بازداشت محمد مختاری، کاپیتان تیم فوتبال داماش گیلان و احضار حسین دهباشی و مصطفی فقیهی حکایت دارند.

ادامه ◄

سفره کارگران، خالی‌تر از همیشه است

در حالی که بحران کرونا بر کل جهان سایه افکنده است، مردم ایران شرایط به مراتب سخت‌تری را سپری می‌کنند. ضعف مدیریت و بی‌کفایتی حاکمان باعث شده تا به جای کنترل و حل مشکل، ویروس خطرناک کرونا با سرعت بیشتری در سراسر ایران گسترش یابد. شرایط نابسامان اقتصادی نیز مزید بر علت شده تا کارگران در این روزها، شرایط اسف باری را سپری کنند. در حالی که دولت تنها به وعده بسنده می‌کند و قانون کار نیز حمایتی از آنها ندارد، کارگران شب عید کابوس‌واری را سپری می‌کنند.

ادامه ◄

مسئله هنوز حکومت بحران‌ساز اسلامی است

روزنامه شرق روز سه شنبه ۲۰ اسفند (۱۰ مارس) نوشته‌‌‌ای با عنوان «چرا آمار کشته شدگان آبان منتشر نشد؟» منتشر کرده که در بخشی از آن آمده است: «مسئله مهم آن است که اگر دولت وضعیت کشور را چنان عادی می‌داند که نیازی به تعطیلی یا قرنطینه نیست، خود نیز به وظایف عادی خود عمل کند و در رابطه با این پرونده‌ها نیز در مقام پاسخ‌گویی برآید.» این فریبکاری‌ها از چشم ایرانیان آگاه پنهان نمی‌ماند.

ادامه ◄

سال ۹۹، سال بحران آسیب‌های اجتماعی در ایران!

این پیش‌بینی گزارشی است که «دفتر مطالعات اجتماعی» سازمان پژوهش‌های مجلس با بررسی لایحه بودجه سال آینده دولت در ایران (۱۳۹۹) و اعتبارات تخصیص داده شده آن به آسیب‌های اجتماعی ارائه داده است. همان لایحه‌ای که با وجود رد کلیات آن از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، حالا با «حکم حکومتی» رهبر جمهوری اسلامی و بدون بررسی جزییات آن در مجلس برای تبدیل شدن به قانون به شورای نگهبان رفته است.

ادامه ◄

تنها راه حل ما، پذیرش علت‌العلل همه بحران‌هاست

هفته گذشته، اخبار ضد و نقیضی در مورد کاهش ساعت کار ادارات و یا بازگشت ادارات به روال کار معمول منتشر شد. در واقع، به فواصل کوتاهی اعلام می‌شد که ساعات کاری کاهش یافته، سپس این خبر تکذیب می‌شد و بحث بازگشت به روال عادی مطرح می‌شد. حتی فراتر از این مورد خاص، به صورت گسترده شاهد هستیم که برخی از تریبون‌های رسمی وضعیت کشور را عادی و بحران کرونا را خفیف اعلام می‌کنند و برخی دیگر حتی جلوی دوربین تلویزیون زانو می‌زنند و التماس می‌کنند که بحران جدی است، از خانه خارج نشوید. این سرگشتگی و آشفتگی را چطور می‌توان توضیح داد؟ به نظر من ترسیم یک الگوی ساده از رفتار حکومت کاملا به ما نشان می‌دهد که چرا این سطح از تناقض و تضاد را شاهد هستیم:

ادامه ◄

کرونا زندگی کارگران بازار گل را به آتش کشیده

کارگران شاغل در غرفه‌های بازار گل و گیاه غرب تهران که اغلب ساکن روستای کِشار تهران هستند، این روزها از ترس ادامه تعطیلی بازار در تمامِ طول عید به علت کرونا، در روزهایی که اوج فروش‌شان است، شب سرِ آسوده بر زمین نمی‌گذارند.داستان «دردِ نداری» کارگران شاغل در بازار گل و گیاه غرب تهران را نه کسی می‌داند و نه کسی روایت می‌کند؛ یک روز، تمام گل و گیاهشان یکجا آتش گرفت و حالا «کرونا»!

ادامه ◄