تکرار تاريخ؟

گرهگاه سناريوی گرفتاری های حکومت ذليل اسلامی چنين است: از زمانی که دولت امریکا به دستور ترامپ از برجام خارج شده حکومت اسلامی، مانند فرزندی یتیم شده، مدام به دنبال اثبات این توهم است که یتیم نیست، و دائماً در حال التماس است که کسی پيدا شود و با کشيدن دستی بر سرش او را از یتیمی در آورد.

ادامه ◄

حکایتِ جنگِ بادکارانِ توفان گریز

نقش مردم ایران در تعیین سرنوشت شان هنوز پُر رنگ نیست. فقر، کشتار، جنگ، نابودی محیط زیست، زلزله، سیل و هزار “کوفت و زهر مار” دیگر مستقیماً به مردم ایران مربوط است و در اين ميان به نظر می رسد که ملت هم تا کنون کاری را که از توانش برمی آمده انجام داده است… در میان آنان که هنوز به میدان نگذاشته اند تا با ستم و نکبت گسترده توسط رژیم اسلامی به مبارزه برخیزند می توان از ارتشیان و سپاهیانی نام برد که دل شان نه پیش حکومت نکبت حاکم بر ایران بلکه نزد کشور و ملت شان است.

ادامه ◄
محمود عاشوری از خبرگاه

آیا جنگ دیگری در پیش است؟

به نظر می رسد که اکنون «گزينهء مطلوب» قیام مردم بجان آمده از گرانی و تورم، سرکوب و خفقان و چهل سال استبداد مذهبی است؛ چرا که اين گزينه از يکسو ضرورت جنگ را منتفی می کند و از سوی ديگر شر رژیم اسلامی را از سر مردم ایران و منطقه کم خواهد کرد. و بديهی است که در اين راستا تشکیل آلترناتیو سکولار دمکرات می تواند در این موقعیت حساس در منسجم کردن چنین قیامی تأثیر اساسی دارد.

ادامه ◄

چند روز تا جنگ مانده است؟

برآیندی از آنچه روی می‌دهد نشان می‌دهد که حالا تنها به یک شلیک اشتباه نیاز است تا ساحل جنوبی ایران درگیر یک نبرد گسترده گردد. حکومت اسلامی و کارپردازان آن نیز این خطر را دریافته‌اند. سیاست همیشگی ملاها در این میانه‌ها که فشار جدی است، فریاد صلح جویی و جنگ طلب خواندن دیگران است. جیغ‌های موسویان (سفیر پیشین ترور جمهوری اسلامی در آلمان ) يا تریتا پارسی و تیم تازه نفسی که به کار گرفته است نيز ناشی از همين وضعيت است.

ادامه ◄

وقتی ماشین جنگی امریکا به راه بیفتد…

اخلاقیات جنگ، با اخلاقیات زمان صلح فرق می کند. در جنگ، اصل، پیروزی به هر قیمت است. نباید انتظار داشته باشیم با پیش کشیدن موضوعات اخلاقی و روابط عادی انسانی، چنین جنگی آغاز نشود. تنها راه جلوگیری از چنین جنگی، سرنگون کردن حکومت نکبت اسلامی به دست مردم و یا حداقل وارد کردن فشار شدیدِ مردمی بر آن است، چنان که دست از خرابکاری های بین المللی و منطقه ای اش بردارد.

ادامه ◄
رازجابه‌جایی مهره‌های رژیم

يک نويسنده کدام امنيت را به خطر می اندازد؟

دادگاه انقلاب، هر يک از سه تن از نویسندگان عضو کانون نویسندگان ایران را، به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبانی به قصد اقدام علیه «امنیت» کشور و انتشار نشریه ای غیرقانونی تحت عنوان «اندیشه آزاد»، به شش سال حبس تعزیری محکوم کرده است… درباره ی اهمیت و تاثیر کانون نويسندگان ايران همین کافی ست که حاکمیت اسلامی ایران همواره اعضای این کانون را تحت فشار گذاشته است و حتی چند نفر از اعضای کانون نویسندگان، از جمله محمد مختاری محمد پوینده، و دکتر غفار حسينی، را به قتل رسانده است. به طور حتم اگر این کانون و فعالیت‌هایش بی‌اثر و بی اعتبار بود، در طول این چهل سال مدام تحت فشار قرار نمی گرفت.

ادامه ◄

گزينهء تسليم بی خفت!

از يک سو سپاه، در شرایطی که در نزدیکی نیروهای امریکایی در خلیج پارس قرار می‌گیرد، پروتکل‌ها و استانداردهای جهانی را به عمد رعایت نمی‌کند و در نتيحه و به همین آسانی احتمال بروز درگیری را بسیار بالا می‌برد؛ وضعيتی که به معنی بالا بردن هزینه‌های واقعی در زندگی ایرانیان است و، از سوی دیگر، اگر جنگ نشود و حکومت بتواند به همین شکل ادامه دهد (که بسیار بعید می‌نماید)، از آنجایی که این حکومت برای رضایت امریکا چیزی از خود ندارد که بپردازد، نتيجه آن خواهد بود که، مثل همیشه، هزینه‌ء وضعيت نهائی از جیب ملت ایران پرداخته‌ می شود.

ادامه ◄

سياست سرگردان يک بام و دو هوا!

سیاست حکومت اسلامی در قبال تهدیدهای امریکا در منطقه يادآور ضرب المثل یک بام و دو هوا است. ماشین دیپلماسی حکومت، با کمک لبخندها و خنده های کراهت بار ظریف، سعی در صلح جو نشان دادن خود در رابطه با همسایه ها و دیگر ملل دنیا دارد و، از طرفی دیگر، نیروهای سپاه قدس با عملیات های خرابکارانه در دیگر کشورها به آنها گوشزد می‌کنند که اگر ظریف در پای میز مذاکره لبخند می زند نیروی سپاه و قدس در خط مقدم جبهه حضور دارد و اين کشورها نمی توانند چندان به لبخندهای ظریف دلخوش باشند.

ادامه ◄

سرنگون سازی حکومت اسلامی گفتمانی عمومی است

ديگر نه حسن روحانی و نه اصلاح طلبان و نه ضدامپریالیست های چپ و راست قادر به نجات رژیم اسلامی نیستند. به نظر می رسد که پس از فروپاشی اتحاد شوروی و فراموش شدن اثرات اش بر صحنهء سياست جهانی، تاریخ مصرف حکومت اسلامی مسلط بر ایران نيز برای غرب، و در ادامه احتمالا برای روسیه و چین، بسر آمده و، با جا افتادن و همه گير شدن گفتمان سرنگون سازیِ رژیم اسلامی در ایران، اکنون وارد مرحلهء بررسی چگونگی انجام اين کار شده ايم.

ادامه ◄
محمود عاشوری از خبرگاه

یکبار دیگر ستون اصلی خیمه اسلام لرزید

هفتهء گذشته دختر بچه ها در مدارس ابتدایی با موزیک «جنتلمن» ساسی مانکن به رقص و پایکوبی پرداختند. بدينسان تلاش مذبوحانهء حکومت اسلامی، علی رغم چهل سال هزینه کردن های گزاف برای جدا کردن موسیقی و شادی از زندگی مردم، نتیجه ای کاملا معکوس بجا گذاشته و نشان داد که موسيقی و رقص حربه هائی مؤثر برای مبارزه با اين نکبت مذهبی – ايدئولوژيک بشمار می روند و اين واقعيت به رابطهء طبيعی انسان با اين هنرها بر می گردد که در مطلب کنونی آن را توضيح می دهم.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

سناریوی تسلیم

خلیفه‌ی تهران تلاش می‌کند با تحمیل فشار جنگی بر اسراییل و از سرگیری جنگ نفت‌کش‌ها و زدن کشتی‌های بازرگانی، آمریکا را وادار به بازگشت به گفتگو کند تا دست‌کم بتواند بخش‌هایی از خواسته‌های خودش را در یک بده بستان با آمریکا، بر روی میز نگاه دارد.
از سوی دیگر، رییس‌جمهور ترامپ تنها در این چارچوب به پیش می‌رود تا با خامنه‌ای دیدار کند و ظریف و دیگران را شایسته‌ی این گفتگو نمی‌داند.

ادامه ◄

هشدار حاجی نمکی!

امروزه روز، با رشد مشکلات اقتصادی و معیشتی، تنها موردی که در دسترس همگان است نیل به دیوانگی و روان پریشی می باشد؛ از نمایندگان مجلس گرفته تا وزرای دولت، که خودشان سهم اصلی در به دیوانگی کشاندن مردم را دارند، یک در میان نسبت به افزایش آمار مبتلایان به بیماری های روانی هشدار می دهند و می گویند اگر وضع به همین منوال پیش برود از هر چهار نفر ایرانی پنج نفر دیوانه خواهند بود! حاجی دکتر سعيد نمکی، وزیر فاقد بهداشت و بی درمان و آموزش زرشکی، هم اخیرا از وجود ۳۰% درصد افسرده حال در میان جمعیت روان پریش کشور خبر داده است!

ادامه ◄

اینجا تهرونه؛ اگه شاخ بشی کار دستت می دن!

در چند روز اخیر، مقارن با روز معلم در ایران، در شبکه‌های مجازی، ویدیوهایی منتشر شده است که دانش‌آموزانی را نشان می‌دهند که در مدارس ایران با ترانهء «جنتلمن» از ساسی مانکن، خوانندهء پاپ، می‌خوانند و می‌رقصند. مشاهدهء این تصاویر، بیش از آنکه در دل مخاطب شادی بیافریند، اندوه و حسرت و شرمی عمیق را به دنبال دارد؛ شرمی عمیق از این حقیقت که این کودکان و نوجوانان سرزمین ما هستند که، بجای ما، بندهای بردگی و اسارت را پاره کرده اند و بی آنکه حتی به درستی بدانند که کدامین حقوق انسانی از آنها دریغ شده، آزادانه فریاد شادمانی سر داده اند…

ادامه ◄

حکومت خدعه و عاقبت برجام

برنامهٔ هسته‌ای را شاه با آینده‌نگری در همکاری با کشور‌های غربی به ویژه امریکا که پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها را در زمینه تولید انرژی هسته‌ای دارد، آغاز کرد ولی پس از انقلاب متوقف شد. سپس، از سرگیری این برنامه توسط حکومت اسلامی از آنجا که بدون توجه به «منافع ملی مردم ایران» صورت گرفت، بدون حضور آن شرکت‌ها، به طور پنهانی و در نتیجه از راه بازار‌های سیاه انجام شد و شرکت‌های درجه سه و چهار روسی هزینه‌ای به مردم ایران تحمیل کردند که ده‌ها بار بیش از ارزش واقعی کاری بود که انجام دادند. طرحی در نهایت بی‌خردی که تأمین کننده ۲ درصد انرژی ایران خواهد بود

ادامه ◄

حزب سکولار دموکرات ایرانیان، «دیسراپتیو» است!

جريانی نظیر «حزب سکولار دموکرات ایرانیان»، برای پاسخ به معضلاتِ عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، از پیش جواب های آماده ندارد، و (همانطور که سال گذشته در نوشتار «آینده نگری کاری است که حزب سکولار دموکرات ایرانیان می کند»، بحث شد) این حزب، «آینده نگر» است، و از اینکه در ارائهء راهکارهای خود «دیسراپتیو» باشد، نه تنها ابایی ندارد بلکه همين خصلت نقطهء قوت این حزب است.

ادامه ◄

جایگاه مِهستان در میان مخالفین رژیم اسلامی چیره بر ایران

علل موفقیت مِهستان به نظر نگارنده عبارتند از، کار تشکیلاتی منظم، ادامه کاری، تأکید بر آرمان تأسیس حکومتی سکولار دموکراتیک در ایران، آشتی ناپذیری با حکومت اسلامی و اعوان و انصارش، تلاش برای نزدیک کردن سکولار دموکرات ها با یکدیگر، و کنار زدن ریزگردهای “همه با هم” که عملا در صدد تضعیف بخش سکولار دموکرات مخالفین حکومت اسلامی اند، همراه با تأکید مؤکد بر پاسداری از تمامیت ارضی ایران و مخالفت با تجزیه طلبی و اغتشاش و سلطه رژیم خان خانیِ حاصل از آن.

ادامه ◄

آيا در ايران انقلاب ديگری در راه است؟

جامعهء ما آبستن یک تغییر اساسی است. این تغییر ممکن است با شروع و گسترش تظاهرات و اعتصابات، از هم پاشیدگی اقتصادی و سیاسی، انجام یک کودتا و یا جنگ شروع شود، اما نتیجه آن کاملا چیزی متفاوت از جامعه کنونی ایران از نظر ساختار سیاسی و ارزش های فرهنگی – اجتماعی خواهد بود.
هدف برسی و تحلیل انقلاب آتی ایران شناخت نیرو های خود و نیروهای رقیب در این پروسه گذار می باشد.

ادامه ◄
میلاد آقایی حزب سکولار دموکرات ایرانیان

پیامد پایان تاریخی برجام برای ایران

بیش از یک سال از برون‌رفت ایالات متحده آمریکا از قرارداد برجام، در هشتم اردیبهشت ۱۳۹۷، می‌گذرد… رویکرد رییس جمهور ترامپ به برجام و به هر گونه چانه‌زنی با حکومت اسلامی در ایران، رویکرد پلیس و گروگان‌گیر بوده است. از نگاه او هر گونه لاس و لاب با گروگان‌گیرها به گروگان‌گیری بیشتر و وحشیگری بیرون از اندازه‌ی آن‌ها می‌انجامد. همه‌ی روش‌ها و رفتار سیاسی او نیز بر همین رویه استوار است.

ادامه ◄

آزادی مذهب در ایران چگونه ممکن می شود؟

این روزها در مورد کشتار اهالی ادیان و مذاهب مختلف از گوشه و کنار دنیا خبرهایی به گوش می رسد: کشتار مسیحیان در کشور سریلانکا، کشتار يهوديان در کنیسه ای در کالیفرنیا، و نيز حادثه مسجد مسلمانان در نیوزلند. اما کشتار فقط يک صورت از جفائی است که بر مردمان جهان می رود و ما، در همين حکومت اسلامی مسلط بر وطن مان، انواع و اقسام جفاها را بر غير معتقدان به مذهب ولايت فقيه در تشيع دوازده امامی شاهد بوده ايم؛ از حبس و شکنجه و اعدام کرفته تا تخريب نيايشگاه ها و قبور. يعنی جفاهائی که ضرورت انحلال اين حکومت مذهبی قطعی می کنند.

ادامه ◄

حکومتی دشمن کارگر و مستضعف

در حوالی روزی که به بزرگداشت طبقهء مستضعف جامعه اختصاص داشت، شعار “رشد بهره‌وری در اقتصاد”، که طی چند سال اخیر از شعارهای سیدعلی خامنه ای بوده، در حادثه ای افشاگر به سقفی آتشبار بدل گردید که، در تونلی تاریک، بر سر کارگران فرو ریخت و، به لطف پیمانکار بی وجدان، «بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی!»، چندین کارگر را در اعماق کوه در آتش سوخت و لابلای سنگ ها مدفون کرد و، بدينسان، آن “بستر رقابت اقتصادی” که سید علی خامنه ای در میان افاضات اش از آن دم می زند، برای طبقهء مستضعف، به گوری سخت و آتشین و ابدی مبدل شد.

ادامه ◄