صید ترال فقط ۲سال ممنوع شد! یک کارشناس محیط‌ زیست: مثل اینکه مجلس دو سال آدمکشی را ممنوع کند!

محمد درویش کارشناس محیط‌زیست با انتقاد از ممنوعیت کامل صید ترال در ایران نوشت: «مثل این است که مجلس تصویب کند از فردا به مدت دو سال، قتل آدم توسط آدم غیرقانونی است!»

ادامه ◄

آتش سوزی در مناطق حفاظت‌شده کهگیلویه و بویراحمد همچنان ادامه دارد

بخشدار مرکزی شهرستان باشت در کهگیلویه و بویراحمد روز چهارشنبه گفت: آتش سوزی که از عصر روز دوشنبه ۲۸ مهر در ارتفاعات کوه خامی در منطقه حفاظت شده خامی در این شهرستان شروع شده با وجود تلاش‌ها برای مهار همچنان ادامه دارد.

ادامه ◄

هر یک ثانیه ۳۶۰ مترمربع از جنگل‌های ایران نابود می‌شود

در حالی که هیچ آمار دقیقی از میزان تخریب جنگل‌ها به عنوان منابع ارزشمند طبیعی ایران وجود ندارد، یک استاد دانشگاه بر مبنای آمار سال ۱۳۹۲ می گوید در هر ثانیه ۳۶۰ مترمربع از سطح جنگل‌ها و مراتع کشور تخریب می‌شود و این به معنای نابودی سالانه ۱.۵درصد جنگل‌های ایران است. محمدعلی زارع چاهوکی استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در این ارتباط گفته است: «آماری که سال۹۲ درباره تخریب جنگل‌ها اعلام شده بود هنوز جریان دارد و در هر ثانیه ۳۶۰مترمربع از سطح جنگل‌ها و مراتع کشور تخریب می‌شود؛ این یعنی سالانه ۱.۵درصد از جنگل‌های ایران نابود می‌شوند و در هر ۵سال یک میلیون هکتار از جنگل‌های ایران نابود می‌شود.» به گفته‌ی وی، «اگر روند تخریب با سرعت فعلی ادامه یابد، تا سال۱۴۶۰ اثری از جنگل‌های امروزی ایران باقی نمی‌ماند.» چاهوکی استاد دانشگاه تهران دلایل طبیعی تخریب جنگل‌ها را عوامل «خشک‌سالی، یخبندان، سیل» دانسته است. وی همچنین عوامل انسانی[…]

ادامه ◄

رییس سازمان محیط‌زیست رژیم ایران: در مقابل ۱۳ میلیون هکتار جنگل و مرتع، آتش‌سوزی در چند هزار هکتار قابل اغماض است

با وجود تلاش برای مهار آتش در جنگل‌ها و مراتع سربیشه از توابع شهرستان دنا و در پارک ملی دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، به‌دلیل وزش باد، آتش در این منطقه در حال شعله‌ور شدن است.

ادامه ◄

بحران اقلیمی: ۴۰ درصد جنگل‌های بارانی آمازون در خطر تبدیل شدن به گرم‌دشت

بر اساس پژوهشی که در ژورنال علمی «نیچر کامیونیکیشنز» (Nature Communications) منتشر شده، دانشمندان هشدار داده‌اند که بخش قابل توجهی از جنگل‌های آمازون در آستانه یک نقطه تحول است و ممکن است دیگر از خصیصه های جنگل بارانی برخوردار نباشند.

ادامه ◄

گرمایش زمین: کاهش قابل توجه سطح یخ‌ها در شمال گان

تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش زمین در شمال‌گان زمین هر روز آشکارتر می‌شود. دانشمندان اعلام کردند که تصاویر ماهوارهای از قطب شمال نشان می‌دهد که میزان سطح پوشیده از یخ تا ۱۵ سپتامبر به ۳,۷۴ میلیون کیلومتر مربع رسیده است.

ادامه ◄

آلودگی آب ده‌ها نفر از ساکنان روستایی در ثلاث باباجانی کرمانشاه را رهسپار بیمارستان کرد

بیش از ۷۰ نفر از اهالی روستای شیخ‌صله شهرستان ثلاث‌باباجانی استان کرمانشاه با علائم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کردند. احتمال دارد دلیل مسمومیت اهالی، آلودگی آب آشامیدنی باشد.

ادامه ◄

چهل یوزپلنگ باقی مانده ایرانی در خطر «انقراض تصادفی»

مدیرعامل انجمن یوز پلنگ ایرانی با عنوان اینکه از لحاظ آماری از پایش یوزها در «بدترین شرایط اطلاعاتی قرار داریم» و با اعلام اینکه هیچ شواهدی از افزایش جمعیت یوزهای ایرانی وجود ندارد

ادامه ◄

آتش‌سوزی کالیفرنیا؛ منطقه‌ای به وسعت پنچ هزار هکتار در کالیفرنیا در شعله‌های آتش می سوزد

آتش‌سوزی در بوته‌های نزدیک دریاچه هاجز در کالیفرنیا به بیش از پنج هزار هکتار زمین سرایت کرد و باعث شد حداقل ۱۰۰ خانوار مجبور به تخلیه منازل خود شوند

ادامه ◄