گرتا تونبرگ، نوجوان فعال محیط زیست شخصیت سال مجله تایم شد

مجله تایم گرتا تونبرگ، نوجوان کنشگر محیط زیست را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب کرد و با انتشار عکس او نوشت: «نیروی جوانی». گرتا تونبرگ ۱۶ ساله که سوئدی است به خاطر فعالیت‌هایش در جهت آگاه‌سازی جهانی در مورد خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین و نیز با انتقاد از سیاست‌مداران

ادامه ◄

تغییرات آب و هوایی؛ نگاهی به عظیم‌ترین آب‌بند ساحلی جهان در هلند

ماه سپتامبر ۲۰۱۹ در مجموع ۰/۵۷ درجه از میانگین دمای این ماه در سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ گرم‌تر بود، تقریبا به اندازهٔ گرم‌ترین سپتامبر در سال ۲۰۱۶. این ماه در اکثر اروپا، ایالات متحده و قطب شمال گرم‌تر بود

ادامه ◄

آتش‌سوزی در کالیفرنیا دهها هزار نفر را آواره کرد

آتش‌سوزی تا بامداد یکشنبه، پنجم آبان (۲۷ اکتبر) دست‌کم ۴۹ ساختمان را ویران کرده و ۲۳ هزار و ۵۰۰ ساختمان دیگر را تهدید می‌کند. هم اکنون حدود دو هزار نفر برای مهار آتش و کمک به ساکنان محل تلاش می‌کنند.

ادامه ◄

جدیدترین سامانه هشدار زلزله جهان در کالیفرنیا راه اندازی شد

به گفته مقام‌های محلی کالیفرنیا، سامانه جدید که در سطح این ایالت فعال خواهد بود، از طریق یک اپلیکیشن، نخستین امواج زلزله را تشخیص داده و پیش از آن که زمین شروع به لرزیدن کند، به شهروندان هشدار می‌دهد.

ادامه ◄

خیابانهای شهرهای بزرگ در محاصره کنشگران محیط زیست

جنبش “شورش علیه انقراض” کارزار جهانی خود را برای حفاظت بیشتر از اقلیم آغاز کرد. در برلین پایتخت آلمان بخشی از رفت و آمد شهری توسط این گروه به حالت فلج درآمد. آغاز این کارزار در استرالیا و نیوزلند بود.

ادامه ◄

اعتراض روستاییان چهاردانگه ساری به دفن غیراصولی زباله

رادیو زمانه-اهالی روستاهای بخش چهاردانگه ساری در اعتراض به استمرار انتقال زباله‌های ساری به این منطقه دست به تجمع اعتراضی زدند. آنها خواستار تسریع در ساخت نیروگاه زباله‌سوز مرکز استان مازندران هستند.

ادامه ◄

رکورد آوارگان اقلیمی در نیمه نخست ۲۰۱۹

رادیو زمانه-اثرات مخرب تغییرات اقلیمی آشکارتر می‌شوند. بنا به آمار یک سازمان بین‌المللی نظارت بر جابجایی اجباری جمعیت‌ها، رویدادهای شدید اقلیمی در شش ماه نخست سال جاری بیش از هر سال دیگری به آوارگی انسان‌ها ختم شده است.

ادامه ◄