آیا عصر سیاسی بنیامین نتانیاهو به پایان رسیده است؟

طبق یک نظرسنجی که بعد از اعلام جرم رسمی علیه بنیامین نتانیاهو انجام شده، اکثر مردم اسرائیل خواهان کناره‌گیری او از نخست‌وزیری هستند. اما به گفتۀ مئیر جاودانفر، تحلیلگر سیاسی مقیم اسرائیل، کناره‌گیری نتانیاهو هنوز قطعی نیست. با این‌حال پیش از آنکه پروندۀ قضایی بخواهد به نتیجه‌ای برسد، احتمال دارد که حزب لیکود با اعمال فشار بر نتانیاهو، از وی بخواهد که خود استعفا دهد.

بنابر توضیحات مئیر جاودانفر، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی مقیم اسرائیل، در حال حاضر دادگستری کل اسرائیل علیه نتانیاهو اعلام جرم کرده اما در مرحلۀ بعد پارلمان اسرائیل – “کنِسِت” – نیز باید این اعلام جرم را تأیید کند.

به عقیدۀ مئیر جاودانفر، بنیامین نتانیاهو می‌تواند از این وضعیت برای وقت‌کشی استفاده کند اما “مشکل بزرگ نتانیاهو در درون حزبش – لیکود – نهفته است: اگر قرار باشد کارزار انتخاباتی بار دیگر آغاز شود، لیکود نخواهد توانست با رهبری به میدان بیاید که سه کیفرخواست علیه او طرح شده است”.

ظرف سه هفتۀ آینده، پارلمان اسرائیل باید میان دو گزینه یکی را انتخاب کند: یا فردی را بیابد که قادر به تشکیل ائتلاف و ریاست دولت باشد و یا انتخابات برای سومین بار در عرض کمتر از یکسال برگزار شود.

بر اساس نظرسنجی‌های اخیر، ۵۶ درصد اسرائیلی‌ها معتقدند که نتانیاهو دیگر نمی‌تواند حکومت کند. مئیر جاودانفر می‌گوید به نظر می‌رسد که از هم‌اکنون، حزب لیکود بررسی وضعیت را برای کنار گذاشتن نتانیاهو آغاز کرده است.

مئیر جاودانفر به نقل از یکی از اعضای حزب لیکود که نامش فاش نشده می‌گوید: “عصر سیاسی نتانیاهو به پایان رسیده است.”

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه، ۲۳ نوامبر ۲۰۱۹