استان گیلان در محاصره برف و گرفتار بحران

بارش برف سنگین در سه روز گذشته زندگی روزانه اهالی استان گیلان را مختل کرده است. بعد از سه روز همچنان برق مناطقی در شهر رشت، مرکز استان گیلان قطع است. زندگی مردم در شهرهای لاهیجان، صومعه‌سرا، رودبار، آستانه، فومن، رودسر و لنگرود تحت تأثیر بارش برف طاقت‌فرسا شده است.

به گفته رضا اردکانیان، وزیر نیرو وسعت بارش برف در گیلان ۱۴ هزار کیلومترمربع و ۲۷ برابر بیشتر از سایر استان‌های ایران است. مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس اعلام کرد که تاکنون ۷ نفر در اثر ریزش بهمن یا سقوط از ارتفاع و یا حتی ریزش سقف خانه‌ها جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۸۰ نفر هم مجروح شده‌اند.
قطعی برق و آب

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در بسیاری از بخش‌ها و روستاهای استان گیلان برق و آب قطع شده و کار به آنجا رسیده که مردم با آب کردن برف روزگار می‌گذرانند. بر همین اساس قیمت کالاها و اقلام مورد نیاز مردم در مناطق گرفتار در برف تا سه برابر افزایش یافته است. در شهرهایی مانند لاهیجان و رودسر ترددها بسیار کم و اغلب مغازه‌ها بسته است. آب‌رسانی به روستاها و شبکه برق روستایی کاملا مختل شده و روستاهای استان گیلان در محاصره برف قرار گرفته‌اند. مدیریت بحران گیلان در آخرین گزارش‌ها ادعا کرد که ۳۵ درصد راه‌های روستایی بازگشایی شده است.

جمشید طالبی، مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان در مصاحبه با ایسنا اعلام کرد بیشترین خاموشی برق در شهرستان‌های سیاهکل، املش، رودسر، لنگرود و رشت اتفاق افتاده است. در استان گیلان ۲۵۰ هزار مشترک برق وجود دارد. به گفته طالبی یکی از دلایل مجدد خاموشی برق این است که سیم‌های برق از سنگینی برف پاره می‌شوند.

به گفته اسماعیل میرغضنفری، فرماندار لاهیجان ۱۵ تا ۲۰ درصد خانوارهای این شهرستان از برق و آب محروم‌اند. آب ۱۲۵ روستا هم قطع است. قطع برق سبب افت فشار آب در مناطق نیازمند پمپاژ آب شده و به این ترتیب مناطق دورافتاده‌تر هم از آب و هم از برق محروم مانده‌اند.

محسن حسینی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان در مصاحبه با ایسنا وعده داد اکیپ‌های امدادی آب آشامیدنی مشترکان در شهرستان‌ها را وصل کنند. شرق گیلان و همچنین مناطقی از رشت بیشتر از سایر مناطق از نبود آشامیدنی در مضیقه‌اند.
انسداد راه‌ها

به گفته اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران اولویت بر بازگشایی راه‌های روستایی است. به گفته این مقام مسئول میانگین بارش برف در سه روز گذشته در استان گیلان بیش از ۹۰ سانتیمتر بوده است که کار برف‌روبی و عملیات بازگشایی محورها را دشوار می کند. از محورهای اصلی و شریانی استان رفع انسداد شده، اما تردد همچنان کند است. محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی پیش‌بینی کرد که دست‌کم تا چهار روز آینده راه‌های روستایی در ارتفاعات و مناطق صعب‌العبور همچنان مسدود می‌ماند. رضا اسلامی، مدیر کل مدیریت بحران استان گیلان در مصاحبه با شبکه خبر گفت فقط ۳۵ درصد راه‌های روستایی بازگشایی شده است.

سازمان هواشناسی اعلام کرد: آسمان رشت (مرکز گیلان) امروز (۲۴ بهمن) کمی ابری تا نیمه ابری گاهی همراه با افزایش ابر و وزش باد و افزایش دما است. بر همین اساس یک‌شنبه ۲۷ بهمن سامانه بارشی دیگری از سمت شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود بطوری‌که در شمال غرب برف، غرب کشور برف و باران، سواحل غربی خزر باران، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی باران و برخی مناطق آن برف و باران و در ارتفاعات رشته کوه‌های البرز مرکزی و غربی برف می‌بارد. دوشنبه ۲۸ بهمن علاوه بر مناطق یاد شده بارش در دامنه‌های زاگرس نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۱۳ فوریه ۲۰۲۰